ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից պահպանվող Շիրակի մարզի տեղամասում Բանգլադեշի երեք քաղաքացի փետրվարին փորձել է քաղաքացիների համար արգելված վայրով մուտք գործել Վրաստան։ Դատարանի որոշմամբ նրանք արտաքսվել են ՀՀ-ից, հայտնում է Auroranews-ը:
Ըստ «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգի, նրանք մտադիր են եղել անցնել սահմանային շերտ մուտք գործելու մասին նախազգուշացնող վահանակները և առանց պատշաճ թույլտվության ու անհրաժեշտ փաստաթղթերի հատել ՀՀ պետական սահմանը՝ շրջանցելով սահմանված անցման կետերը:
Դեպքը գրանցվել է այս տարվա փետրվարի 24-ին։ ԱԱԾ սահմանապահները հայտնաբերել են Մուրադ Հոսսանիին, Շակիլ Խանին ու Ռազիբ Ահմեդ Խանին և կանխել հանցագործության իրագործումը։
Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանը՝ դատավոր Վարսենիկ Մելքոնյանի նախագահությամբ, բանգլադեշցիներին մեղավոր է ճանաչել։ Չնայած մեղադրյալների կողմից սեփական մեղքն ընդունելուն՝ դատարանը եզրահանգել է, որ միայն այդ հանգամանքը բավարար չէ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 55-րդ հոդվածով սահմանված պատժի նպատակների իրականացման համար։ Ըստ դատարանի որոշման՝ պատժի նպատակներին հասնելու համար Մուրադ Հոսսանին, Շակիլ Խանը և Ռազիբ Խանը պետք է կրեն նշանակված պատիժը։
Բացի այդ, որպես լրացուցիչ պատիժ, նրանք 5 տարի ժամկետով կվտարվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դեպի Բանգլադեշի Ժողովրդական Հանրապետություն։

29 April 2026 - 08:44 AMT
Three Bangladeshi nationals will be deported from Armenia after attempting to cross the border into Georgia through a restricted section in the Shirak region.
According to Auroranews, the incident occurred on February 24, when the individuals tried to enter the border zone despite warning signs and without proper permits or required documents, bypassing official checkpoints.
Border guards of Armenia’s National Security Service identified Murad Hossaini, Shakil Khan, and Razib Ahmed Khan and prevented the attempted violation.
The Shirak Regional Court of First Instance, presided over by Judge Varsenik Melkonyan, found them guilty. Although the defendants admitted their guilt, the court ruled that this alone was insufficient to fulfill the objectives of punishment under Article 55 of Armenia’s Criminal Code.
The court concluded that serving the imposed sentence was necessary to achieve the aims of punishment.
In addition, as an extra measure, they will be expelled from the territory of the Republic of Armenia to the People’s Republic of Bangladesh for a period of five years.