«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի Արտաշատի գրասենյակի անդամներից 5 անձի նկատմամբ այս պահին կիրառված է տնային կալանք խափանման միջոցը։ Այդ մասին ասել է փաստաբան Յուրա Իվանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն միջնորդնել էր 12 անձի նկատմամբ կալանքը կիրառել որպես խափանման միջոց։ Ավելի վաղ ապրիլի 16-ին հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել էր կուսակցության Արտաշատի գրասենյակի 14 ներկայացուցչի ձերբակալության մասին:
«Ընդհանուր 5 անձ է տնային կալանքի տակ, դատարանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի միջնորդությունը մասնակի էր բավարարել։ Երկու անձի վերաբերյալ դատարանը մերժեց խափանման միջոցի կիրառումը՝ հիմնավոր կասկածի բացակայությամբ։ Մենք մի երևույթի հետ գործ ունենք, որ մարդիկ աշխատանքի են ընդունվում և պետք է բուկլետներ բաժանեն, քարոզչություն իրականացնեն, այնուհետև դրա համար վարձատրվեն, բայց իրավապահները դա որպես քողարկված կաշառք են բնութագրում»,- ասել է Իվանյանը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների արդյունքում ստացվել են փաստական տվյալներ, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անունից հանդես եկող մի խումբ անձինք 2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ընթացքում, հիշյալ քաղաքական ուժի օգտին քվեարկելու պայմանով, մի շարք քաղաքացիների, այդ թվում՝ քողարկված ձևով, տրամադրել են ընտրակաշառք։: Կից ներկայացվել է նաև նաև համապատասխան ձայնագրություններով տեսանյութ։
Կոմիտեն նշել է, որ հավելյալ պարզվել է՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անունից հանդես եկող անձը, այն պայմաններում, երբ ՀՀ նախագահի համապատասխան հրամանագրով նշանակված են եղել Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունները, խախտել է ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը։ Բացի այդ, ստացվել են տեղեկություններ, որ քաղաքացիներին նյութապես շահագրգռել են հանրահավաքներին մասնակցելու նպատակով։
Նշված դեպքի առնչությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվել են մի շարք խուզարկություններ, և արդյունքում հինգ անձ ձերբակալվել են։
Ապրիլի 16-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ոչ միայն ձերբակալել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Արտաշատի գրասենյակի անդամներին, այլև հրապարակել է ձայնագրություն, որտեղ, ենթադրաբար, տվյալ ուժի ներկայացուցիչներն ու նրանց հետ համագործակցող ՀԿ-ներում որպես աշխատակից գրանցված անձինք քննարկել են Արտաշատ համայնքի ընտրողներին ընտրակաշառք բաժանելու հարցը։
Ապրիլի 14-ին ձերբակալվել էին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության երկու անդամներ՝ Գոհար Ղումաշյանը և Վերժինե Ստեփանյանը։ Հաջորդ օրը հակակոռուպցիոն դատարանը նրանց նկատմամբ կիրառել է վարչական հսկողություն։

30 Апрель 2026 - 06:53 AMT
В отношении пяти членов арташатского офиса блока партий «Сильная Армения» в настоящее время применена мера пресечения в виде домашнего ареста. Об этом заявил адвокат Юра Иванян, сообщает «Sputnik Армения».
Антикоррупционный комитет ходатайствовал об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении 12 человек. Ранее, 16 апреля, Антикоррупционный комитет сообщил о задержании 14 представителей арташатского офиса партии.
«Всего под домашним арестом находятся пять человек, суд частично удовлетворил ходатайство Антикоррупционного комитета. В отношении двух лиц суд отказал в применении меры пресечения из-за отсутствия обоснованного подозрения. Мы имеем дело с ситуацией, когда людей принимают на работу, они должны раздавать буклеты, вести агитацию, а затем получать за это оплату, однако правоохранители квалифицируют это как скрытую взятку», — сказал Иванян.
Антикоррупционный комитет сообщил, что в результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий были получены фактические данные о том, что группа лиц, выступавших от имени партии «Сильная Армения», в ходе выборов в Национальное собрание Республики Армения, назначенных на 7 июня 2026 года, при условии голосования в пользу указанной политической силы предоставляла ряду граждан, в том числе в скрытой форме, избирательные взятки. Также было представлено видео с соответствующими аудиозаписями.
Комитет отметил, что дополнительно было установлено: лицо, выступавшее от имени партии «Сильная Армения», в условиях, когда соответствующим указом президента Республики Армения были назначены очередные выборы в Национальное собрание, нарушило запрет на благотворительность в период выборов. Кроме того, поступили сведения о материальном стимулировании граждан с целью участия в митингах.
В связи с указанным случаем по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения было инициировано уголовное производство, проведен ряд обысков, в результате чего пять человек были задержаны.
16 апреля Антикоррупционный комитет не только задержал членов арташатского офиса партии «Сильная Армения», но и опубликовал аудиозапись, на которой, предположительно, представители данной силы и лица, зарегистрированные как сотрудники в сотрудничающих с ними общественных организациях, обсуждали вопрос раздачи избирательных взяток избирателям общины Арташат.
14 апреля были задержаны два члена партии «Сильная Армения» — Гоар Гумашян и Вержине Степанян. На следующий день Антикоррупционный суд применил в отношении них административный надзор.