28 Ապրիլ 2026 - 08:22 AMT
TRIPP նախաձեռնությունը ունի շատ ավելի ընդգրկուն նշանակություն, քան միայն Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև հաղորդակցությունը, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը Համաշխարհային քաղաքականության համաժողովի շրջանակում քննարկման ժամանակ:
«TRIPP-ը միայն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի կապը չէ․ այն շատ ավելի մեծ և ռազմավարական նախագիծ է՝ Կենտրոնական Ասիան Եվրոպայի հետ կապելու, ինչպես նաև փոխադարձ օգուտների ապահովման հանձնառությունը հասկանալու համար»,- նշել է նա։
Նա շեշտել է, որ նախագծի լիակատար սեփականատերը Հայաստանն է։
«Սա նաև գործնականում նշանակում է, որ Հայաստանի հարավային հատվածը կարող է կապվել հյուսիսային հատվածի հետ՝ օգտագործելով Նախիջևանի երկաթուղին։ Այն ապաշրջափակմամբ, որը տեղի կունենա, մենք հնարավորություն կունենանք կապել ոչ միայն Արևելքն Արևմուտքի հետ, այլև Ծոցը Սև ծովի հետ, ինչը հսկայական փոփոխություն կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար: Մենք շատ հետաքրքրված ենք այս նախագծի իրականացմամբ«-ասել է Կոստանյանը:
Նա հավելել է, որ ակտիվ քննարկումներ են ընթանում ամերիկացի գործընկերների հետ այն մասին, թե ինչպես են պատրաստվում Հայաստանում ստեղծել հայ-ամերիկյան համատեղ ձեռնարկություն։
Փոխնախարարը հավաստիացրել է, որ արդեն մեկնարկել է ոչ միայն իրագործելիության ուսումնասիրությունը, այլ նաև հենց տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացումը, քանի որ օգոստոսի 8-ից հետո, օրինակ, կա Ղազախստանից՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի երկաթուղային համակարգերով հացահատիկ ներմուծելու նախադեպ:
«Սա վառ օրինակն է այն բանի, թե ինչպես կարող է տարածաշրջանային համագործակցությունն աշխատել, և ինչպես լրացուցիչ փոխկախվածությունների ստեղծումը տարածաշրջանում կարող է մեծապես նպաստել կայունության և խաղաղության հաստատմանն այդտեղ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին և Ադրբեջանին, ապա երկու երկրների առաջնորդներն էլ օգոստոսի 8-ից հետո բազմիցս նշել են, որ խաղաղությունն արդեն հաստատված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և այն գործընթացները, որոնք այժմ ընթանում են, նախընտրում ենք անվանել «խաղաղության ինստիտուցիոնալացում»՝ ձեռնարկելով մեր երկու երկրների միջև տնտեսական կապերը զարգացնելու և ավելի խորացնելու ուղղությամբ հետագա քայլեր:
Արդեն սկսել ենք երկկողմ ուղիղ առևտուրը՝ Ադրբեջանից վառելիքի ներմուծմամբ, և հուսով ենք, որ մոտ ապագայում դա տեղի կունենա ևս՝ արդեն հստակեցրել ենք, թե ինչ ենք արտահանելու Հայաստանից Ադրբեջան։
Միևնույն ժամանակ աշխատում ենք նաև մարդկանց միջև շփումների ուղղությամբ․ կազմակերպվում են հանդիպումներ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև։ Հատկանշական է, որ մենք հանդիպումներ ենք ունենում ոչ միայն արտասահմանյան երկրներում, այլև հենց Հայաստանում և Ադրբեջանում»«-ասել է Կոստանյանը:
Նա նշել է նաև, որ կա շատ կարևոր ձևաչափ, որը հաստատվել է վրացի գործընկերների հետ՝ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև եռակողմ խորհրդակցությունների տեսքով:

Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян заявил в ходе дискуссии на Всемирном политическом форуме, что инициатива TRIPP имеет гораздо более широкое значение, чем просто связь между Азербайджаном и Нахичеванью.
«TRIPP — это не только связь между основной частью Азербайджана и Нахичеванью, это гораздо более масштабный и стратегический проект, направленный на соединение Центральной Азии с Европой, а также на понимание взаимовыгодных обязательств», — отметил он.
Он подчеркнул, что полным владельцем проекта является Армения.
«Это также означает, что южная часть Армении может быть связана с северной частью через железную дорогу Нахичевани. В результате разблокировки мы сможем соединить не только Восток с Западом, но и Персидский залив с Черным морем, что станет колоссальным изменением для всего региона. Мы крайне заинтересованы в реализации этого проекта», — сказал Костанян.
Он добавил, что ведутся активные обсуждения с американскими партнерами о создании армяно-американского совместного предприятия в Армении.
Замминистра заверил, что уже начаты не только исследования осуществимости, но и сам процесс открытия коммуникаций в регионе. В качестве примера он привел импорт зерна из Казахстана через железнодорожные системы Азербайджана и Грузии после 8 августа.
«Это яркий пример того, как может работать региональное сотрудничество и как создание дополнительных взаимозависимостей может существенно способствовать установлению стабильности и мира.
Что касается Армении и Азербайджана, лидеры двух стран неоднократно после 8 августа заявляли, что мир уже установлен, а текущие процессы мы предпочитаем называть «институционализацией мира», предпринимая шаги по развитию и углублению экономических связей между нашими странами.
Мы уже начали прямую двустороннюю торговлю, включая импорт топлива из Азербайджана, и надеемся, что в ближайшее время это продолжится, поскольку уже определено, что Армения будет экспортировать в Азербайджан.
Одновременно мы работаем над контактами между людьми, организуя встречи представителей гражданского общества. Примечательно, что такие встречи проходят не только за рубежом, но и непосредственно в Армении и Азербайджане», — отметил Костанян.
Он также указал на важный формат, согласованный с грузинскими партнерами, — трехсторонние консультации между внешнеполитическими ведомствами.
Ранее министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио в Вашингтоне утвердили документ о сотрудничестве Армения–США в рамках программы «Путь Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP).
Опубликованный документ по реализации TRIPP описывает порядок запуска инициативы и не создает и не направлен на создание юридических обязательств для Армении или США.