Հիշելով անցյալը և հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին` ՀՀ-ն իր ինքնիշխան ապագան կառուցում է խաղաղության օրակարգով, ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ 21-րդ դարում շարունակում ենք ականատես լինել ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության, ատելության և այդ հիմքով իրականացվող նոր զանգվածային ոճրագործությունների:
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում և հարգանքի տուրք ենք մատուցում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Մեծ եղեռնին զոհ դարձան 1.5 միլիոն տղամարդիկ, կանայք, երեխաներ և ծերեր, որոնք սպանվեցին կամ մահվան մատնվեցին միայն հայ լինելու պատճառով:
Հայ ժողովրդի դեմ իրականացված այս ոճրագործությունը դարձավ այն պատմական օրինակներից մեկը, որը 1948 թվականին հիմք հանդիսացավ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունման համար։
Չնայած միջազգային հանրության գործադրած ջանքերին՝ 21-րդ դարում շարունակում ենք ականատես լինել ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության, ատելության և այդ հիմքով իրականացվող նոր զանգվածային ոճրագործությունների:
Հայաստանը պարտավորություն է զգում շարունակաբար և հետևողականորեն ներգրավված լինել նման հանցագործությունների նշանների հայտնաբերմանն ու վաղ ահազանգմանը, աջակցել դրանց կանխարգելմանը և վերացմանը միտված նախաձեռնություններին:
Հայաստանի ջանքերով 2015 թվականի դեկտեմբերի 9-ն ընդգրկվել է ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում՝ որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: 2025թ. ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը։ 2026 թվականի մարտին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանում հերթական անգամ միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը:
Հիշելով անցյալը և հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին` Հայաստանի Հանրապետությունն իր ինքնիշխան ապագան կառուցում է խաղաղության օրակարգով: Հարևան պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և իրական փոխգործակցության առկայությունն այն նվազագույն պայմանն է, որն անհրաժեշտ է Հարավային Կովկասում տևական խաղաղություն հաստատելու և մեր տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների խաղաղ համակեցությունն ապահովելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

24 Апрель 2026 - 08:42 AMT
Помня прошлое и отдавая дань памяти жертвам Геноцида армян, Республика Армения строит свое суверенное будущее на повестке мира, говорится в заявлении МИД.
Отмечается, что в XXI веке мир продолжает сталкиваться с проявлениями расовой и этнической нетерпимости, ненависти и новыми массовыми преступлениями на этой почве.
«24 апреля мы чтим память жертв Геноцида армян, осуществленного в Османской империи.
Жертвами Великого злодеяния стали 1,5 миллиона мужчин, женщин, детей и пожилых людей, которые были убиты или обречены на смерть только за то, что были армянами.
Это преступление против армянского народа стало одним из исторических примеров, послуживших основанием для принятия в 1948 году Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Несмотря на усилия международного сообщества, в XXI веке мы продолжаем наблюдать проявления расовой и этнической нетерпимости, ненависти и новые массовые преступления на этой основе.
Армения считает своей обязанностью последовательно участвовать в выявлении ранних признаков подобных преступлений, содействовать инициативам, направленным на их предотвращение и искоренение.
Благодаря усилиям Армении 9 декабря 2015 года был включен в перечень международных дней ООН как Международный день памяти и достоинства жертв преступления геноцида и его предупреждения. В 2025 году Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла представленную Арменией резолюцию «Десятилетие Международного дня памяти и достоинства жертв преступления геноцида и его предупреждения». В марте 2026 года на 61-й сессии Совета ООН по правам человека вновь единогласно была принята представленная Арменией резолюция «Предотвращение геноцида».
Помня прошлое и отдавая дань памяти невинным жертвам Геноцида армян, Республика Армения строит свое суверенное будущее на повестке мира. Добрососедские отношения и реальное сотрудничество между соседними государствами являются минимальными условиями для установления долгосрочного мира на Южном Кавказе и обеспечения мирного сосуществования всех народов региона», — говорится в заявлении.