Հայաստանը որևէ երկրի նկատմամբ տարածքային նկրտումներ չունի, սակայն Թուրքիան պետք է ընդունի այն, ինչ Օսմանյան կայսրությունը կատարել է հայերի հանդեպ, ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը, Ծիծեռնակաբերդում անմար կրակի մոտ ծաղիկներ խոնարհելուց հետո:
Նա նշել է, որ իրենց քաղաքական ուժը երկարաժամկետ արդարության կողմնակից է, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Սպանել են մեր նախնիներին, մեկ ու կես մլն մարդու, թուրքական պետությունն ու հասարակությունը պետք է ընդունեն, որ Օսմանյան կայսրությունը կատարել է նման ոճիր իր տարածքում ապրող հայերի ու մյուս քրիստոնյաների հանդեպ»,-ասել է Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ «արցախցիները պետք է ունենան իրենց հայրենիք անվտանգ վերադառնալու իրավունք»:
Լրագրողների հարցերին պատասխանելիս նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ունենալ հզոր պետություն, որը կարող է դերակատար լինել բարդ և բազմակողմ ազդեցություններով պայմանավորված տարածաշրջանում։
«Աշխարհում շատ են օրինակները, երբ փոքր երկրները, լավ կազմակերպված լինելով, դարձել են գործոն»,-ասել է նա։

Армения не имеет территориальных притязаний ни к одной стране, однако Турция должна признать то, что Османская империя совершила в отношении армян, заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян после возложения цветов у Вечного огня в Цицернакаберде.
Он отметил, что их политическая сила выступает за долгосрочную справедливость, сообщает «Panorama.am ».
«Наших предков убили — полтора миллиона человек. Турецкое государство и общество должны признать, что Османская империя совершила такое преступление против армян и других христиан, проживавших на ее территории», — сказал Карапетян.
Он добавил, что арцахцы должны иметь право на безопасное возвращение на свою родину.
Отвечая на вопросы журналистов, он подчеркнул необходимость сильного государства, способного играть роль в регионе, характеризующемся сложными и многовекторными влияниями.
«В мире есть множество примеров, когда небольшие страны, будучи хорошо организованными, становились значимыми игроками», — отметил он.