29 Ապրիլ 2026 - 14:28 AMT
Ապրիլի 29-ին Աղվերանում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ տեղի է ունեցել պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի 13-րդ հանդիպումը:
Կողմերը անդրադարձել են սահմանազատման տեխնիկական հարցերին և համաձայնեցրել են սահմանազատման իրականացման կարգի ուղեցույցները, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Գոհունակությամբ նշվել է, որ հանձնաժողովների 13-րդ հանդիպումը կրկին կայանում է կողմերից մեկի տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Աղվերանում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն մտքեր են փոխանակել սահմանազատման միջոցառումների հետ կապված կազմակերպչական և տեխնիկական հարցերի շուրջ:
Կողմերը համաձայնեցրել և փոխանակել են սահմանազատման աշխատանքների իրականացման կարգի վերաբերյալ հետևյալ ուղեցույցների նախագծերի տեքստերը.
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ընթացքում սահմանազատման փորձագիտական խմբերի աշխատանքի կարգի մասին ուղեցույց»,
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման քարտեզի ստեղծման կարգի մասին ուղեցույց»,
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման փաստաթղթերի ձևակերպման և հրատարակման կարգի մասին ուղեցույց»:
Կողմերը համաձայնության են եկել դիմել իրենց կառավարություններին՝ ուղեցույցների համապատասխան հաստատման համար։
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն առանձին մտքեր են փոխանակել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Նշվել է, որ դեպի Հայաստանի Հանրապետություն բեռների տարանցումն Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքով հաջողությամբ իրականացվում է և ներկայումս շարունակվում է։
Գոհունակությամբ նշվել է, որ Ադրբեջանն իրականացնում է նավթամթերքի մատակարարում դեպի Հայաստան, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ձևավորման մասին։
Տեղի է ունեցել նաև կողմերի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկում առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը, ապրանքների և ծառայությունների փոխադարձ մատակարարումներին, ինչպես նաև տարանցիկ փոխադրումներին վերաբերող հարցերի շուրջ։
Հատուկ ընդգծվել է, որ ձեռք բերված արդյունքները հնարավոր են դարձել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի քաղաքական կամքի շնորհիվ:
Հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել է համապատասխան արձանագրություն:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել Ադրբեջանի Հանրապետությունում հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվը:

On April 29, a meeting of the commissions on state border delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan was held in Aghveran, co-chaired by Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Azerbaijan’s Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.
The sides discussed technical aspects of delimitation and agreed on guidelines for implementing the process, Armenia’s Foreign Ministry reported.
It was noted with satisfaction that the 13th meeting of the commissions was once again held on the territory of one of the parties, this time in Armenia, in Aghveran.
During the meeting, the parties held detailed discussions on organizational and technical issues related to delimitation measures.
They agreed on and exchanged draft texts of the following guidelines:
- “Guidelines on the procedures for the work of expert groups on border delimitation between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,”
- “Guidelines on the procedure for creating delimitation maps between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,”
- “Guidelines on the procedures for documentation and publication of delimitation results between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”
The sides agreed to submit these guidelines to their respective governments for approval.
Grigoryan and Mustafayev also exchanged views on issues of mutual interest.
It was noted that cargo transit to Armenia through Azerbaijan is being carried out successfully and continues at present.
The parties also welcomed ongoing Azerbaijani supplies of petroleum products to Armenia, viewing this as an indication of emerging trade and economic ties.
A separate discussion was held with the participation of business representatives from both sides, focusing on the development of trade and economic cooperation, mutual supply of goods and services, and transit transportation.
It was emphasized that the achieved results were made possible by the political will of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev.
A protocol was signed following the meeting, and the parties agreed to coordinate the date of the next meeting, which will be held in Azerbaijan.