29 Ապրիլ 2026 - 08:57 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպմանը գոհունակությամբ ընդգծել են Փարիզում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչության նոր նստավայրի ընտրությունն ու պաշտոնական բացումը, որը երկու երկրների միջև գործընկերությունն առավել խորացնելու լավագույն դրսևորումներից մեկն է։
Նախարարները քննարկել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացմանն ուղղված քայլերը՝ ընդգծելով Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի Երևան առաջիկա այցի կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել առանցքային ոլորտներում համագործակցության առաջիկա ծրագրերին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդլայնման, ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ փոխգործակցության հարցերի։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների շուրջ:
Ավելի վաղ Միրզոյանն ասել է, որ մեկ շաբաթից կտեսնենք Ֆրանսիայի հետ երկար բանակցված փաստաթղթի ստորագրումը:

29 April 2026 - 09:34 AMT
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and France’s Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Noel Barrot, during a meeting in Paris, expressed satisfaction with the selection and official opening of the new premises of Armenia’s diplomatic mission, calling it a strong sign of deepening bilateral partnership.
The ministers discussed steps aimed at advancing the strategic partnership between Armenia and France, emphasizing the importance of French President Emmanuel Macron’s upcoming visit to Yerevan.
They also reviewed upcoming cooperation programs in key sectors.
The meeting addressed issues related to expanding Armenia–EU partnership and strengthening cooperation in enhancing democratic resilience.