29 Ապրիլ 2026 - 11:05 AMT
Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում մայիսի 9-ին կայանալիք Հաղթանակի շքերթին ռազմական տեխնիկայի շարասյուն չի մասնակցի, հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Սուվորովի և Նախիմովի ռազմական ուսումնարանների սաները, կադետական կորպուսները, ինչպես նաև ռազմական տեխնիկայի շարասյունը, ընթացիկ օպերատիվ իրավիճակով պայմանավորված, այս տարի չեն մասնակցի ռազմական շքերթին», — հայտարարել է գերատեսչությունը իր տելեգրամյան ալիքում, գրում է Meduza-ն:
Միևնույն ժամանակ նախարարությունը հավելել է, որ շքերթին կմասնակցեն ինքնաթիռները:
«Z-ալիքները դեռ մի քանի շաբաթ առաջ սկսել են շրջանառել տեղեկություններ այն մասին, որ Մոսկվայի Հաղթանակի շքերթը կանցկացվի սահմանափակ ձևաչափով»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
Նախորդ անգամ Մոսկվայում Հաղթանակի շքերթն առանց ռազմական տեխնիկայի անցկացվել է 2007 թվականին։
Վերջին ամիսներին Ուկրաինան ակտիվորեն հարվածներ է հասցնում Ռուսաստանի տարբեր շրջաններում գտնվող արդյունաբերական ենթակառուցվածքների օբյեկտներին։ Այսպես, վերջին ամիսներին վնասներ են կրել Բալթիկայում գտնվող նավահանգիստները, ինչպես նաև Տուապսեի նավթավերամշակման գործարանը։
Ուկրաինայի անօդաչու համակարգերի ուժերի հրամանատար Ռոբերտ Բրովդին վերջերս հայտարարել է, որ «Ռուսաստանի խորքում՝ հազարուկեսից երկու հազար կիլոմետր հեռավորությունը այլևս խաղաղ թիկունք չէ»։

Парад Победы, который состоится 9 мая на Красной площади в Москве, пройдет без колонны военной техники, сообщили в Министерстве обороны России.
«Воспитанники Суворовских и Нахимовских училищ, кадетские корпуса, а также колонна военной техники в этом году не примут участия в параде в связи с текущей оперативной обстановкой», — заявили в ведомстве в своем телеграм-канале, сообщает «Meduza».
При этом в министерстве добавили, что в параде примет участие авиация.
Информация о том, что парад пройдет в ограниченном формате, циркулировала уже несколько недель, в том числе в так называемых Z-каналах.
В предыдущий раз парад Победы в Москве проходил без военной техники в 2007 году.
В последние месяцы Украина активно наносит удары по объектам промышленной инфраструктуры в различных регионах России. В частности, были повреждены порты в Балтийском регионе, а также Туапсинский нефтеперерабатывающий завод.
Командующий Силами беспилотных систем Украины Роберт Бровди недавно заявил, что «глубина России — на расстоянии от 1500 до 2000 километров — больше не является безопасным тылом».