29 Ապրիլ 2026 - 13:20 AMT
Մարտի 1-ի գործով առաջիկայում դատարան է ուղարկվելու «Չերյոմուխա» տեսակի հատուկ միջոցի կիրառման հետ կապված դրվագը, հայտարարել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն Աժ-ում՝ պատասխանելով պատգամավոր Անուշ Քլոյանի հարցին, հայտնում է Արմենպրեսը:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվում է ՀՀ դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Պատգամավորը, անդրադառնալով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ «Ֆարմանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացված վճռին, նշել է, որ դատարանը արձանագրել է պետության կողմից մահաբեր ուժի կիրառումը, անհամաչափ գործողությունները և արդյունավետ քննության բացակայությունը՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ փուլում է վճռի կատարումը և գործի քննությունը։
Գլխավոր դատախազը պատասխանել է, որ Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարումը պարտադիր է, սակայն դրանք չեն փոխարինել ներպետական դատական ակտերին։ Նրա խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ը կատարել է մի շարք կարևոր արձանագրումներ, որոնք հիմք են դարձել նոր մեղադրանքների առաջադրման և գործերի դատարան ուղարկման համար։
«Եվրոպական դատարանը հստակ արձանագրել է, որ Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքները եղել են խաղաղ՝ առանց բռնության հրահրման կամ բռնի գործողությունների նշանների՝ մինչև 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ոստիկանության գործողությունները»,- նշել է Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ այս հանգամանքը դարձել է Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքների հիմք։
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ Մարտի 1-ի իրադարձությունները պետք է դիտարկվեն որպես շղթայական գործողությունների հետևանք։
«Չի կարելի տարանջատել 10 անձանց սպանությունը․ դա հետևանք է մարտի 1-ի առավոտից սկսած գործողությունների, որոնցում ներգրավված են եղել ոչ միայն ոստիկանությունը, այլև զինված ուժերը»,- ասել է նա։
Նրա ներկայացմամբ՝ Եվրոպական դատարանի և ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումների հիման վրա ձևավորվել է իրավական մոտեցում, ըստ որի՝ խոսքը վերաբերում է բռնությամբ զուգորդված իշխանական լիազորությունների անցմանը, որը համարվում է խոշտանգում կամ խոշտանգմանը հավասարեցված վարքագիծ և չի ենթադրել վաղեմության ժամկետ։
Վարդապետյանը տեղեկացրել է, որ արդեն դատարան են ուղարկվել ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ մի շարք գործեր, որոնք գտնվում են դատաքննության փուլում։ Նմանատիպ տրամաբանությամբ քննվել են նաև Վալերի Օսիպյանի և Ռոբերտ Մելքոնյանի դրվագները, իսկ ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա Հովհաննես Թամամյանին մեղադրանք է առաջադրվել խոշտանգման դրվագով։
«Առաջիկայում դատարան կուղարկվի նաև «Չերյոմուխայի» կիրառման հետ կապված դրվագը։ Եվրոպական դատարանը կարևոր արձանագրում է անում, որ առանց պատշաճ պատրաստվածության և սահմանված կարգի նման միջոցների կիրառումը առաջացնում է հետևանքներ, որոնց համար պատասխանատու են ոչ միայն անմիջական կիրառողները, այլև նրանք, ովքեր թույլ են տվել դրա կիրառումը»,– նշել է գլխավոր դատախազը։
Նա նաև հավելել է, որ դատարան ուղարկված գործերը դեռ կհամալրվեն նոր մեղադրանքներով, այդ թվում՝ Պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ, որոնք, ըստ քննության տվյալների, ներգրավված են եղել զինված ուժերի օգտագործման գործընթացում։
2008 թվականի փետրվարի 19-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո երկրում սկսվել են զանգվածային բողոքի ցույցեր։ Բողոքի ակցիաները ղեկավարել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որը և իր կողմնակիցները չեն համաձայնել ընտրությունների արդյունքների հետ, որոնց համաձայն նախագահ է ընտրվել Սերժ Սարգսյանը։ Ցուցարարները վրաններ են տեղադրել Երևանի Ազատության հրապարակում և անցկացրել երթեր ու ակցիաներ մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում։ 2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի են ունեցել զանգվածային անկարգություններ և բախումներ ցուցարարների ու ոստիկանների միջև, ինչի հետևանքով զոհվել է 10 մարդ, որոնցից երկուսը՝ ոստիկանության աշխատակիցներ։

The episode related to the use of the “Cheryomukha” special means in the March 1 case will soon be referred to court, Armenia’s Prosecutor General Anna Vardapetyan said in parliament, responding to a question from MP Anush Kloyan, according to Armenpress.
The National Assembly’s Standing Committee on State and Legal Affairs is currently discussing the Prosecutor’s Office report on its 2025 activities.
The MP referred to the European Court of Human Rights ruling in the “Farmanyan v. Armenia” case, noting that the court had established the use of lethal force by the state, disproportionate actions, and a lack of effective investigation, and asked about the implementation of the ruling and the progress of the case.
The prosecutor general said that ECHR judgments are binding but do not replace domestic court decisions. According to her, the European court made several key findings that have served as a basis for new charges and for sending cases to court.
“The European Court clearly established that the rallies held at Freedom Square were peaceful, without incitement to violence or signs of violent actions, until the early morning of March 1, 2008, when police actions began,” Vardapetyan said, adding that this formed the basis for charges under Article 309 of the Criminal Code.
She stressed that the March 1 events should be viewed as a chain of actions.
“It is impossible to separate the killing of 10 people; this was the result of actions that began in the morning of March 1, involving not only the police but also the armed forces,” she said.
According to her, based on precedents from the European Court and Armenia’s Court of Cassation, a legal approach has been formed under which the actions constitute abuse of power accompanied by violence, classified as torture or equivalent treatment, and not subject to a statute of limitations.
Vardapetyan noted that several cases involving high-ranking police officials have already been sent to court and are under trial. Similar logic was applied in the cases of Valeri Osipyan and Robert Melkonyan, while former senior police official Hovhannes Tamamyan has been charged in a torture-related episode.
“In the near future, the episode related to the use of ‘Cheryomukha’ will also be sent to court. The European Court makes an important observation that the use of such means without proper training and procedures leads to consequences for which not only those who directly used them are responsible, but also those who authorized their use,” she said.
She added that the cases already sent to court will be supplemented with new charges, including against high-ranking Defense Ministry officials allegedly involved in the use of the armed forces.
Following the February 19, 2008 presidential election, mass protests erupted in Armenia led by first president Levon Ter-Petrosyan, who and his supporters rejected the official results declaring Serzh Sargsyan the winner. On March 1, clashes between protesters and police resulted in 10 deaths, including two police officers.