Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն սպասում են Հայաստանում, ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճեպազրույցում՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին:
«Եվրոպական քաղաքական համայնքի բոլոր անդամներին սպասում եմ, այո՛, ներառյալ Ուկրաինայի նախագահին»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը կայանալու է մայիսի 4-ին և 5-ին՝ Երևանում։
Մայիսի 4–ին կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովին կհաջորդի Հայաստան–Եվրոպական միություն առաջին գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա մայիսի 5–ին։ Այդ օրերին Հայաստան է ժամանելու մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակություն, այդ թվում` Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
Մի քանի օր առաջ Զելենսկին Ադրբեջանում էր՝ Գաբալայում, որտեղ Ադրբեջանի նախագահի հետ պայմանավորվել է ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության մասին, ինչպես նաև առաջարկել է ՌԴ-Ուկրաինա բանակցություններն անցկացնել Ադրբեջանում:

30 April 2026 - 12:10 AMT
“I expect all members of the European Political Community, yes, including the president of Ukraine,” Pashinyan said during a briefing, Aysor.am reports.
The 8th summit of the European Political Community will take place in Yerevan on May 4–5.
The EPC summit on May 4 will be followed by the first Armenia–European Union summit on May 5. Around 50 high-level delegations are expected to arrive in Armenia, including António Costa and Ursula von der Leyen.
A few days earlier, Zelensky visited Azerbaijan, where in Gabala he agreed with the Azerbaijani president to cooperate in the defense industry and proposed holding Russia–Ukraine negotiations in Azerbaijan.