«Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը հանձնարարել է իր փաստաբանական թիմին ուսումնասիրել Դանիել Իոաննիսյանի և «Անկախ դիտորդ» դաշինքի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու նպատակով հաղորդում ներկայացնելու հնարավորությունը։ Այս մասին նա հայտնեց այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
Հակոբյանը նշել է, որ Իոանիսյանն ու նրան պատկանող դաշինքն արատավորել են «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործարար համբավը ու վնաս հացրել հեղինակությանը։ Ըստ նրա՝ իր կերպարն ասոցացրել են իշխող քաղաքական ուժի հետ, ինչը «սահմանադրական իրավունքի խախտում է», հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ապրիլի 22-ին «Անկախ դիտորդը» դիմել է վարչական դատարան՝ հիմք ընդունելով «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից իրականացվող բարեգործական միջոցառումները։ Եթե դատարանը բավարարի դիմումը, հիմնադրամին կարող է սպառնալ մինչև 6 մլն դրամ տուգանք։
Լրագրողներից մեկը նշել է․ «Դդուք ապրում եք Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ասոցացվում եք ՔՊ–ի հետ, և հարցրեց` եթե մարդիկ ձեզանից բարեգործություն ստանան, ի՞նչ են մտածելու` դա ո՞ւմ համար է արվում` «Ուժեղ Հայաստանի», թե՞ ում»։
«Դուք դրանով խախտում եք իմ սահմանադրական իրավունքը։ Չի կարելի դիմացի մարդու քաղաքական կողմնորոշումը, ընտրելու ձևը հանրային քննարկման դարձնել` անկախ նրանից` ով է այդ մարդը։ Գնացեք, ժողովրդին հարցրեք՝ ասոցացվո՞ւմ եմ, թե՞ ոչ»,– պատասխանել է Հակոբյանը։
Ինչ վերաբերում է «Կրթվելը նորաձև է» շարժմանը, որին աջակցում է «Իմ քայլը» հիմնադրամը, Աննա Հակոբյանի պնդմամբ, երբեք չի ֆինանսավորվել կառավարության կողմից, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարզապես մասնակցել է այդ հավաքներին որպես բանախոս։
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը ապրիլի 22-ին դիմում է ներկայացրել վարչական դատարան, որի համար հիմք են հանդիսացել ընտրություններին նախորդող փուլում «Իմ քայլը» հիմնադրամի կողմից իրականացվող բարեգործական միջոցառումները։

27 Апрель 2026 - 12:23 AMT
Исполнительный директор фонда «Мой шаг» Анна Акопян заявила, что поручила своей юридической команде изучить возможность возбуждения уголовного дела против Даниел Иоаннисян и альянса «Независимый наблюдатель».
В беседе с журналистами Акопян отметила, что Иоаннисян и данный альянс подорвали деловую репутацию фонда «Мой шаг» и нанесли ущерб его имиджу.
По ее словам, ее пытались связать с правящей политической силой, что она расценила как нарушение конституционного права, сообщает «Sputnik Армения».
22 апреля альянс «Независимый наблюдатель» подал иск в административный суд, основываясь на благотворительных мероприятиях фонда «Мой шаг». В случае удовлетворения иска фонду может грозить штраф до 6 млн драмов.
Отвечая на замечание журналиста о ее связи с премьер-министром Никол Пашинян и правящей партией, Акопян заявила: «Тем самым вы нарушаете мое конституционное право. Нельзя выносить на публичное обсуждение политическую ориентацию человека и его выбор, независимо от того, кто он. Спросите у людей, ассоциируюсь ли я с кем-то или нет».
Что касается инициативы «Образование — это модно», поддерживаемой фондом, Акопян подчеркнула, что она никогда не финансировалась государством, а премьер-министр лишь участвовал в мероприятиях в качестве спикера.