ՀԱԿ վարչապետի թեկանծու Լևոն Զուրաբյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանել է Թուրքիայի դրոշն այրելու երևույթի հանդեպ իր վերաբերմունքը:
Նա նշել է, որ կգերադասեր, որ «վառեն հայկական դրոշը` վառում են, երբ դու ես հաղթանակած», հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ես կարծում եմ, երբ դրոշ ես վառում, դա, ցավոք սրտի, պարտության, նստացման, թուլության հետևանք է։ Ես կգերադասեի, որ վառեն հայկական դրոշը, վառում են, երբ դու ես հաղթանակած»,-ասել է նա:
Զուրաբյանը հավելել է, որ երազում է մի իրավիճակի մասին, երբ մենք կլինենք դրության տերն ու կվառեն հայկական դրոշը։

24 April 2026 - 10:03 AMT
ANC coordinator Levon Zurabyan commented on the phenomenon of burning the Turkish flag during a conversation with journalists at the Tsitsernakaberd Memorial Complex.
He noted that he would prefer that “they burn the Armenian flag as a sign of victory”, Panorama.am reports.
“I believe that when you burn a flag, it is, unfortunately, a consequence of defeat, stagnation, and weakness. I would prefer that they burn the Armenian flag — it is burned when you are victorious,” he said.
Zurabyan added that he dreams of a situation in which “we will be the masters of the situation and the Armenian flag will be burned.”
On April 23, young people burned the Turkish flag in Republic Square before the Torchlight Procession.