Փարիզում ավարտվել է «Մեծ յոթնյակի» (G7) շրջակա միջավայրի նախարարների հանդիպումը, որին մասնակցել է ՇՄ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Նա կարևորել է ՀՀ մասնակցությունը երկրի միջազգային բնապահպանական ներգրավվածության ընդլայնման տեսանկյունից։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Այս ձևաչափում Հայաստանի ներկայությունը ոչ միայն վկայում է մեր երկրի նկատմամբ աճող վստահության մասին, այլև ընդգծում է մեր դերակատարության բարձրացումը գլոբալ բնապահպանական օրակարգում։
G7-ը համախմբում է համաշխարհային քաղաքական և տնտեսական գործընթացների առանցքային դերակատարներին, և այս հարթակում մեր մասնակցությունը հնարավորություն տվեց ներկայացնելու Հայաստանի առաջնահերթությունները և նպաստելու դրանց շուրջ միջազգային քննարկումների ձևավորմանը։
Մեր երկրի մասնակցությունն առանձնահատուկ նշանակություն ուներ նաև այն առումով, որ Հայաստանը հանդիսանում է ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի՝ COP17-ի առաջիկա հյուրընկալող երկիր։ Այս հանգամանքը մեր առջև դնում է բարձր պատասխանատվություն՝ ակտիվորեն ներգրավվելու միջազգային գործընթացներում, ամրապնդելու գործընկերային կապերը և ձևավորելու համախմբված մոտեցումներ՝ ուղղված կենսաբազմազանության պահպանությանը և կլիմայական մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Հանդիպումների ընթացքում վերահաստատեցի Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ հանդես գալու որպես նախաձեռնող և վստահելի գործընկեր, ինչպես նաև ներկայացրեցի մեր առաջնահերթությունները՝ Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի արդյունավետ իրականացման ապահովման և բազմակողմ գործընթացների միջև փոխգործակցության ուժեղացման համատեքստում»,-ասվում է գրառման մեջ:

Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян подчеркнул значение участия страны во встрече министров экологии стран «Большой семерки», прошедшей в Париже.
В публикации в Facebook он отметил, что присутствие Армении в данном формате свидетельствует о растущем доверии к стране и подчеркивает усиление ее роли в глобальной экологической повестке.
«G7 объединяет ключевых участников мировых политических и экономических процессов, и участие на этой площадке позволило представить приоритеты Армении и внести вклад в формирование международных дискуссий вокруг них.
Наше участие имело особое значение также потому, что Армения является будущей принимающей стороной 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17). Это возлагает на нас высокую ответственность — активно участвовать в международных процессах, укреплять партнерские связи и вырабатывать консолидированные подходы, направленные на сохранение биоразнообразия и преодоление климатических вызовов.
В ходе встреч я подтвердил готовность Армении выступать в роли инициатора и надежного партнера, а также представил наши приоритеты в контексте эффективной реализации Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию и укрепления взаимодействия между многосторонними процессами», — говорится в сообщении.
17-я Конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет с 18 по 30 октября 2026 года в выставочном центре «Меридиан» в Ереване.