24 Ապրիլ 2026 - 10:23 AMT
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակությունը Ստրասբուրգում հարգանքի տուրք է մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամները Ստրասբուրգում հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանի դիմաց կանգնեցված խաչքարի մոտ Հայաստանի պատվիրակության անդամներով ոգեկոչեցինք Մեծ եղեռնի՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը»,- գրել է նա։
Բացի այդ Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաքի Հանրապետության հրապարակի «Մեր զոհերը» հուշարձանի մոտ ապրիլի 24-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչող միջոցառում: Ելույթով հանդես է եկել Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը: Միջոցառմանը ներկա էին Ստրասբուրգ քաղաքի ավագանու, քաղաքապետարանի, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ։
Խաչքարը Ստրասբուրգում՝ Եվրոպայի խորհրդի կենտրոնակայանի դիմաց տեղադրվել է 2018թ.: Այն 17-րդ դարի Ջուղայի խաչքարի կրկնօրինակ է:

24 April 2026 - 10:39 AMT
Members of Armenia’s delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe paid tribute in Strasbourg to the memory of the victims of the Armenian Genocide, delegation head Ruben Rubinyan said on Facebook.
“Together with members of the Armenian delegation, we commemorated the innocent victims of the Mets Yeghern — the Armenian Genocide — near the khachkar installed in front of the Council of Europe headquarters,” he wrote.
In addition, on April 24, a commemoration event dedicated to the Armenian Genocide was held near the “Our Victims” memorial at Republic Square in the French city of Strasbourg. Armenia’s Permanent Representative to the Council of Europe, Ambassador Paruyr Hovhannisyan, delivered a speech. Representatives of the Strasbourg city council, municipality, and numerous members of the Armenian community attended the event.
The khachkar in Strasbourg, installed in front of the Council of Europe headquarters in 2018, is a replica of a 17th-century khachkar from Julfa.