«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաքվե» միավորումը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, հայտնում է «Հայաքվեն»:
Հանդիպման ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանի ներկայությամբ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի համակարգող-ներկայացուցիչ Նարեկ Կարապետյանը և «Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր, որով կողմերը հանձն են առել միավորելու իրենց ջանքերը՝ Ազգային ժողովի 2026 թ․ հունիսի 7-ի ընտրությունների միջոցով հասնելու գործող վարչախմբի հեռացմանը և նոր ազգային իշխանության ձևավորմանը։
Այդ նպատակով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը և «Հայաքվե» միավորումը համաձայնել են միասին իրականացնել նախընտրական քարոզարշավը՝ ելնելով իրենց քաղաքական ծրագրերի առավելագույն համադրումից, ինչպես նաև՝ համատեղ իրականացնել ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկողությունը։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի և «Ապրելու երկիր» կուսակցության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները:
Փետրվարին «Հայաքվեն» հուշագիր էր ստորագրել «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության հետ ընտրություններին միասնական ճակատով մասնակցելու վերաբերյալ: Սակայն ապրիլի 10-ին հայտնի դարձավ, որ նրանք որոշել են դադարեցնել համագործակցությունը:

Альянс партий «Сильная Армения» и гражданское объединение «Айакве» подписали меморандум о сотрудничестве, сообщает «Айакве».
В ходе встречи в присутствии председателя партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна координатор-представитель альянса Нарек Карапетян и координатор национального гражданского объединения «Айакве» Аветик Чалабян подписали меморандум. Согласно документу, стороны обязались объединить усилия для достижения смены действующей власти и формирования новой национальной власти посредством выборов в Национальное собрание 7 июня 2026 года.
С этой целью альянс «Сильная Армения» и объединение «Айакве» договорились совместно проводить предвыборную кампанию, исходя из максимального совпадения своих политических программ, а также совместно осуществлять контроль за законностью избирательного процесса.
На встрече также присутствовали представители руководства альянса «Сильная Армения» и партии «Страна для жизни».
В феврале «Айакве» подписало меморандум с политической инициативой «Крылья единства» об участии в выборах единым фронтом. Однако 10 апреля стало известно, что стороны решили прекратить сотрудничество.