Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանի և այլ քննիչների վերաբերյալ ֆեյսբուքյան գրառմամբ ենթադրյալ արատավորող տեղեկություններ հրապարակելու հոդվածով մեղադրյալի աթոռին է հայտնվել «Գյումրին առանց տնակների» հիմնադրամի նախկին տնօրեն Մհեր Խաչատրյանը, ինչը հայտնի է դարձել «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից։
Մասնավորապես, ըստ նախաքննական մարմնի, Մհեր Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2026 թվականի փետրվարի 1-ին՝ ժամը 00:18-ին, Facebook սոցիալական հարթակում այլ օգտատերերին հասանելի հրապարակային ձևով, քննչական մարմնի ղեկավարի և քննիչների օրինական ծառայողական գործունեության կապակցությամբ հրապարակել է նրանց վերաբերյալ արատավորող տեղեկություններ, գրում է Factor.am-ը:
Ըստ ամենայնի, վարույթ նախաձեռնելու հիմք է հանդիսացել ՔԿ նախագահ Արթուր Պողոսյանի լուսանկարին կից արված հետևյալ գրառումը. «Այս անսկզբունք ծաղրածուն դեռ 2025 թվականի հունիսի 30-ին հրապարակայնորեն ապացուցեց, որ ծառայում է ոչ թե օրենքին ու ժողովրդին, այլ մոլագար նեռի քմահաճույքներին։ Նրա գլխավորած կառույցն այժմ գործի է անցել և, ստացված հրահանգով, ամեն գնով փորձում է խոչընդոտել առաջիկա եպիսկոպոսաց ժողովը, մինչդեռ քննչականի տղերքը զբաղված են տուն պահելով ու խուսափում են լուրջ քայլերից, որպեսզի կարիերան վտանգի տակ չդնեն՝ առաջնորդվելով «մենք ո՞վ ենք, որ ինչ-որ բան փոխենք» մտածելակերպով։ Կարևորը բարձր գոռացեք, որ պետություն ունենք»։
Հիմնադրամի նախկին տնօրենը նաև ակտիվ ֆեյսբուքյան օգտատեր է եղել և հրապարակել է խիստ քննադատական գրառումներ իշխանության հասցեին՝ հաճախ արտահայտելով աջակցություն Հայ Առաքելական եկեղեցուն և Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։ Նշված հրապարակման մեջ հիշատակված ամսաթվից առաջ տեղի է ունեցել հոգևորականի կալանավորումը։
Մհեր Խաչատրյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 490-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ կապված քննիչի, քննչական մարմնի ղեկավարի կամ հետաքննության մարմնի ներկայացուցիչների նկատմամբ սպառնալիքի, նրանց մասին տեղեկություն հրապարակելու կամ նրանց իրավունքներին ու օրինական շահերին վնաս պատճառող տեղեկություններ տարածելու հետ։
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը։
Նշված արարքը նախատեսում է պատիժ՝ ազատության սահմանափակմամբ մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ երկուից հինգ տարի ժամկետով։
Քրեական գործը ապրիլի 9-ին մուտք է գործել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան և մակագրվել դատավոր Արփինե Շտոյանին։ Առաջին դատական նիստը նշանակվել է ապրիլի 30-ին։

Бывший директор фонда «Гюмри без вагончиков» Мгер Хачатрян привлечен в качестве обвиняемого за публикацию предположительно порочащих сведений о председателе Следственного комитета Артуре Погосяне и следователях, следует из судебно-информационной системы «Даталекс».
По данным следствия, Хачатряну предъявлено обвинение за то, что 1 февраля 2026 года в 00:18 он опубликовал в социальной сети Facebook доступную другим пользователям запись, содержащую порочащие сведения, связанные с законной служебной деятельностью руководителя следственного органа и следователей, сообщает «Factor.am ».
Поводом для возбуждения дела, предположительно, стала запись, сопровождавшая фотографию Погосяна, где Хачатрян резко критиковал его, утверждая, что тот служит не закону и обществу, а иным интересам, и обвиняя ведомство в попытках по указанию воспрепятствовать предстоящему собранию епископов.
Хачатрян, являясь активным пользователем Facebook, регулярно публиковал резкую критику властей, часто выражая поддержку Армянской апостольской церкви и главе Ширакской епархии архиепископу Микаэлу Аджапахяну. Упомянутые в записи события последовали после ареста священнослужителя.
Ему предъявлено обвинение по части 2 статьи 490 Уголовного кодекса Армении, касающейся угроз, распространения сведений или иных действий, наносящих вред правам и законным интересам следователя или представителей следственных органов.
В качестве меры пресечения в отношении него избран запрет на отсутствие (запрет на выезд).
Данная статья предусматривает наказание в виде ограничения свободы сроком от одного до трех лет, краткосрочного лишения свободы сроком от одного до двух месяцев либо лишения свободы сроком от двух до пяти лет.
Уголовное дело 9 апреля поступило в суд общей юрисдикции Ширакской области и передано судье Арпине Штоян. Первое судебное заседание назначено на 30 апреля.