Բաքվում պահվող հայ գերիները չեն ստանում պատշաճ բժշկական օգնություն և գտնվում են վտանգավոր պայմաններում, ասել է ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Գևորգ Սուջյանը Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը թույլ չի տալիս որևէ երրորդ կողմի հետևել, թե ինչպիսի իրավիճակում են հայ գերիները, նրանց առողջական վիճակը։ Այնտեղ բժշկական միջամտությունը զրո է։ Հետևողական չեն։ Երեկոյան 6–ից հետո այնտեղ բժշկական օգնությունը առհասարակ բացակայում է, նույնիսկ բուժքույր չկա։ Եթե մեկի հետ մի բան լինի, ոչ մի բժշկական միջամտությու չի լինելու, կարող են հանգիստ մահանալ»,–ասել է Սուջյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա նաև նշել է, որ իր նկատմամբ իրականացված գործողությունների համար դիմել է Եվրոպական դատարան՝ նպատակ ունենալով ցույց տալ, որ Բաքվում պահվող ՀՀ քաղաքացիները ենթարկվում են բռնադատումների։
«Ինձ անօրինական բռնել են ու անօրինաբար դատել։ Հենց դա է, որ պետք է ապացուցվի, որ անօրինական գործողություններով են առաջնորդվում Ադրբեջանի պետական ղեկավարները»,- ասել է Սուջյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Հունվարի 14–ին Բաքվում պահվող Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքչյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը փոխանցվել են Հայաստանին Հակարի կամրջով:

Armenian detainees held in Baku are not receiving proper medical care and are kept in dangerous conditions, said former captive Gevorg Sujyan in a conversation with journalists at Tsitsernakaberd.
“The political leadership of Azerbaijan does not allow any third party to monitor the conditions in which Armenian detainees are held or their health status. Medical intervention there is zero. There is no consistency. After 6 p.m., there is no medical care at all, not even a nurse. If something happens to someone, there will be no medical assistance, they can simply die,” Sujyan said, according to Sputnik Armenia.
He also stated that he has filed a case with the European Court of Human Rights regarding actions taken against him, aiming to demonstrate that Armenian citizens held in Baku are subjected to repression.
“I was unlawfully detained and unlawfully tried. That is exactly what must be proven— the fact that the Azerbaijani authorities act through illegal measures,” Sujyan said, Factor.am reports.
On January 14, Gevorg Sujyan, Davit Davtyan, Vicken Euljeckjian, and Vagif Khachatryan, who had been held in Baku, were transferred to Armenia via the Hakari bridge.