24 Ապրիլ 2026 - 10:23 AMT
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակությունը Ստրասբուրգում հարգանքի տուրք է մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամները Ստրասբուրգում հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանի դիմաց կանգնեցված խաչքարի մոտ Հայաստանի պատվիրակության անդամներով ոգեկոչեցինք Մեծ եղեռնի՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը»,- գրել է նա։
Բացի այդ Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի Հանրապետության հրապարակի «Մեր զոհերը» հուշարձանի մոտ ապրիլի 24-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչող միջոցառում: Ելույթով հանդես է եկել Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը: Միջոցառմանը ներկա էին Ստրասբուրգ քաղաքի ավագանու, քաղաքապետարանի, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ։
Խաչքարը Ստրասբուրգում՝ Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանի դիմաց տեղադրվել է 2018թ.: Այն 17-րդ դարի Ջուղայի խաչքարի կրկնօրինակ է:

Члены делегации Армении в Парламентской ассамблее Совета Европы в Страсбурге почтили память жертв Геноцида армян, сообщил в Facebook глава делегации Рубен Рубинян.
«Вместе с членами армянской делегации мы почтили память невинных жертв Мец Егерна — Геноцида армян — у хачкара, установленного перед штаб-квартирой Совета Европы», — написал он.
Кроме того, 24 апреля у памятника «Наши жертвы» на площади Республики во французском Страсбурге состоялось мероприятие, посвященное памяти Геноцида армян. С речью выступил постоянный представитель Армении при Совете Европы, посол Паруйр Ованнисян. На мероприятии присутствовали представители городского совета Страсбурга, мэрии и многочисленные представители армянской общины.
Хачкар в Страсбурге перед штаб-квартирой Совета Европы установлен в 2018 году и является копией хачкара XVII века из Джуги.