30 Ապրիլ 2026 - 07:46 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մայիսի 5-ին պետական այցի շրջանակում կայեցելի Գյումրի և ներկա կլինի մեծ համերգի, ինչը հայտնի է դառնում կառավարության նիստին ներկայացված նախագծերից։
Գործադիրը համերգի կազմակերպման համար կհատկացնի մոտ 393 մլն դրամ՝ ավելի քան 1 միլիոն դոլար, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Մայիսի 5-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում նախատեսվում է կազմակերպել մեծ համերգ՝ նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը: Համերգային ծրագրում կհնչեն հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ երգեր, որոնք կներկայացնեն հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստներ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբի նվագակցությամբ»,- նշված է որոշման նախագծում։
Միջոցառման անցկացման վայր է ընտրվել Գյումրին, քանի որ կառավարության գնահատմամբ քաղաքում բարձր է հետաքրքրությունն ու սերը ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի նկատմամբ։ Այս հանգամանքը պայմանավորված է 1988 թվականի երկրաշարժից հետո քաղաքի վերականգնման գործընթացում Ֆրանսիայի ժողովրդի և կառավարության ցուցաբերած աջակցությամբ։

French President Emmanuel Macron will visit Gyumri on May 5 as part of a state visit and attend a large concert, according to a government draft decision.
The government plans to allocate about 393 million drams (more than $1 million) for organizing the concert, RFE/RL reports.
“A large concert is planned on May 5 at Vardanants Square in Gyumri, dedicated to the friendship between Armenia and France and the deepening of cultural cooperation. The concert program will feature Armenian and French-themed songs performed by renowned Armenian and French artists, accompanied by the Armenian State Symphony Orchestra,” the draft decision states.
Gyumri was chosen as the venue because, according to the government, there is strong interest and appreciation for the French language and culture in the city. This is linked to the support provided by the people and government of France during the reconstruction process following the 1988 earthquake.