27 Ապրիլ 2026 - 09:49 AMT
Կշարունակենք և ավարտին կհասցնենք տրամաբանական ժամկետներում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հետ ունենք սահմանազատված և սահմանագծված 12 կմ-անոց հատված, որը, թերևս միակ հատվածն է, որտեղ «Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները ծառայություն են իրականացնում առանց սաղավարտների, զրահաբաճկոնների, և ինքնաձիգների պահունակները ոչ թե ինքնաձիգների, այլ՝ պայուսակների մեջ դրած», հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ սա կարևոր և բացառիկ իրավիճակ է:
Վարչապետը նաև նշել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է նաև տրամաբանական ժամկետներում ավարտին հասցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատումը։
«Օրակարգում ունենք նաև Վրաստանի հետ մեր սահմանի սահմանազատման ամփոփման հարցը և վրաց գործընկերների հետ այս մասին արդեն պայմանավորվածություններ ունենք»,-ասել է Փաշինյանը։
2024-ին Տավուշի հատվածում սահմանազատվել է 12 կմ տարածք: Փաշինյանը 2025–ի օգոստոսին հայտարարել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումն իրականացվելու է 1991թ․ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա:

27 April 2026 - 11:17 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said the country will continue and complete the border delimitation process with Azerbaijan within a reasonable timeframe.
Speaking at an event marking Border Guard Day of the National Security Service, he noted that Armenia and Azerbaijan already have a 12-kilometer section that has been delimited and demarcated.
According to him, this is perhaps the only section where “representatives of the armed forces of Armenia and Azerbaijan serve without helmets and bulletproof vests, and with magazines not in their rifles but in their bags,” Aysor.am reports.
He stressed that this is an important and unique situation.
The prime minister also noted that completing the delimitation process between Armenia and Azerbaijan remains on the agenda in the near future.
“We also have on the agenda the issue of finalizing the delimitation of our border with Georgia, and we already have agreements with our Georgian partners on this,” Pashinyan said.
In 2024, a 12-kilometer հատված in the Tavush section was delimited. In August 2025, Pashinyan stated that the delimitation between Armenia and Azerbaijan would be carried out based on the 1991 Alma-Ata Declaration.