29 Ապրիլ 2026 - 11:18 AMT
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով հոգևորականների նկատմամբ հարուցված վարույթներին, ասել է, որնպատակադրված են այդ վարույթներն ավարտել հնարավոր սեղմ ժամկետներում։
«Որ մեկնաբանություններ չլինեն, թե ձգձգում են, արհեստական օրակարգեր են առաջ տանում, ընդհակառակը, ամեն ինչ արվում է, որ վայրկյան առաջ ձեռք բերվեն անհրաժեշտ ապացույցները և որոշում կայացվի՝ արդյոք գործը ենթակա՞ է դատարան ուղարկվելու, թե՞ ոչ»,- ընդգծել է Գլխավոր դատախազը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա չի մեկնաբանել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին հեռացնելու վերաբերյալ դրույթը։
«Դատախազությունը քրեական վարույթից դուրս գնահատականներ չի տալիս»,- ԱԺ-ում հայտարարել է նա։
Նա նշել է, որ դատախազությունը գնահատականներ տալիս է այն փաստաթղթի շրջանակում, որը կոչվում է քրեական հետապնդման հարուցում, դրանից հետո էլ տալիս է հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ։
«Դրանից հետո գործը գնում է հրապարակային դատաքննության, և մեր բոլոր փաստարկները հրապարակային դատաքննությամբ ներկայացվում են, քննարկվում են, դատարանի կողմից որոշումներ են կայացվում»,- ընդգծել է Վարդապետյանը։
Նա նշել է, որ քաղաքականությամբ չի զբաղվում, հետևաբար քաղաքական հայտարարություններին չի անդրադառնում։
ՔՊ նախընտրական ծրագրում ամրագրված են եկեղեցու բարենորոգման, կանոնադրության վերանայման, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հեռացման և կաթողիկոսական նոր ընտրությունների անցկացման կետեր: Մայր Աթոռը հայտարարել է, որ «որդեգրված օրինախախտ գործելաոճն ազգավնաս է և բացարձակ անթույլատրելի»։

Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, комментируя уголовные производства в отношении духовенства, заявила, что они будут завершены в максимально короткие сроки.
«Чтобы не было комментариев о том, что процессы затягиваются или формируются искусственные повестки, напротив, делается все для скорейшего получения необходимых доказательств и принятия решения — подлежит ли дело передаче в суд или нет», — подчеркнула она, сообщает «Aysor.am ».
Она отказалась комментировать положение предвыборной программы партии «Гражданский договор» о смещении Католикоса всех армян.
«Прокуратура не дает оценок вне рамок уголовного производства», — заявила она в парламенте.
По ее словам, оценки даются в рамках возбуждения уголовного преследования, а затем — в утвержденном обвинительном заключении.
«После этого дело поступает в открытое судебное разбирательство, где все наши аргументы представляются, обсуждаются, и суд принимает решения», — отметила Вардапетян.
Она подчеркнула, что не занимается политикой и, следовательно, не комментирует политические заявления.
В предвыборной программе партии «Гражданский договор» закреплены положения о реформировании церкви, пересмотре устава, смещении Католикоса и проведении новых выборов. Святой Престол заявил, что подобный подход является вредным для нации и абсолютно недопустимым.