Ներկայիս իշխանությունների կողմից տրամադրվող «հարկային արտոնությունները կոռուպցիոն դրսևորումներ են և ստեղծում են անհավասար պայմաններ բիզնեսի համար», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը փոդքասթի ժամանակ:
«Այժմ իշխանությունները հարկային արտոնություններ են տալիս, կոնկրետ գործարարներին ազատում են մաքսային տուրքերից։ Սա ամենավատ հարկային արտոնության ձևն է, որն իր մեջ հսկայական կոռուպցիոն ռիսկ ունի»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ նման իրավիճակում նույն ոլորտում գործող մի ընկերություն ստանում է արտոնություն, մինչդեռ մյուսները զրկվում են այդ հնարավորությունից, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Գրեթե բոլորը, ովքեր այդ ձևով արտոնություններ են ստացել, հետո գումարներ են փոխանցել «Իմ քայլը» հիմնադրամին, կամ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։ Սա ուղղակի կոռուպցիոն դրսևորում է։ Իշխանություններն հարկային արտոնություններ են տալիս փաստացիկաշառքի դիմաց»,- ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանը նաև ընդգծել է, որ իր պաշտոնավարման տարիներին նման մոտեցում չի կիրառել, և եթե արտոնություններ տրամադրվել են, ապա դրանք վերաբերել են տվյալ ոլորտի բոլոր տնտեսվարողներին՝ բացառելով անհատական որոշումների հնարավորությունը պաշտոնյաների կողմից։

Предоставляемые нынешними властями налоговые льготы являются проявлениями коррупции и создают неравные условия для бизнеса, заявил второй президент Армении и кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян в ходе подкаста.
«Сейчас власти предоставляют налоговые льготы, освобождают конкретных предпринимателей от таможенных пошлин. Это худшая форма налоговой льготы, которая содержит огромные коррупционные риски», — сказал он.
Он отметил, что в такой ситуации одна компания в той же отрасли получает преференции, тогда как другие лишены этой возможности, сообщает «Panorama.am».
«Почти все, кто получил льготы таким образом, затем переводили средства в фонд «Мой шаг» или партии «Гражданский договор». Это прямое проявление коррупции. Власти предоставляют налоговые льготы фактически в обмен на взятку», — заявил Кочарян.
Кочарян также подчеркнул, что в годы его правления такой подход не применялся, и если льготы предоставлялись, то они распространялись на всех хозяйствующих субъектов в данной сфере, исключая возможность индивидуальных решений со стороны чиновников.