ՀՀ-ն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդր Թրամփի «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը վավերացնելու գործընթաց է սկսել` կառավարությունն ապրիլի 30-ի նիստում հավանություն կտա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությանը և այն կուղարկի Սահմանադրական դատարան՝ համապատասխանության գնահատման նպատակով։ ԱԳՆ-ն համապատասխան նախագիծ է մշակել, հայտնում է Factor.am-ը:
Դրանից հետո փաստաթուղթը ենթակա է լինելու Ազգային ժողովի կողմից վավերացման։
Հունվարի 16-ին Թրամփը հայտարարել էր Գազայի հարցով «Խաղաղության խորհրդի» ստեղծման մասին։ Հայաստանը 2026 թվականի հունվարի 22-ին Դավոսի տնտեսական ֆորումի շրջանակում ստորագրել է այդ կանոնադրությունը, և նույն օրը խորհրդին միացել է նաև Ադրբեջանը։
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն ընդգծել է, որ կանոնադրության մեջ ներառված են դրույթներ, որոնք նախատեսում են Հայաստանի համար ֆինանսական պարտավորություններ՝ կապված պետական բյուջեի ծախսերի ավելացման հետ։ Սակայն, թե ինչ չափի և բնույթի ծախսերի մասին է խոսքը, ԱԳՆ-ի նախագծում չի մանրամասնվել։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը հայտարարել էր, որ «Խաղաղության խորհրդում» մշտական անդամ դառնալու ցանկություն ունեցող պետությունները պետք է առնվազն 1 միլիարդ դոլարի նվիրատվություն կատարեն։ Դրան հաջորդած մեկնաբանությամբ ԱԳՆ-ն տեղեկացրել էր, որ Հայաստանը միացել է խորհրդին առանց անդամավճարի պարտադիր մասնակցության։
«Ի պատասխան ձեր հարցման տեղեկացնում ենք, որ Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը նախատեսում է Խորհրդին անդամակցություն՝ ֆինանսական հատկացումների կամավոր սկզբունքով։ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի կողմից հրավեր ստացած երկիրը կարող է անդամակցել խորհրդին՝ առանց հստակ սահմանված անդամավճարի՝ մինչև երեք տարի ժամկետով, ինչը սահմանված կարգով ենթակա է վերանայման այդ ժամկետը լրանալուց հետո։ ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել Խաղաղության խորհրդին անդամակցությանն այս հիմունքներով։ Ձեր կողմից վկայակոչվող անդամավճարը կամավոր է և վերաբերելի է կազմակերպությանը՝ դրա կանոնադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում որևէ երկրի կողմից մշտական անդամակցության ցանկություն հայտնելու պարագայում»,- ասել էր ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը։
Եվրոպայից նախաձեռնությանը միացել է միայն Հունգարիան, մինչդեռ Ֆրանսիան և մի շարք առաջատար երկրներ մտահոգություն են հայտնել՝ նշելով, որ այս ձևաչափը կարող է մրցակցել ՄԱԿ-ի հետ։

Armenia has launched the process of ratifying the charter of U.S. President Donald Trump’s Board of Peace, with the government expected to approve the initiative at its April 30 session and send it to the Constitutional Court for a compliance review. The Foreign Ministry has drafted the relevant bill, Factor.am reports.
The document will then be subject to ratification by the National Assembly.
On January 16, Trump announced the creation of the Board of Peace on Gaza-related issues. Armenia signed the charter on January 22, 2026, during the World Economic Forum, and Azerbaijan joined the council the same day.
Armenia’s Finance Ministry has stressed that the charter includes provisions implying financial obligations for the country, potentially increasing state budget expenditures. However, the Foreign Ministry’s draft does not detail the scale or nature of these costs.
Earlier, the U.S. administration stated that countries seeking permanent membership in the Board of Peace would need to contribute at least $1 billion. In a subsequent clarification, the Foreign Ministry said Armenia joined without a mandatory membership fee.
“In response to your inquiry, we inform you that the Board of Peace charter envisages membership based on voluntary financial contributions. A country invited by President Trump can join the council without a fixed membership fee for up to three years, subject to review after that period. The Armenian government approved joining under these terms. The membership contribution you referenced is voluntary and applies only if a country seeks permanent membership within one year after the charter enters into force,” Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said.
From Europe, only Hungary has joined the initiative, while France and several leading countries have expressed concern that the format could compete with the United Nations.