28 Ապրիլ 2026 - 06:18 AMT
ՀՀ-ն միամտաբար չի կարծում, որ 2028-ին կամ 2030-ին կդառնա ԵՄ անդամ, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Համաշխարհային քաղաքականության համաժողովում «ԵՄ-ն որպես ռազմավարական գործընկեր» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ:
Նա հավելել է, որ Երևանը ԵՄ անդամակցության գործընթացը դիտարկում է որպես ռազմավարական ուղղություն, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
«Մենք ձևավորում ենք բարեփոխումների նոր և հավակնոտ օրակարգ՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանելու համար։ Հավատացած ենք, որ բարեփոխումների այս օրակարգն ինքնին շատ կարևոր գործընթաց է մեզ համար թե՛ ներքին, թե՛ ներպետական մակարդակում, որն իրականացնում ենք՝ սկսած Եվրոպական միության հետ մեկնարկած վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունից։ Ներկայումս մենք աշխարհում միակ երկիրն ենք, որի հետ ԵՄ-ն վիզաների ազատականացման երկխոսության շուրջ բանակցություններ է վարում։
Մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ոլորտային տարբեր ուղղություններով ինչ հնարավորություններ կան համագործակցության շրջանակի ընդլայնման համար։ Իրականում անցյալ դեկտեմբերին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ընդունված փաստաթուղթը՝ «Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը», լավ շրջանակ և ճանապարհային քարտեզ է սահմանում Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը ոլորտային և աստիճանական ինտեգրման համար՝ առաջին անգամ ներառելով շատ կարևոր բաղադրիչներ անվտանգության և տնտեսության ոլորտներում, ինչն առկա չէր, երբ հետ ենք նայում 2017 թվականի «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին»:
Այս ամենն ասելով՝ թերևս պետք է նշեմ, որ ԵՄ-ն մեզ համար դարձել է իրական ռազմավարական գործընկեր։ Ինչպես սիրում են ասել մեր եվրոպացի գործընկերները՝ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները երբեք այսքան մոտ չեն եղել։ Մեզ համար, սակայն, սա վերջնագիծը չէ, և հստակորեն տեսնում ենք հաջորդ հանգրվանները, որոնց պետք է հասնել»«-ասել է Կոստանյանը:
Նա նշել է, որ մայիսի 5-ին Երևանում հյուրընկալելու ենք Հայաստան-ԵՄ առաջին գագաթնաժողովը՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովից անմիջապես հետո, որը նույնպես կայանալու է Երևանում։

28 Апрель 2026 - 07:02 AMT
Армения наивно не считает, что в 2028 или 2030 году станет членом ЕС, заявил заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян в ходе панельной дискуссии на тему «ЕС как стратегический партнер» на Форуме мировой политики.
Он добавил, что Ереван рассматривает процесс членства в ЕС как стратегическое направление, сообщает пресс-служба МИД.
«Мы формируем новую и амбициозную повестку реформ для соответствия европейским стандартам. Мы убеждены, что эта повестка реформ сама по себе является для нас очень важным процессом как на внутреннем, так и на внутригосударственном уровне, который мы реализуем, начиная с диалога о либерализации визового режима, начатого с Европейским союзом. В настоящее время мы являемся единственной страной в мире, с которой ЕС ведет переговоры вокруг диалога о либерализации визового режима.
Мы пытаемся понять, какие возможности существуют по различным отраслевым направлениям для расширения рамок сотрудничества. В действительности документ, принятый в декабре прошлого года между Арменией и ЕС, — «Стратегическая повестка партнерства Армения-ЕС», — задает хорошие рамки и дорожную карту для отраслевой и постепенной интеграции Армении в Европейский союз, впервые включая очень важные компоненты в сферах безопасности и экономики, которых не было, если оглянуться на Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве 2017 года.
Говоря все это, пожалуй, должен отметить, что ЕС стал для нас настоящим стратегическим партнером. Как любят говорить наши европейские партнеры, отношения Армения-ЕС никогда не были настолько близкими. Для нас, однако, это не конечная точка, и мы четко видим следующие рубежи, которых необходимо достичь», — сказал Костанян.
Он отметил, что 5 мая в Ереване будет проведен первый саммит Армения-ЕС — сразу после саммита Европейского политического сообщества, который также состоится в Ереване.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам шестого заседания Совета партнерства Армения-ЕС Армения и Европейский союз подписали стратегическую повестку партнерства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и высокий представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.