Մեկ շաբաթից կտեսնենք Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Փարիզում, որտեղ նրա գլխավորությամբ անցկացվել է եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում և կազմակերպություններում հավատարմագրված հայկական դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքը:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ երկրների հետ ռազմավարական համագործակցություններ են քննարկվում:
«Մինչ այս՝ վերջին ամիսներին, իհարկե, առանձին երկրների հետ արդեն դա տեղի է ունեցել, օրինակ Գերմանիայի հետ։ Իհարկե, անվանումները փաստաթղթից փաստաթուղթ մի փոքր տարբերվում են. մի դեպքում դա ռազմավարական գործընկերության հաստատում է, մի դեպքում դա գործընկերության ռազմավարական օրակարգ է։ Օրինակ Եվրոպական միության հետ ստորագրեցինք «Գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» և այսպես շարունակ»,-ասել է նախարարը:
Նա անդրադարձել է նաև մայիսի 4-6-ը Երևանում նախատեսված բարձր մակարդակի միջոցառումներին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովին և «Երևանյան երկխոսություն» նախաձեռնությանը։
Եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող փոխնախարար Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է գագաթնաժողովների օրակարգը և նախատեսվող փաստաթղթերը, իսկ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը անդրադարձել է «Երևանյան երկխոսության» նախապատրաստական աշխատանքներին և հիմնական թեմատիկ ուղղություններին։
Հավաքի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացումը, եվրոպական երկրների հետ երկկողմ կապերի խորացումը, ինչպես նաև ընթացիկ ծրագրերն ու հեռանկարները։
Միրզոյանը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ծրագրերի իրականացումը, տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները։
Անդրադարձ է կատարվել հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործընթացին։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները, առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև դիվանագիտական ծառայության բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունները և համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունները։

Министр иностранных дел Армении заявил, что в течение недели будет подписан долго согласовывавшийся документ с Францией.
Выступая в Париже, Арарат Мирзоян отметил, что соглашение с Францией находится на завершающем этапе. Он принял участие во встрече руководителей армянских дипломатических миссий, аккредитованных в европейских странах и организациях.
Мирзоян подчеркнул, что стратегическое сотрудничество обсуждается с рядом стран.
«В последние месяцы это уже происходило с отдельными государствами, например с Германией. Названия документов немного различаются: в одном случае речь идет об установлении стратегического партнерства, в другом — о стратегической повестке партнерства. К примеру, с Европейским союзом мы подписали «Стратегическую повестку партнерства» и так далее», — сказал он.
Он также коснулся мероприятий высокого уровня, запланированных в Ереване на 4–6 мая, включая саммит Европейского политического сообщества, саммит Армения–ЕС и инициативу «Ереванский диалог».
Заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян, курирующий европейское направление, представил повестку саммитов и планируемые документы, а генеральный секретарь МИД Давид Карапетян рассказал о подготовке и ключевых темах «Ереванского диалога».
Участники обсудили развитие партнерства Армения–ЕС, углубление двусторонних связей с европейскими странами, а также текущие программы и перспективы.
Мирзоян также затронул реализацию проектов региональной взаимосвязанности и взаимодействие с международными партнерами в развитии экономической и транспортной инфраструктуры.
Обсуждались вопросы нормализации отношений с соседними странами, включая институционализацию мира между Арменией и Азербайджаном.
Также рассмотрены региональные и международные процессы, существующие вызовы, а также инициативы по совершенствованию дипломатической службы и соответствующие законодательные изменения.