29 Ապրիլ 2026 - 14:28 AMT
Ապրիլի 29-ին Աղվերանում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ տեղի է ունեցել պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի 13-րդ հանդիպումը:
Կողմերը անդրադարձել են սահմանազատման տեխնիկական հարցերին և համաձայնեցրել են սահմանազատման իրականացման կարգի ուղեցույցները, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Գոհունակությամբ նշվել է, որ հանձնաժողովների 13-րդ հանդիպումը կրկին կայանում է կողմերից մեկի տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Աղվերանում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն մտքեր են փոխանակել սահմանազատման միջոցառումների հետ կապված կազմակերպչական և տեխնիկական հարցերի շուրջ:
Կողմերը համաձայնեցրել և փոխանակել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ հետևյալ ուղեցույցների նախագծերի տեքստերը.
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ընթացքում սահմանազատման փորձագիտական խմբերի աշխատանքի կարգի մասին ուղեցույց»,
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման քարտեզի ստեղծման կարգի մասին ուղեցույց»,
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման փաստաթղթերի ձևակերպման և հրատարակման կարգի մասին ուղեցույց»:
Կողմերը համաձայնության են եկել դիմել իրենց կառավարություններին՝ ուղեցույցների համապատասխան հաստատման համար։
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն առանձին մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Նշվել է, որ դեպի Հայաստանի Հանրապետություն բեռների տարանցումն Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքով հաջողությամբ իրականացվում է և ներկայումս շարունակվում է։
Գոհունակությամբ նշվել է, որ Ադրբեջանն իրականացնում է նավթամթերքի մատակարարում դեպի Հայաստան, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ձևավորման մասին։
Տեղի է ունեցել նաև կողմերի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկում առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը, ապրանքների և ծառայությունների փոխադարձ մատակարարումներին, ինչպես նաև տարանցիկ փոխադրումներին վերաբերող հարցերի շուրջ։
Հատուկ ընդգծվել է, որ ձեռք բերված արդյունքները հնարավոր են դարձել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի քաղաքական կամքի շնորհիվ:
Հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել է համապատասխան արձանագրություն:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել Ադրբեջանի Հանրապետությունում հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվը:

29 апреля в Агверане состоялось 13-е заседание комиссий по делимитации государственной границы и вопросам пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном под сопредседательством вице-премьеров Мгер Григорян и Шахин Мустафаев.
Стороны обсудили технические вопросы делимитации и согласовали принципы реализации процесса, сообщает МИД Армении.
С удовлетворением отмечено, что встреча вновь прошла на территории одной из сторон — в этот раз в Армении, в Агверане.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями по организационным и техническим аспектам делимитационных мероприятий.
Стороны согласовали и обменялись проектами следующих документов:
- «Руководство по порядку работы экспертных групп по делимитации границы между Республикой Армения и Республикой Азербайджан»,
- «Руководство по созданию карт делимитации границы между Республикой Армения и Республикой Азербайджан»,
- «Руководство по оформлению и публикации документов по делимитации границы между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».
Достигнута договоренность обратиться к правительствам двух стран для утверждения данных документов.
Григорян и Мустафаев также обменялись мнениями по вопросам взаимного интереса.
Отмечено, что транзит грузов в Армению через территорию Азербайджана успешно осуществляется и продолжается.
Также с удовлетворением отмечено, что Азербайджан осуществляет поставки нефтепродуктов в Армению, что свидетельствует о формировании торгово-экономических связей между странами.
С участием представителей деловых кругов двух стран состоялось отдельное обсуждение вопросов развития торгово-экономического сотрудничества, взаимных поставок товаров и услуг, а также транзитных перевозок.
Подчеркнуто, что достигнутые результаты стали возможны благодаря политической воле премьер-министра Армении Никол Пашинян и президента Азербайджана Ильхам Алиев.
По итогам встречи подписан соответствующий протокол. Стороны договорились согласовать дату следующего заседания, которое пройдет в Азербайджане.