Բաքվում պահվող հայ գերիները չեն ստանում պատշաճ բժշկական օգնություն և գտնվում են վտանգավոր պայմաններում, ասել է ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Գևորգ Սուջյանը Ծիծեռնակաբերդում լրագրողների հետ զրույցում:
«Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը թույլ չի տալիս որևէ երրորդ կողմի հետևել, թե ինչպիսի իրավիճակում են հայ գերիները, նրանց առողջական վիճակը։ Այնտեղ բժշկական միջամտությունը զրո է։ Հետևողական չեն։ Երեկոյան 6–ից հետո այնտեղ բժշկական օգնությունը առհասարակ բացակայում է, նույնիսկ բուժքույր չկա։ Եթե մեկի հետ մի բան լինի, ոչ մի բժշկական միջամտությու չի լինելու, կարող են հանգիստ մահանալ»,–ասել է Սուջյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա նաև նշել է, որ իր նկատմամբ իրականացված գործողությունների համար դիմել է Եվրոպական դատարան՝ նպատակ ունենալով ցույց տալ, որ Բաքվում պահվող ՀՀ քաղաքացիները ենթարկվում են բռնադատումների։
«Ինձ անօրինական բռնել են ու անօրինաբար դատել։ Հենց դա է, որ պետք է ապացուցվի, որ անօրինական գործողություններով են առաջնորդվում Ադրբեջանի պետական ղեկավարները»,- ասել է Սուջյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Հունվարի 14–ին Բաքվում պահվող Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքչյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը փոխանցվել են Հայաստանին Հակարի կամրջով:

24 Апрель 2026 - 14:04 AMT
Армянские пленные, содержащиеся в Баку, не получают надлежащей медицинской помощи и находятся в опасных условиях, заявил бывший пленный Геворг Суджян в беседе с журналистами в Цицернакаберде.
«Политическое руководство Азербайджана не допускает никаких третьих сторон для контроля за условиями содержания армянских пленных и их состоянием здоровья. Медицинская помощь там отсутствует. Системности нет. После 18:00 там вообще нет медицинской помощи, даже медсестры нет. Если с кем-то что-то случится, никакой помощи не будет — человек может просто умереть», — сказал Суджян, сообщает «Sputnik Армения».
Он также отметил, что обратился в Европейский суд по правам человека по поводу действий, совершенных в отношении него, с целью доказать, что граждане Армении, удерживаемые в Баку, подвергаются преследованию.
«Меня незаконно задержали и незаконно судили. Именно это и должно быть доказано — то что власти Азербайджана действуют незаконными методами», — заявил Суджян, сообщает «Factor.am».
14 января Геворг Суджян, Давид Давтян, Виген Эулджекчян и Вагиф Хачатрян, удерживавшиеся в Баку, были переданы Армении через мост Хакари.