Հիշելով անցյալը և հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին` ՀՀ-ն իր ինքնիշխան ապագան կառուցում է խաղաղության օրակարգով, ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ 21-րդ դարում շարունակում ենք ականատես լինել ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության, ատելության և այդ հիմքով իրականացվող նոր զանգվածային ոճրագործությունների:
«Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում և հարգանքի տուրք ենք մատուցում Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Մեծ եղեռնին զոհ դարձան 1.5 միլիոն տղամարդիկ, կանայք, երեխաներ և ծերեր, որոնք սպանվեցին կամ մահվան մատնվեցին միայն հայ լինելու պատճառով:
Հայ ժողովրդի դեմ իրականացված այս ոճրագործությունը դարձավ այն պատմական օրինակներից մեկը, որը 1948 թվականին հիմք հանդիսացավ «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունման համար։
Չնայած միջազգային հանրության գործադրած ջանքերին՝ 21-րդ դարում շարունակում ենք ականատես լինել ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության, ատելության և այդ հիմքով իրականացվող նոր զանգվածային ոճրագործությունների:
Հայաստանը պարտավորություն է զգում շարունակաբար և հետևողականորեն ներգրավված լինել նման հանցագործությունների նշանների հայտնաբերմանն ու վաղ ահազանգմանը, աջակցել դրանց կանխարգելմանը և վերացմանը միտված նախաձեռնություններին:
Հայաստանի ջանքերով 2015 թվականի դեկտեմբերի 9-ն ընդգրկվել է ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում՝ որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: 2025թ. ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստում միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա տասնամյակ» խորագրով բանաձևը։ 2026 թվականի մարտին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանում հերթական անգամ միաձայն ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը:
Հիշելով անցյալը և հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին` Հայաստանի Հանրապետությունն իր ինքնիշխան ապագան կառուցում է խաղաղության օրակարգով: Հարևան պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և իրական փոխգործակցության առկայությունն այն նվազագույն պայմանն է, որն անհրաժեշտ է Հարավային Կովկասում տևական խաղաղություն հաստատելու և մեր տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների խաղաղ համակեցությունն ապահովելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Remembering the past and honoring the victims of the Armenian Genocide, Armenia is building its sovereign future on a peace agenda, the Foreign Ministry said in a statement.
It noted that in the 21st century, the world continues to witness racial and ethnic intolerance, hatred, and mass atrocities committed on that basis.
“On April 24, we commemorate and pay tribute to the victims of the Armenian Genocide carried out in the Ottoman Empire.
The Great Crime claimed the lives of 1.5 million men, women, children and elderly people who were killed or put to death solely for being Armenian.
This crime against the Armenian people became one of the historical precedents that led to the adoption in 1948 of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
Despite the efforts of the international community, in the 21st century we continue to witness manifestations of racial and ethnic intolerance, hatred and new mass atrocities based on them.
Armenia feels obliged to remain consistently engaged in identifying early warning signs of such crimes, supporting initiatives aimed at their prevention and elimination.
Through Armenia’s efforts, December 9, 2015, was included in the UN’s list of international days as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. In 2025, the UN General Assembly unanimously adopted Armenia’s resolution titled ‘Decade of the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.’ In March 2026, during the 61st session of the UN Human Rights Council, Armenia’s ‘Prevention of Genocide’ resolution was once again unanimously adopted.
Remembering the past and honoring the innocent victims of the Armenian Genocide, the Republic of Armenia is building its sovereign future on a peace agenda. Good-neighborly relations and genuine cooperation between neighboring states are the minimum conditions necessary to establish lasting peace in the South Caucasus and ensure peaceful coexistence for all peoples of the region,” the statement said.