«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը ներկայացրել է կուսակցության նախընտրական ծրագիրը՝ անդրադառնալով անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում առաջարկվող հիմնական փոփոխություններին։
Նրա խոսքով՝ առաջնահերթ քայլերից մեկը պետք է լինի ՌԴ հետ միասնական ՀՕՊ համակարգից հրաժարվելը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Մենք պետք է հրաժարվենք Ռուսաստանի հետ հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համաձայնագրից։ Պատահական չէ, որ մեր ծրագրում առաջինը հենց դա ենք նշել․ ոչ թե ՀԱՊԿ-ից, այլ նախ պետք է դուրս գալ ՌԴ-ի հետ միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգից։ Առավել ևս, երբ երկրի վարչապետն ինքն է խոստովանել, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հակաօդային պաշտպանության համակարգերը Հայաստանում անջատված են եղել։ Թե ով է անջատել՝ բնականաբար ոչ հայերը․ դա արել են ռուսները»,– ասել է Սարգսյանը։
Նա ընդգծել է, որ առանց այս խնդրի լուծման Հայաստանի կողմից ձեռք բերվող զինատեսակները կարող են լիարժեք արդյունավետ չլինել։
«Ինչպիսի զինատեսակներ էլ գնենք՝ Հնդկաստանից թե Ֆրանսիայից, միևնույն է, դրանք կարող են շատ արագ վերածվել մետաղի ջարդոնի, քանի որ օդային տարածքում անպաշտպան ենք, և համեմատաբար էժան անօդաչու թռչող սարքերը կարճ ժամանակում կարող են դրանք խոցել»,– նշել է նա։
Արամ Սարգսյանը կարևորել է նաև ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը՝ նշելով, որ այն պետք է իրականացնել մոտակա մեկից երկու տարվա ընթացքում։
«Մենք տեսնում ենք, որ առավելագույնը երկու տարվա ընթացքում պետք է հրաժարվել ՀԱՊԿ-ից։ Այդ կառույցը չի արդարացրել իրեն 2020 թվականից հետո Հայաստանի տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի նախաձեռնած հարձակումների ընթացքում։ Ավելին՝ ՀԱՊԿ-ը չի ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը․ մի դեպքում նշել է, որ սխալ դիմում է ուղարկվել, մյուս դեպքում՝ որ սահմանները սահմանազատված չեն։ Հետևաբար, որպես ռազմական կառույց, ՀԱՊԿ-ն իրեն ընդհանրապես չի արդարացրել»,– ասել է նա։
Սարգսյանը անդրադարձել է նաև բանակի կառուցվածքային փոփոխություններին՝ ընդգծելով պրոֆեսիոնալ բանակի անցման կարևորությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում անցնի պրոֆեսիոնալ բանակի մոդելի։ Սա կոչվում է ինտենսիվ անցում։ Նման օրինակներ կան․ օրինակ՝ Լեհաստանը հինգ տարվա ընթացքում անցել է լիովին պրոֆեսիոնալ բանակի։ Մենք սա համարում ենք լիովին իրատեսական և տեսնում ենք դրա իրականացման հստակ ուղիները»,– նշել է նա։

27 Апрель 2026 - 12:27 AMT
Лидер партии «Республика» Арам Саргсян представил предвыборную программу, обозначив ключевые изменения в сфере безопасности и обороны.
По его словам, одним из приоритетных шагов должен стать выход из единой системы противовоздушной обороны с Россией, сообщает «Factor.am ».
«Мы должны отказаться от общего соглашения по ПВО с Россией. Не случайно это первый пункт нашей программы. Не сначала выход из ОДКБ, а именно из совместной системы ПВО. Тем более, когда премьер-министр сам признал, что во время 44-дневной войны системы ПВО в Армении были отключены. Очевидно, что это сделали не армяне, а россияне», — заявил Саргсян.
Он подчеркнул, что без решения этой проблемы приобретаемое вооружение может оказаться неэффективным.
«Какие бы вооружения мы ни закупали — в Индии или Франции — они могут быстро превратиться в металлолом, поскольку воздушное пространство остается незащищенным, а относительно дешевые беспилотники способны их уничтожить за короткое время», — отметил он.
Саргсян также подчеркнул важность выхода из Организация Договора о коллективной безопасности, указав, что это должно быть реализовано в течение одного-двух лет.
«Мы видим, что максимум в течение двух лет необходимо выйти из ОДКБ. Эта структура не оправдала себя во время атак, предпринятых Азербайджаном против территории Армении после 2020 года. Более того, ОДКБ не признала территорию Армении — в одном случае заявив о неправильной заявке, в другом — что границы не делимитированы. Следовательно, как военная организация она себя не оправдала», — сказал он.
Политик также коснулся реформ армии, подчеркнув необходимость перехода к профессиональной модели.
«Республика Армения должна в течение ближайших пяти лет перейти на профессиональную армию. Это интенсивный переход. Есть примеры. Польша за пять лет полностью перешла на профессиональную армию. Мы считаем это реалистичным и видим четкие пути реализации», — добавил он.