«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը ներկայացրել է կուսակցության նախընտրական ծրագիրը՝ անդրադառնալով անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում առաջարկվող հիմնական փոփոխություններին։
Նրա խոսքով՝ առաջնահերթ քայլերից մեկը պետք է լինի ՌԴ հետ միասնական ՀՕՊ համակարգից հրաժարվելը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Մենք պետք է հրաժարվենք Ռուսաստանի հետ հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համաձայնագրից։ Պատահական չէ, որ մեր ծրագրում առաջինը հենց դա ենք նշել․ ոչ թե ՀԱՊԿ-ից, այլ նախ պետք է դուրս գալ ՌԴ-ի հետ միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգից։ Առավել ևս, երբ երկրի վարչապետն ինքն է խոստովանել, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հակաօդային պաշտպանության համակարգերը Հայաստանում անջատված են եղել։ Թե ով է անջատել՝ բնականաբար ոչ հայերը․ դա արել են ռուսները»,– ասել է Սարգսյանը։
Նա ընդգծել է, որ առանց այս խնդրի լուծման Հայաստանի կողմից ձեռք բերվող զինատեսակները կարող են լիարժեք արդյունավետ չլինել։
«Ինչպիսի զինատեսակներ էլ գնենք՝ Հնդկաստանից թե Ֆրանսիայից, միևնույն է, դրանք կարող են շատ արագ վերածվել մետաղի ջարդոնի, քանի որ օդային տարածքում անպաշտպան ենք, և համեմատաբար էժան անօդաչու թռչող սարքերը կարճ ժամանակում կարող են դրանք խոցել»,– նշել է նա։
Արամ Սարգսյանը կարևորել է նաև ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցը՝ նշելով, որ այն պետք է իրականացնել մոտակա մեկից երկու տարվա ընթացքում։
«Մենք տեսնում ենք, որ առավելագույնը երկու տարվա ընթացքում պետք է հրաժարվել ՀԱՊԿ-ից։ Այդ կառույցը չի արդարացրել իրեն 2020 թվականից հետո Հայաստանի տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի նախաձեռնած հարձակումների ընթացքում։ Ավելին՝ ՀԱՊԿ-ը չի ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը․ մի դեպքում նշել է, որ սխալ դիմում է ուղարկվել, մյուս դեպքում՝ որ սահմանները սահմանազատված չեն։ Հետևաբար, որպես ռազմական կառույց, ՀԱՊԿ-ն իրեն ընդհանրապես չի արդարացրել»,– ասել է նա։
Սարգսյանը անդրադարձել է նաև բանակի կառուցվածքային փոփոխություններին՝ ընդգծելով պրոֆեսիոնալ բանակի անցման կարևորությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում անցնի պրոֆեսիոնալ բանակի մոդելի։ Սա կոչվում է ինտենսիվ անցում։ Նման օրինակներ կան․ օրինակ՝ Լեհաստանը հինգ տարվա ընթացքում անցել է լիովին պրոֆեսիոնալ բանակի։ Մենք սա համարում ենք լիովին իրատեսական և տեսնում ենք դրա իրականացման հստակ ուղիները»,– նշել է նա։

27 April 2026 - 12:26 AMT
He said one of the top priorities should be withdrawing from the joint air defense system with Russia, according to Factor.am .
“We must withdraw from the unified air defense agreement with Russia. It is no coincidence that this is the first point in our program. Not the Collective Security Treaty Organization (CSTO) first, but exiting the joint air defense system with Russia. Especially when the prime minister himself admitted that during the 44-day war, air defense systems in Armenia were switched off. Naturally, it was not Armenians who did it, but Russians,” Sargsyan said.
He stressed that without resolving this issue, weapons purchased by Armenia may not be fully effective.
“No matter what weapons we buy—from India or France—they could quickly turn into scrap metal, because we remain vulnerable in the air, and relatively cheap drones can destroy them in a short time,” he added.
Sargsyan also emphasized the importance of leaving the Collective Security Treaty Organization, stating that this should be done within one to two years.
“We see that within a maximum of two years, Armenia must withdraw from the CSTO. The organization has not justified itself during the attacks initiated by Azerbaijan against Armenia’s territory after 2020. Moreover, the CSTO has not recognized Armenia’s territory—at one point citing an incorrect request, at another that borders were not delimited. Therefore, as a military structure, it has not justified itself at all,” he said.
Sargsyan also addressed structural reforms in the army, highlighting the importance of transitioning to a professional military.
“The Republic of Armenia should move to a professional army model within the next five years. This is called an intensive transition. There are examples. Poland transitioned to a fully professional army within five years. We consider this fully realistic and see clear paths for implementation,” he noted.