28 Ապրիլ 2026 - 08:22 AMT
TRIPP նախաձեռնությունը ունի շատ ավելի ընդգրկուն նշանակություն, քան միայն Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև հաղորդակցությունը, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը Համաշխարհային քաղաքականության համաժողովի շրջանակում քննարկման ժամանակ:
«TRIPP-ը միայն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի կապը չէ․ այն շատ ավելի մեծ և ռազմավարական նախագիծ է՝ Կենտրոնական Ասիան Եվրոպայի հետ կապելու, ինչպես նաև փոխադարձ օգուտների ապահովման հանձնառությունը հասկանալու համար»,- նշել է նա։
Նա շեշտել է, որ նախագծի լիակատար սեփականատերը Հայաստանն է։
«Սա նաև գործնականում նշանակում է, որ Հայաստանի հարավային հատվածը կարող է կապվել հյուսիսային հատվածի հետ՝ օգտագործելով Նախիջևանի երկաթուղին։ Այն ապաշրջափակմամբ, որը տեղի կունենա, մենք հնարավորություն կունենանք կապել ոչ միայն Արևելքն Արևմուտքի հետ, այլև Ծոցը Սև ծովի հետ, ինչը հսկայական փոփոխություն կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար: Մենք շատ հետաքրքրված ենք այս նախագծի իրականացմամբ«-ասել է Կոստանյանը:
Նա հավելել է, որ ակտիվ քննարկումներ են ընթանում ամերիկացի գործընկերների հետ այն մասին, թե ինչպես են պատրաստվում Հայաստանում ստեղծել հայ-ամերիկյան համատեղ ձեռնարկություն։
Փոխնախարարը հավաստիացրել է, որ արդեն մեկնարկել է ոչ միայն իրագործելիության ուսումնասիրությունը, այլ նաև հենց տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացումը, քանի որ օգոստոսի 8-ից հետո, օրինակ, կա Ղազախստանից՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի երկաթուղային համակարգերով հացահատիկ ներմուծելու նախադեպ:
«Սա վառ օրինակն է այն բանի, թե ինչպես կարող է տարածաշրջանային համագործակցությունն աշխատել, և ինչպես լրացուցիչ փոխկախվածությունների ստեղծումը տարածաշրջանում կարող է մեծապես նպաստել կայունության և խաղաղության հաստատմանն այդտեղ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին և Ադրբեջանին, ապա երկու երկրների առաջնորդներն էլ օգոստոսի 8-ից հետո բազմիցս նշել են, որ խաղաղությունն արդեն հաստատված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և այն գործընթացները, որոնք այժմ ընթանում են, նախընտրում ենք անվանել «խաղաղության ինստիտուցիոնալացում»՝ ձեռնարկելով մեր երկու երկրների միջև տնտեսական կապերը զարգացնելու և ավելի խորացնելու ուղղությամբ հետագա քայլեր:
Արդեն սկսել ենք երկկողմ ուղիղ առևտուրը՝ Ադրբեջանից վառելիքի ներմուծմամբ, և հուսով ենք, որ մոտ ապագայում դա տեղի կունենա ևս՝ արդեն հստակեցրել ենք, թե ինչ ենք արտահանելու Հայաստանից Ադրբեջան։
Միևնույն ժամանակ աշխատում ենք նաև մարդկանց միջև շփումների ուղղությամբ․ կազմակերպվում են հանդիպումներ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև։ Հատկանշական է, որ մենք հանդիպումներ ենք ունենում ոչ միայն արտասահմանյան երկրներում, այլև հենց Հայաստանում և Ադրբեջանում»«-ասել է Կոստանյանը:
Նա նշել է նաև, որ կա շատ կարևոր ձևաչափ, որը հաստատվել է վրացի գործընկերների հետ՝ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև եռակողմ խորհրդակցությունների տեսքով:

28 April 2026 - 09:17 AMT
Armenia’s Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan stated during a panel at the World Policy Conference that the TRIPP initiative carries far broader significance than merely connecting Azerbaijan and Nakhchivan.
“TRIPP is not just a link between mainland Azerbaijan and Nakhichevan; it is a much larger and strategic project aimed at connecting Central Asia with Europe, as well as understanding commitments for mutual benefits,” he said.
He emphasized that Armenia is the full owner of the project.
“This also practically means that Armenia’s southern part can be connected with its northern part using the Nakhichevan railway. With the unblocking that will take place, we will have the opportunity to connect not only East with West, but also the Gulf with the Black Sea, which will be a huge transformation for the entire region. We are very interested in implementing this project,” Kostanyan noted.
He added that active discussions are underway with American partners on establishing an Armenian-American joint venture in Armenia.
The deputy minister assured that not only feasibility studies have begun, but also the opening of communications in the region is already underway. As an example, after August 8, there has been a precedent of importing grain from Kazakhstan via the railway systems of Azerbaijan and Georgia.
“This is a vivid example of how regional cooperation can work and how creating additional interdependencies in the region can greatly contribute to stability and peace.
As for Armenia and Azerbaijan, the leaders of both countries have repeatedly stated after August 8 that peace has already been established between Armenia and Azerbaijan. The processes currently underway are what we prefer to call the ‘institutionalization of peace,’ taking further steps to develop and deepen economic ties between our two countries.
We have already started direct bilateral trade, with fuel imports from Azerbaijan, and we hope this will continue soon, as we have already clarified what Armenia will export to Azerbaijan.
At the same time, we are also working on people-to-people contacts, organizing meetings between civil society representatives. Notably, such meetings are taking place not only in foreign countries but also in Armenia and Azerbaijan,” Kostanyan said.
He also noted the existence of an important format established with Georgian partners in the form of trilateral consultations between foreign ministries.
Earlier, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio in Washington endorsed a document on Armenia–U.S. cooperation within the framework of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) program.
The published document on TRIPP implementation outlines the launch procedures of the initiative and does not create, nor is it intended to create, legal obligations for either Armenia or the United States.