ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ընտանիքի անդամներից 4-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի հավաքին մասնակցելու նպատակով մի խումբ անձանց նյութապես շահագրգռելու համար։
Նշվում է, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Խ.-ն, Մ.Խ.-ն, Ն.Խ.-ն և Կ.Խ.-ն «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի կողմից 2026 թվականի ապրիլի 11-ին կազմակերպված հավաքին հնարավորինս մեծ թվով անձանց մասնակցությունն ապահովելու շարժառիթով, հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռել են մի խումբ անձանց, այդ թվում՝ անչափահասներին, խոստանալով հավաքին մասնակցելուց հետո մասնակցության համար յուրաքանչյուրին տալ 10,000-ական դրամ:
Այնուհետև, ապրիլի 11-ին Ա.Խ.-ի կողմից վարձակալած, տաքսի ծառայություն մատուցող ավտոմեքենայով ընտանիքի անդամները Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի Փոքր Մանթաշ բնակավայրից կազմակերպել են մի խումբ անձանց տեղափոխումը Երևան, որտեղ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից կազմակերպված հավաքին մասնակցելուց հետո նրանք վերադարձել են Փոքր Մանթաշ և ստացել հավաքին մասնակցելու համար նախապես խոստացված 10,000-ական դրամ գումարները:
Ա.Խ.-ի, Մ.Խ.-ի, Ն.Խ.-ի և Կ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Ա.Խ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է տնային կալանքը և բացակայելու արգելքը, Մ.Խ.-ի և Ն.Խ.-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողությունը և բացակայելու արգելքը, իսկ անչափահաս Կ.Խ.-ի նկատմամբ՝ դաստիարակչական հսկողությունը:

Следственный комитет Армении возбудил публичное уголовное преследование в отношении четырех членов одной семьи за предполагаемое материальное стимулирование участия граждан в митинге, организованном альянсом «Сильная Армения».
По данным Ширакского областного следственного управления, в ходе предварительного расследования получены фактические данные о том, что А.Х., М.Х., Н.Х. и К.Х. с целью обеспечения максимально возможного числа участников митинга 11 апреля 2026 года предлагали группе лиц, в том числе несовершеннолетним, денежное вознаграждение — по 10 000 драмов каждому за участие.
В день мероприятия члены семьи организовали перевозку группы людей из села Покр Манташ общины Артик Ширакской области в Ереван на арендованном автомобиле такси. После участия в митинге, организованном альянсом «Сильная Армения», они вернулись в село и получили обещанные выплаты.
В отношении А.Х., М.Х., Н.Х. и К.Х. возбуждено уголовное преследование по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса (материальное стимулирование участия в собрании).
В отношении А.Х. избрана мера пресечения в виде домашнего ареста и запрета на отсутствие, в отношении М.Х. и Н.Х. — административный надзор и запрет на отсутствие, а в отношении несовершеннолетнего К.Х. — воспитательный надзор.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда.