29 Ապրիլ 2026 - 08:57 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպմանը գոհունակությամբ ընդգծել են Փարիզում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության նոր նստավայրի ընտրությունն ու պաշտոնական բացումը, որը երկու երկրների միջև գործընկերությունն առավել խորացնելու լավագույն դրսևորումներից մեկն է։
Նախարարները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացմանն ուղղված քայլերը՝ ընդգծելով Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի Երևան առաջիկա այցի կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել առանցքային ոլորտներում համագործակցության առաջիկա ծրագրերին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման, ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ փոխգործակցության հարցերի։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների շուրջ:
Ավելի վաղ Միրզոյանն ասել է, որ մեկ շաբաթից կտեսնենք Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро на встрече в Париже с удовлетворением отметили выбор и официальное открытие нового здания дипломатического представительства Армении, назвав это одним из лучших проявлений углубления партнерства между двумя странами.
Министры обсудили шаги по развитию стратегического партнерства между Арменией и Францией, подчеркнув важность предстоящего визита президента Франции Эммануэль Макрон в Ереван.
Также были рассмотрены предстоящие программы сотрудничества в ключевых сферах.
На встрече затронуты вопросы расширения партнерства Армения–ЕС и взаимодействия по укреплению демократической устойчивости.
Собеседники обменялись мнениями по региональным и международным вопросам.
Ранее Мирзоян заявил, что через неделю ожидается подписание долго обсуждавшегося документа с Францией.