27 Ապրիլ 2026 - 09:49 AMT
Կշարունակենք և ավարտին կհասցնենք տրամաբանական ժամկետներում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հետ ունենք սահմանազատված և սահմանագծված 12 կմ-անոց հատված, որը, թերևս միակ հատվածն է, որտեղ «Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները ծառայություն են իրականացնում առանց սաղավարտների, զրահաբաճկոնների, և ինքնաձիգների պահունակները ոչ թե ինքնաձիգների, այլ՝ պայուսակների մեջ դրած», հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ սա կարևոր և բացառիկ իրավիճակ է:
Վարչապետը նաև նշել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է նաև տրամաբանական ժամկետներում ավարտին հասցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատումը։
«Օրակարգում ունենք նաև Վրաստանի հետ մեր սահմանի սահմանազատման ամփոփման հարցը և վրաց գործընկերների հետ այս մասին արդեն պայմանավորվածություններ ունենք»,-ասել է Փաշինյանը։
2024-ին Տավուշի հատվածում սահմանազատվել է 12 կմ տարածք: Փաշինյանը 2025–ի օգոստոսին հայտարարել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումն իրականացվելու է 1991թ․ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա:

27 Апрель 2026 - 11:18 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что страна продолжит и завершит в разумные сроки процесс делимитации границы с Азербайджаном.
Выступая на мероприятии, посвященном Дню пограничных войск Службы национальной безопасности, он отметил, что между Арменией и Азербайджаном уже имеется 12-километровый участок, который делимитирован и демаркирован.
По его словам, это, возможно, единственный участок, где «представители вооруженных сил Армении и Азербайджана несут службу без касок и бронежилетов, а магазины находятся не в автоматах, а в сумках», сообщает «Aysor.am».
Он подчеркнул, что это важная и уникальная ситуация.
Премьер также отметил, что в ближайшее время планируется завершить процесс делимитации границы между Арменией и Азербайджаном.
«В нашей повестке также стоит вопрос завершения делимитации границы с Грузией, и с грузинскими партнерами уже достигнуты договоренности по этому поводу», — заявил Пашинян.
В 2024 году на участке Тавуш было делимитировано 12 км территории. В августе 2025 года Пашинян заявил, что делимитация между Арменией и Азербайджаном будет осуществляться на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.