Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն արտահերթ ապրիլի 27-ի արտահերթ նիստում բավարարել է դիտորդական առաքելություն իրականացնող 3 կազմակերպության դիմում։
Այդ կազմակերպություններն են՝ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը, «Արժանապատիվ սպա» իրավա-սոցիալական հասարակական կազմակերպությունը, «Քաղաքացիական երիտասարդական կենտրոն» համայնքային զարգացման հասարակական կազմակերպությունը»։
Նշված երեք կառույցները ստացել են հավատարմագրում՝ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով։
Դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունները կարող են մինչև մայիսի 3-ը ներկայացնել հավատարմագրման հայտ ԿԸՀ։ Վերջնաժամկետը լրանալուց հետո ինքնաշխատ համակարգը փակվելու է:
ԿԸՀ-ն ընդհանուր առմամբ հավատարմագրել է 12 տեղական դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություն, ինչպես նաև մեկ միջազգային կառույց՝ Միջազգային Հանրապետական ինստիտուտ (IRI)։

28 Апрель 2026 - 07:06 AMT
На внеочередном заседании 27 апреля Центральная избирательная комиссия удовлетворила заявки трех организаций на проведение наблюдательной миссии.
Этими организациями являются правозащитная НПО «Повестка прав лиц с инвалидностью», правосоциальная НПО «Достойный офицер» и общественная организация по развитию сообществ «Гражданский молодежный центр».
Указанные три структуры получили аккредитацию для наблюдения за очередными выборами в Национальное собрание.
Организации, осуществляющие наблюдательные миссии, могут подать заявки на аккредитацию в ЦИК до 3 мая. После истечения срока автоматизированная система будет закрыта.
В общей сложности ЦИК аккредитовала 12 местных организаций-наблюдателей, а также одну международную структуру — Международный республиканский институт (IRI).