Հրապարակվել են ԱԺ հերթական ընտրությունների ընտրողների նախնական ցուցակներն ըստ ընտրական տեղամասերի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք կարող են որոնել իրենց տվյալները․ տեղեկացնում է ՆԳՆ-ն։
Դրանք հրապարակվել են ՀՀ Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ժամկետում՝ քվեարկության օրվանից 40 օր առաջ:
«Ներքին գործերի նախարարության հարթակում արդեն հրապարակված են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին մասնակցող ընտրողների նախնական ցուցակները՝ որոնման և ներբեռնման հնարավորությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Որոնման համակարգում ընտրողը կարող է մուտքագրել իր անունը և ազգանունը՝ գտնելու համար այն ընտրական տեղամասը, որտեղ պետք է կատարի քվեարկությունը։ Ավելի ճշգրիտ արդյունք ստանալու համար հնարավոր է լրացնել նաև ծննդյան օրը, ամիսը և տարեթիվը։
Հարթակում, ներբեռնման հնարավորությամբ, հասանելի են նաև ընտրողների նախնական ցուցակները՝ ըստ համայնքների և տեղամասերի։
«Ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք կարող են որոնել իրենց տվյալները՝ մուտք գործելով կայքի «ԱԺ ընտրություններ» բաժին կամ ներբեռնել ցուցակները՝ անցնելով «Ըստ տեղամասերի» բաժինը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Preliminary voter lists for the upcoming National Assembly elections have been published by Armenia’s Ministry of Internal Affairs, allowing eligible voters to search for their data.
The lists were released within the timeframe envisaged by the Electoral Code of the Republic of Armenia—40 days before the voting day.
“On the Ministry’s platform, the preliminary lists of voters participating in the June 7, 2026, National Assembly elections are already available, with options for search and download,” the statement said.
Through the search system, voters can enter their first and last name to find the polling station where they are expected to vote. For more precise results, they may also add their date of birth.
The platform also provides downloadable preliminary voter lists by communities and polling stations.
“Eligible voters can check their data by visiting the ‘National Assembly Elections’ section of the website or download the lists via the ‘By polling stations’ section,” the statement added.