ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարության կողմից կազմակերպված հարակից միջոցառմանը, որը տեղի է ունեցել Բնիկ ժողովուրդների հարցերով ՄԱԿ մշտական ֆորումի 25-րդ նստաշրջանի շրջանակում։
Հովհաննիսյանը ներկայացրել է 2026 թվականին նախատեսված ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության համաժողովի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) շրջանակում ՀՀ նախագահության հիմնական առաջնահերթությունները:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը նպատակ ունի կազմակերպել ներառական և մասնակցային համաժողով՝ ապահովելով Կողմերի և շահագրգիռ շրջանակների, այդ թվում՝ բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների ներկայացուցիչների լիարժեք ու արդյունավետ ներգրավվածությունը բոլոր ուղղություններով։
Նա շեշտել է, որ COP17-ի կարևոր արդյունքներից մեկը լինելու է Կոնվենցիայի 8(j) հոդվածին և բնիկ ժողովուրդներին ու տեղական համայնքներին առնչվող այլ դրույթներին վերաբերող օժանդակ մարմնի ինստիտուցիոնալացումը, ինչպես նաև Կալի հիմնադրամի գործարկումը, որը ուղղակիորեն նպաստելու է բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների բարեկեցությանը։ Բացի այդ, նախատեսվում է Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի առաջին համաշխարհային վերանայումը։

Армения представила свои приоритеты для предстоящего саммита COP17 по биоразнообразию в ходе заседания в ООН.
Постоянный представитель Армении при ООН Паруйр Ованнисян принял участие в сопутствующем мероприятии, организованном секретариатом Конвенция о биологическом разнообразии в рамках 25-й сессии Постоянный форум ООН по вопросам коренных народов.
Ованнисян представил основные приоритеты председательства Армении в рамках 17-й конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), запланированной на 2026 год.
Он подчеркнул, что Армения намерена организовать инклюзивную и основанную на широком участии конференцию, обеспечив полноценное и эффективное вовлечение сторон и заинтересованных кругов, включая представителей коренных народов и местных общин, по всем направлениям.
Он отметил, что одним из ключевых результатов COP17 станет институционализация вспомогательного органа, связанного со статьей 8(j) Конвенции и другими положениями, касающимися коренных народов и местных общин, а также запуск фонда «Кали», который напрямую будет способствовать благосостоянию этих групп. Кроме того, планируется проведение первого глобального обзора Куньмин-Монреальская глобальная рамочная программа по биоразнообразию.
17-я конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет с 18 по 30 октября 2026 года в выставочном центре «Меридиан» в Ереване.