Ներկայիս իշխանությունների կողմից տրամադրվող «հարկային արտոնությունները կոռուպցիոն դրսևորումներ են և ստեղծում են անհավասար պայմաններ բիզնեսի համար», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը փոդքասթի ժամանակ:
«Այժմ իշխանությունները հարկային արտոնություններ են տալիս, կոնկրետ գործարարներին ազատում են մաքսային տուրքերից։ Սա ամենավատ հարկային արտոնության ձևն է, որն իր մեջ հսկայական կոռուպցիոն ռիսկ ունի»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ նման իրավիճակում նույն ոլորտում գործող մի ընկերություն ստանում է արտոնություն, մինչդեռ մյուսները զրկվում են այդ հնարավորությունից, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Գրեթե բոլորը, ովքեր այդ ձևով արտոնություններ են ստացել, հետո գումարներ են փոխանցել «Իմ քայլը» հիմնադրամին, կամ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։ Սա ուղղակի կոռուպցիոն դրսևորում է։ Իշխանություններն հարկային արտոնություններ են տալիս փաստացիկաշառքի դիմաց»,- ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանը նաև ընդգծել է, որ իր պաշտոնավարման տարիներին նման մոտեցում չի կիրառել, և եթե արտոնություններ տրամադրվել են, ապա դրանք վերաբերել են տվյալ ոլորտի բոլոր տնտեսվարողներին՝ բացառելով անհատական որոշումների հնարավորությունը պաշտոնյաների կողմից։

28 April 2026 - 07:04 AMT
Tax privileges granted by the current authorities are corruption manifestations that create unequal conditions for businesses, said Armenia’s second president and Hayastan alliance prime ministerial candidate Robert Kocharyan during a podcast.
“Now the authorities are granting tax privileges, exempting specific businesspeople from customs duties. This is the worst form of tax privilege, which carries enormous corruption risks,” he said.
He noted that in such circumstances, one company in the same sector receives benefits while others are deprived of that opportunity, Panorama.am reports.
“Almost all those who received privileges in this way later transferred money to the My Step foundation or the Civil Contract party. This is a direct manifestation of corruption. The authorities are granting tax privileges in exchange for what is essentially a bribe,” Kocharyan said.
Kocharyan also stressed that during his tenure he did not apply such an approach, and if privileges were granted, they applied to all businesses in the sector, excluding the possibility of individual decisions by officials.