Փարիզում ավարտվել է «Մեծ յոթնյակի» (G7) շրջակա միջավայրի նախարարների հանդիպումը, որին մասնակցել է ՇՄ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Նա կարևորել է ՀՀ մասնակցությունը երկրի միջազգային բնապահպանական ներգրավվածության ընդլայնման տեսանկյունից։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Այս ձևաչափում Հայաստանի ներկայությունը ոչ միայն վկայում է մեր երկրի նկատմամբ աճող վստահության մասին, այլև ընդգծում է մեր դերակատարության բարձրացումը գլոբալ բնապահպանական օրակարգում։
G7-ը համախմբում է համաշխարհային քաղաքական և տնտեսական գործընթացների առանցքային դերակատարներին, և այս հարթակում մեր մասնակցությունը հնարավորություն տվեց ներկայացնելու Հայաստանի առաջնահերթությունները և նպաստելու դրանց շուրջ միջազգային քննարկումների ձևավորմանը։
Մեր երկրի մասնակցությունն առանձնահատուկ նշանակություն ուներ նաև այն առումով, որ Հայաստանը հանդիսանում է ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի՝ COP17-ի առաջիկա հյուրընկալող երկիր։ Այս հանգամանքը մեր առջև դնում է բարձր պատասխանատվություն՝ ակտիվորեն ներգրավվելու միջազգային գործընթացներում, ամրապնդելու գործընկերային կապերը և ձևավորելու համախմբված մոտեցումներ՝ ուղղված կենսաբազմազանության պահպանությանը և կլիմայական մարտահրավերների հաղթահարմանը։
Հանդիպումների ընթացքում վերահաստատեցի Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ հանդես գալու որպես նախաձեռնող և վստահելի գործընկեր, ինչպես նաև ներկայացրեցի մեր առաջնահերթությունները՝ Կունմին-Մոնրեալի գլոբալ կենսաբազմազանության շրջանակի արդյունավետ իրականացման ապահովման և բազմակողմ գործընթացների միջև փոխգործակցության ուժեղացման համատեքստում»,-ասվում է գրառման մեջ:

27 April 2026 - 09:34 AMT
Armenia’s Minister of Environment Hambardzum Matevosyan highlighted the importance of the country’s participation in the G7 environment ministers’ meeting held in Paris.
In a Facebook post, he noted that Armenia’s presence in this format reflects growing international trust toward the country and underscores its increasing role in the global environmental agenda.
“The G7 brings together key players in global political and economic processes, and our participation on this platform allowed us to present Armenia’s priorities and contribute to shaping international discussions around them.
Our participation was also particularly significant as Armenia is set to host the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17). This places a high responsibility on us to actively engage in international processes, strengthen partnerships, and develop unified approaches aimed at biodiversity conservation and addressing climate challenges.
During the meetings, I reaffirmed Armenia’s readiness to act as an initiator and a reliable partner, and presented our priorities in ensuring the effective implementation of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework and strengthening cooperation between multilateral processes,” the post reads.
The 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) will take place from October 18 to 30, 2026, at the Meridian Expo Center in Yerevan.