Իրանը առաջարկել է ԱՄՆ-ին ապաշրջափակել Հորմուզի նեղուցը և ավարտել պատերազմը՝ միաժամանակ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները տեղափոխելով ավելի ուշ փուլ։ Այդ մասին ապրիլի 27-ին հայտնել է Axios առցանց պարբերականը՝ հղում անելով անանուն աղբյուրների։
Հրապարակման համաձայն՝ դիվանագիտական գործընթացը մտել է փակուղի, իսկ Իրանի ղեկավարության ներսում միասնական դիրքորոշում չի ձևավորվել միջուկային ծրագրի հարցում զիջումների գնալու վերաբերյալ։
«Իրանի առաջարկը թույլ կտար շրջանցել այս խնդիրը՝ ավելի արագ հասնելով համաձայնագրի կնքմանը: Սակայն Հորմուզի նեղուցից շրջափակման վերացումը և պատերազմի ավարտը կզրկեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ճնշման լծակից ապագա ցանկացած բանակցություններում, որոնք նպատակ ունեն հասնել նրան, որ Իրանը իր հարստացված ուրանի պաշարները տեղափոխի արտասահման և դադարեցնի դրանց հարստացումը», – հավելել են հեղինակները։
Axios-ի փոխանցմամբ՝ երեք ամերիկացի պաշտոնյաներ հայտնել են, որ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 27-ին նախատեսել է խորհրդակցություն անցկացնել ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության թիմի հետ՝ քննարկելու Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Աղբյուրներից մեկը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փակուղի մտած բանակցությունները և հնարավոր հետագա քայլերը։
Միևնույն ժամանակ Al Mayadeen հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Իրանը առաջարկել է բանակցությունները բաժանել երեք փուլի։ Առաջին փուլում նախատեսվում է հասնել համաձայնության պատերազմի դադարեցման և Իրանի ու Լիբանանի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ, երկրորդում՝ քննարկել Հորմուզի նեղուցի կառավարումը, իսկ երրորդում՝ անդրադառնալ միջուկային ծրագրին։ Թեհրանը հրաժարվել է քննարկել վերջին հարցը, քանի դեռ նախորդ երկու կետերով համաձայնություն ձեռք չի բերվել, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ապրիլի 26-ին Fox News-ին տված հեռախոսազրույցում Դոնալդ Թրամփը ակնարկել է, որ մտադիր է շարունակել Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը՝ հույս ունենալով, որ դա մոտակա շաբաթներին կստիպի Իրանին գնալ զիջումների։
Նույն հարցազրույցում նա նշել է, որ ԱՄՆ-ից բանակցողներ այլևս չեն մեկնելու Պակիստան՝ Իրանի շուրջ բանակցությունների համար։
«Եթե նրանք ցանկանան, մենք կարող ենք խոսել, բայց չենք ուղարկի մարդկանց 18-ժամյա ճանապարհի՝ հանդիպման համար», – հայտարարել է նա։
Ավելի վաղ Թրամփը չեղարկել է Սթիվեն Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների այցը Իսլամաբադ, որտեղ պետք է անցկացվեր բանակցությունների հերթական փուլը։ Նույն օրը Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին լքել է Պակիստանը։
Reuters գործակալությունը, հղում անելով իրանական ԶԼՄ-ներին, հայտնել է, որ Արաղչին նախատեսում է այցելել Ռուսաստան՝ քննարկելու «երկկողմ հարաբերությունները և տարածաշրջանային հարցերը, ներառյալ իրանա-ամերիկյան հակամարտությունը»։ Իրանի դեսպանությունը նշել է, որ այցը նվիրված է լինելու ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների ընթացքին, հրադադարին և այլ «հակամարտության շուրջ զարգացումներին»։
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հաստատել է, որ Արաղչին հանդիպելու է նաև Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վստահություն էր հայտնել, որ Իրանի հետ բանակցությունները կավարտվեն «գերազանց գործարքով»։

Иран предложил США разблокировать Ормузский пролив и завершить войну, одновременно отложив переговоры по ядерной программе, сообщает Axios 27 апреля со ссылкой на анонимные источники.
По данным издания, дипломатический процесс зашел в тупик, а внутри руководства Ирана отсутствует единая позиция по поводу возможных уступок в вопросе ядерной программы.
«Предложение Ирана позволило бы обойти эту проблему и быстрее достичь соглашения. Однако снятие блокады Ормузского пролива и завершение войны лишили бы президента США Дональд Трамп рычагов давления в будущих переговорах, направленных на вывоз запасов обогащенного урана из Ирана и прекращение его обогащения», — отмечают авторы.
Как сообщает Axios, три американских чиновника заявили, что Дональд Трамп 27 апреля планировал провести совещание с командой по национальной безопасности и внешней политике для обсуждения ситуации вокруг Ирана. По словам одного из источников, на встрече обсуждались зашедшие в тупик переговоры и возможные дальнейшие шаги.
В то же время телеканал Al Mayadeen сообщил, что Иран предложил разделить переговоры на три этапа. Первый этап предполагает достижение соглашения о прекращении войны и гарантиях безопасности для Ирана и Ливана, второй — обсуждение управления Ормузским проливом, третий — рассмотрение ядерной программы. Тегеран отказался обсуждать последний пункт до достижения договоренностей по первым двум, пишет Deutsche Welle.
В телефонном интервью Fox News 26 апреля Дональд Трамп дал понять, что намерен продолжать блокаду Ормузского пролива, рассчитывая, что это заставит Иран пойти на уступки в ближайшие недели.
В том же интервью он заявил, что переговорщики из США больше не будут направляться в Пакистан для обсуждения иранского вопроса.
«Если они захотят, мы можем поговорить, но не будем отправлять людей в 18-часовую поездку ради встречи», — заявил он.
Ранее Трамп отменил визит Стивен Уиткофф и Джаред Кушнер в Исламабад, где должен был пройти очередной раунд переговоров. В тот же день глава МИД Ирана Аббас Аракчи покинул Пакистан.
Агентство Reuters со ссылкой на иранские СМИ сообщило, что Арагчи намерен посетить Россию для обсуждения «двусторонних отношений и региональных вопросов, включая иранско-американский конфликт». Посольство Ирана отметило, что визит будет посвящен переговорам с США, прекращению огня и другим аспектам конфликта.
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подтвердил, что Аракчи также встретится с президентом России Владимир Путин.