Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն սպասում են Հայաստանում, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին:
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի բոլոր անդամներին սպասում եմ, այո՛, ներառյալ Ուկրաինայի նախագահին»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը կայանալու է մայիսի 4-ին և 5-ին՝ Երևանում։
Մայիսի 4–ին կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովին կհաջորդի Հայաստան–Եվրոպական միություն առաջին գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա մայիսի 5–ին։ Այդ օրերին Հայաստան է ժամանելու մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակություն, այդ թվում` Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Մի քանի օր առաջ Զելենսկին Ադրբեջանում էր՝ Գաբալայում, որտեղ Ադրբեջանի նախագահի հետ պայմանավորվել է ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության մասին, ինչպես նաև առաջարկել է ՌԴ-Ուկրաինա բանակցություններն անցկացնել Ադրբեջանում:

30 Апрель 2026 - 12:11 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что ожидает визит президента Украины Владимирa Зеленскoго в Армению.
«Мы ожидаем всех членов Европейского политического сообщества, да, включая президента Украины», — сказал Пашинян на брифинге, сообщает «Aysor.am ».
8-й саммит Европейское политическое сообщество пройдет в Ереван 4–5 мая.
Саммит 4 мая продолжится первым саммитом Армения–Европейский союз 5 мая. В Армению ожидается прибытие около 50 высокопоставленных делегаций, включая Антониу Кошту и Урсулу фон дер Ляйен.
Несколько дней назад Зеленский посетил Азербайджан, где в Габале договорился с президентом страны о сотрудничестве в оборонной промышленности и предложил провести переговоры между Россией и Украиной на территории Азербайджана.