Հրապարակվել են ԱԺ հերթական ընտրությունների ընտրողների նախնական ցուցակներն ըստ ընտրական տեղամասերի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք կարող են որոնել իրենց տվյալները․ տեղեկացնում է ՆԳՆ-ն։
Դրանք հրապարակվել են ՀՀ Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ժամկետում՝ քվեարկության օրվանից 40 օր առաջ:
«Ներքին գործերի նախարարության հարթակում արդեն հրապարակված են 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին մասնակցող ընտրողների նախնական ցուցակները՝ որոնման և ներբեռնման հնարավորությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Որոնման համակարգում ընտրողը կարող է մուտքագրել իր անունը և ազգանունը՝ գտնելու համար այն ընտրական տեղամասը, որտեղ պետք է կատարի քվեարկությունը։ Ավելի ճշգրիտ արդյունք ստանալու համար հնարավոր է լրացնել նաև ծննդյան օրը, ամիսը և տարեթիվը։
Հարթակում, ներբեռնման հնարավորությամբ, հասանելի են նաև ընտրողների նախնական ցուցակները՝ ըստ համայնքների և տեղամասերի։
«Ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք կարող են որոնել իրենց տվյալները՝ մուտք գործելով կայքի «ԱԺ ընտրություններ» բաժին կամ ներբեռնել ցուցակները՝ անցնելով «Ըստ տեղամասերի» բաժինը»,- ասված է հաղորդագրությունում։

28 Апрель 2026 - 12:03 AMT
Предварительные списки избирателей для очередных выборов в Национальное собрание опубликованы Министерством внутренних дел Армении, что позволяет имеющим право голоса гражданам проверить свои данные.
Списки размещены в сроки, предусмотренные Избирательным кодексом Республики Армения — за 40 дней до дня голосования.
«На платформе Министерства внутренних дел уже опубликованы предварительные списки избирателей, участвующих в очередных выборах в Национальное собрание 7 июня 2026 года, с возможностью поиска и скачивания», — говорится в сообщении.
В поисковой системе избиратель может ввести имя и фамилию, чтобы узнать свой избирательный участок. Для более точного результата можно также указать дату рождения.
На платформе также доступны для скачивания предварительные списки избирателей по общинам и участкам.
«Имеющие право голоса лица могут проверить свои данные, перейдя в раздел «Выборы в Национальное собрание» на сайтеили скачать списки через раздел «По участкам»», — отмечается в сообщении.