Հայաստանն Ադրբեջանի վիլայեթը չէ, որտեղ Բաքուն պետք է դատավճիռներ թելադրի, հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությանը, որով ՀՀ-ից պահանջվում է «պատասխանտավության ենթարկել Ջահերով երթի ժամանակ Թուրքիայի դրոշը հրկիզողներին»:
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իրեն թույլ է տալիս բացահայտ միջամտել մեր երկրի ներքին գործերին և պահանջել պատասխանատվության ենթարկել ՀՀ քաղաքացիներին՝ Ջահերով երթի ժամանակ տեղի ունեցած ակցիայի համար:
«Հասկանալի է, որ Բաքվի երազանքների կառավարիչն այժմ ՀՀ-ում իշխանության է և թշնամու հետ զուգահեռ դատապարտում է սեփական երկրում անցկացվող ազգային ակցիաները։ Բայց անգամ այս պայմաններում սանձարձակությունն ու լկտիությունը պետք է չափ ունենան։
Միայն պատկերացնել կարելի է, թե ինչ աղետալի մակարդակում է գտնվում Հայաստանի ինքնիշխանությունը, երբ հարևան ագրեսոր պետությունն ԱԳՆ մակարդակով հրահանգներ է տալիս ՀՀ պետական համակարգին։ Սա ուղղակի ապացույցն է այն բանի, որ Բաքուն Հայաստանն այլևս չի դիտարկում որպես ինքնուրույն սուբյեկտ։
Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի համար Ցեղասպանության ցանկացած հիշատակում տրավմատիկ է, քանի որ այն հայելու պես հիշեցնում է իրենց իսկ նմանատիպ հանցանքները։ Սակայն Թուրքիայի հետ այն աստիճան նույնանալը, որ ստանձնեն նաև Հայոց ցեղասպանության պատասխանատվությունը՝ պահանջելով պատժել ոգեկոչման ակցիայի մասնակիցներին, չափազանց է անգամ Ադրբեջանի նման պետության համար։
Սա այլևս միայն դրոշի հարց չէ։ Սա հարց է այն մասին, թե ով է որոշում մեր երկրում՝ ինչն է թույլատրելի և ինչը՝ ոչ։
Բայց Բաքվի և Անկարայի որոշումները Նիկոլի ռեժիմի համար է, ոչ երբեք մեր ժողովրդի և ազգային ուժերի»,-գրել է նա:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե «ՀՀ կառավարությունը պետք է ժամանակին կանխեր» Թուրքիայի դրոշի այրումը Ջահերով երթի ժամանակ, և անվտանգության համապատասխան միջոցներ ձեռնարկեր: «Անթույլատրելի է նման ակցիաներն արդարացնել ժողովրդավարական նորմերի, խոսքի ազատության վրա հղումներով»,-ասվում է հայտարարության մեջ: Բաքուն կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին պատասխանտավության ենթարկել «միջադեպին առնչություն ունեցող անձանց»:

25 Апрель 2026 - 10:23 AMT
Армения не является вилайетом Азербайджана, где Баку может диктовать приговоры, заявил Ишхан Сагателян, депутат фракции «Айастан» и представитель АРФ Дашнакцутюн, комментируя заявление Министерства иностранных дел Азербайджана с требованием «привлечь к ответственности лиц, сжегших турецкий флаг во время факельного шествия».
Он добавил, что Министерство иностранных дел Азербайджана позволяет себе открыто вмешиваться во внутренние дела Армении, требуя наказать граждан страны за действия, произошедшие во время шествия.
«Очевидно, что управляющий мечтами Баку сегодня находится у власти в Армении и вместе с противником осуждает национальные акции, проводимые в собственной стране. Но даже в этих условиях наглость должна иметь предел.
Можно лишь представить, на каком катастрофическом уровне находится суверенитет Армении, если соседнее агрессивное государство на уровне МИД дает указания государственным институтам Армении. Это прямое доказательство того, что Баку больше не рассматривает Армению как самостоятельный субъект.
Понятно, что любое упоминание Геноцида травматично для Азербайджана, поскольку напоминает о его собственных аналогичных преступлениях. Однако настолько отождествлять себя с Турцией, чтобы фактически брать на себя ответственность за Геноцид армян, требуя наказания участников памятной акции, — это чрезмерно даже для такого государства, как Азербайджан.
Речь уже не только о флаге. Это вопрос о том, кто определяет, что допустимо в нашей стране.
Но решения Баку и Анкары — для режима Никола, а не для нашего народа и национальных сил», — написал он.
Ранее МИД Азербайджана заявил, что «правительство Армении должно было своевременно предотвратить» сожжение турецкого флага во время факельного шествия и принять соответствующие меры безопасности. «Недопустимо оправдывать подобные действия ссылками на демократические нормы и свободу слова», — говорится в заявлении. Баку призвал армянские власти привлечь к ответственности причастных к инциденту.