ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է տեղեկությունները, թե Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, որն ապրիլի 29-ին Երևանում էր, ցանկացել է այցելել Ջուջևան՝ նշելով, որ նման հարց չի քննարկվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Լուրեր էին տարածվել, թե Մուստաֆաևը մտադրություն է ունեցել այցելել իր ծննդավայր։
Խոսելով Մուստաֆաևի և գործարարների հանդիպման մասին՝ վարչապետը հայտնել է, որ իրեն հայտնի է մասնակիցների ցանկը, սակայն ինքը չի հրապարակելու այն՝ գործարարներին «լուսանցքային խմբակների կողմից բուլինգի» չենթարկելու համար։
Արձագանքելով այն հարցին, թե արդյոք Մուստաֆաևի Հայաստան այցի նպատակը նաև ադրբեջանցիների վերադարձի հարցի շուրջ բանակցություններն են՝ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանի հետ երբեք նման հարց չեն քննարկել և չեն քննարկում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ուզում եմ ասել նաև, որ արդեն ձեզ հայտնի ժամանակներից մենք Ադրբեջանի հետ չենք քննարկում նաև Ղարաբաղի հայերի վերադարձի հարց, Բաքվի հայերի վերադարձի հարց և մնացած տեղերի հայերի վերադարձի հարց, որովհետև, ակնհայտորեն, երկու ուղղությամբ էլ քննարկումներն ունեն պրովոկատիվ ազդեցություն ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի վրա, և մեկը մյուսին կարող են թեժացնել, և հաճախ այդպես էլ պատահում է:
Նաև ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ երկու հարցերն էլ քաղաքական օրակարգում թեժ են պահում նույն ուժերը, սկզբից մի հարցն են սկսում էսկալացնել, հետո բավարար էֆեկտ չի ունենում իրենց համար, երկրորդ հարցն են էսկալացնում: Այսինքն՝ սա էժան ներքաղաքական շահարկում է և ոչ ավելին:
Կան մարդիկ, որ այդ թեմայով խոսում են, բայց չեն հասկանում՝ ինչի համար են խոսում և ինչ նպատակադրմամբ: Օրինակ՝ 100 տոկոսով համոզված եմ, որ կալուգացի օլիգարխը չի հասկանում՝ ինչ է ասում և ինչի համար է ասում: Իրեն հանձնարարում են, ինքն ասում է, ինքը չի հասկանում՝ ինչի մասին են խոսում: Ինքը հարցերի փոխկապակցվածությունն էլ չի հասկանում: Սա էժան քաղաքական շահարկում է: Ես հստակ պատասխանեցի, որ մենք նման հարց երբեք չենք քննարկել, երբե՛ք»,- ասել է նա։
Ապրիլի 29-ին Աղվերանում տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների 13-րդ հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը համաձայնեցրել և փոխանակել են սահմանազատման գործընթացի կազմակերպման, քարտեզագրման և փաստաթղթերի ձևակերպման կարգերին վերաբերող ուղեցույցների նախագծերը։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև բեռնափոխադրումների, նավթամթերքի մատակարարման և առևտրատնտեսական համագործակցության հարցեր։

30 Апрель 2026 - 12:15 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян опроверг сообщения о том, что вице-премьер Азербайджана Шахин Мустафаев, посетивший Ереван 29 апреля, намеревался посетить Джуджеван, подчеркнув, что такой вопрос «не обсуждался», сообщает «Factor.am ».
Ранее распространялись слухи о его намерении посетить родное село.
Говоря о встрече Мустафаева с представителями бизнеса, Пашинян отметил, что ему известен список участников, однако он не будет его публиковать, чтобы не подвергать их «буллингу со стороны маргинальных групп».
Отвечая на вопрос о том, обсуждался ли в ходе визита вопрос возвращения азербайджанцев, Пашинян заявил, что Армения никогда не обсуждала и не обсуждает подобные темы с Азербайджаном, сообщает «1lurer.am ».
«Хочу также отметить, что уже некоторое время мы не обсуждаем с Азербайджаном и вопрос возвращения армян Нагорного Карабаха, армян Баку и других мест, поскольку такие обсуждения очевидно носят провокационный характер и могут обострить ситуацию в обоих направлениях.
Одни и те же силы поддерживают эти темы в политической повестке — сначала раздувают одну, затем, не получив желаемого эффекта, переходят ко второй. Это дешевая внутриполитическая спекуляция и не более.
Есть люди, которые говорят на эту тему, не понимая, что и зачем говорят. Например, я на сто процентов уверен, что калужский олигарх не понимает, о чем говорит. Ему дают указания, и он их повторяет, не осознавая взаимосвязи вопросов. Это дешевая политическая манипуляция. Я четко заявил, что мы никогда не обсуждали подобные вопросы — никогда», — сказал он.
29 апреля в Агверанe состоялась 13-я встреча комиссий Армении и Азербайджана по делимитации границы. Стороны согласовали и обменялись проектами руководств по организации процесса делимитации, картографированию и оформлению документов. В МИД Армении сообщили, что также обсуждались вопросы грузоперевозок, поставок нефтепродуктов и торгово-экономического сотрудничества.