Մեկ շաբաթից կտեսնենք Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Փարիզում, որտեղ նրա գլխավորությամբ անցկացվել է եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում և կազմակերպություններում հավատարմագրված հայկական դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հավաքը:
Նա նշել է, որ բազմաթիվ երկրների հետ ռազմավարական համագործակցություններ են քննարկվում:
«Մինչ այս՝ վերջին ամիսներին, իհարկե, առանձին երկրների հետ արդեն դա տեղի է ունեցել, օրինակ Գերմանիայի հետ։ Իհարկե, անվանումները փաստաթղթից փաստաթուղթ մի փոքր տարբերվում են. մի դեպքում դա ռազմավարական գործընկերության հաստատում է, մի դեպքում դա գործընկերության ռազմավարական օրակարգ է։ Օրինակ Եվրոպական միության հետ ստորագրեցինք «Գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» և այսպես շարունակ»,-ասել է նախարարը:
Նա անդրադարձել է նաև մայիսի 4-6-ը Երևանում նախատեսված բարձր մակարդակի միջոցառումներին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովին և «Երևանյան երկխոսություն» նախաձեռնությանը։
Եվրոպական երկրների հետ հարաբերությունները համակարգող փոխնախարար Վահան Կոստանյանը ներկայացրել է գագաթնաժողովների օրակարգը և նախատեսվող փաստաթղթերը, իսկ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը անդրադարձել է «Երևանյան երկխոսության» նախապատրաստական աշխատանքներին և հիմնական թեմատիկ ուղղություններին։
Հավաքի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացումը, եվրոպական երկրների հետ երկկողմ կապերի խորացումը, ինչպես նաև ընթացիկ ծրագրերն ու հեռանկարները։
Միրզոյանը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ծրագրերի իրականացումը, տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները։
Անդրադարձ է կատարվել հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորմանը, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործընթացին։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները, առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև դիվանագիտական ծառայության բարելավմանն ուղղված նախաձեռնությունները և համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունները։

Speaking in Paris, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan said the agreement with France is expected soon. He was attending a meeting of heads of Armenian diplomatic missions accredited in European countries and organizations.
Mirzoyan noted that strategic cooperation is being discussed with multiple countries.
“In recent months, this has already happened with some countries, for example, with Germany. The names differ slightly from document to document: in one case, it is the establishment of a strategic partnership, in another, a strategic partnership agenda. For instance, with the European Union, we signed a Strategic Partnership Agenda, and so on,” he said.
He also referred to high-level events scheduled in Yerevan on May 4–6, including the European Political Community summit, the Armenia–EU summit, and the Yerevan Dialogue initiative.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, responsible for relations with European countries, presented the summit agenda and planned documents, while Foreign Ministry Secretary General Davit Karapetyan outlined preparations and key themes of the “Yerevan Dialogue.”
Participants discussed the development of Armenia–EU partnership, deepening bilateral ties with European countries, as well as current programs and future prospects.
Mirzoyan also addressed regional connectivity initiatives and cooperation with international partners in developing economic and transport infrastructure.
The discussions also covered normalization of relations with neighboring countries, including the institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan.
Regional and international developments, existing challenges, and initiatives to improve the diplomatic service and related legislative changes were also discussed.