30 Ապրիլ 2026 - 07:46 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մայիսի 5-ին պետական այցի շրջանակում կայեցելի Գյումրի և ներկա կլինի մեծ համերգի, ինչը հայտնի է դառնում կառավարության նիստին ներկայացված նախագծերից։
Գործադիրը համերգի կազմակերպման համար կհատկացնի մոտ 393 մլն դրամ՝ ավելի քան 1 միլիոն դոլար, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Մայիսի 5-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում նախատեսվում է կազմակերպել մեծ համերգ՝ նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը: Համերգային ծրագրում կհնչեն հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ երգեր, որոնք կներկայացնեն հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստներ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբի նվագակցությամբ»,- նշված է որոշման նախագծում։
Միջոցառման անցկացման վայր է ընտրվել Գյումրին, քանի որ կառավարության գնահատմամբ քաղաքում բարձր է հետաքրքրությունն ու սերը ֆրանսերենի և ֆրանսիական մշակույթի նկատմամբ։ Այս հանգամանքը պայմանավորված է 1988 թվականի երկրաշարժից հետո քաղաքի վերականգնման գործընթացում Ֆրանսիայի ժողովրդի և կառավարության ցուցաբերած աջակցությամբ։

30 Апрель 2026 - 08:20 AMT
Президент Франции Эммануэль Макрон 5 мая в рамках государственного визита посетит Гюмри и примет участие в большом концерте, следует из представленного на заседании правительства проекта.
Правительство планирует выделить около 393 млн драмов — более 1 миллиона долларов — на организацию концерта, сообщает «Азатутюн».
«5 мая на площади Вардананц в Гюмри планируется провести большой концерт, посвященный дружбе Армении и Франции и углублению культурного сотрудничества. В концертной программе прозвучат армянские и французские тематические произведения в исполнении известных армянских и французских артистов в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении», — говорится в проекте решения.
Местом проведения мероприятия выбран Гюмри, поскольку, по оценке правительства, в городе высок интерес и любовь к французскому языку и культуре. Это связано с поддержкой, оказанной народом и правительством Франции в процессе восстановления города после землетрясения 1988 года.