ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է տեղեկությունները, թե Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, որն ապրիլի 29-ին Երևանում էր, ցանկացել է այցելել Ջուջևան՝ նշելով, որ նման հարց չի քննարկվել, հայտնում է Factor.am-ը:
Լուրեր էին տարածվել, թե Մուստաֆաևը մտադրություն է ունեցել այցելել իր ծննդավայր։
Խոսելով Մուստաֆաևի և գործարարների հանդիպման մասին՝ վարչապետը հայտնել է, որ իրեն հայտնի է մասնակիցների ցանկը, սակայն ինքը չի հրապարակելու այն՝ գործարարներին «լուսանցքային խմբակների կողմից բուլինգի» չենթարկելու համար։
Արձագանքելով այն հարցին, թե արդյոք Մուստաֆաևի Հայաստան այցի նպատակը նաև ադրբեջանցիների վերադարձի հարցի շուրջ բանակցություններն են՝ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանի հետ երբեք նման հարց չեն քննարկել և չեն քննարկում, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Ուզում եմ ասել նաև, որ արդեն ձեզ հայտնի ժամանակներից մենք Ադրբեջանի հետ չենք քննարկում նաև Ղարաբաղի հայերի վերադարձի հարց, Բաքվի հայերի վերադարձի հարց և մնացած տեղերի հայերի վերադարձի հարց, որովհետև, ակնհայտորեն, երկու ուղղությամբ էլ քննարկումներն ունեն պրովոկատիվ ազդեցություն ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի վրա, և մեկը մյուսին կարող են թեժացնել, և հաճախ այդպես էլ պատահում է:
Նաև ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ երկու հարցերն էլ քաղաքական օրակարգում թեժ են պահում նույն ուժերը, սկզբից մի հարցն են սկսում էսկալացնել, հետո բավարար էֆեկտ չի ունենում իրենց համար, երկրորդ հարցն են էսկալացնում: Այսինքն՝ սա էժան ներքաղաքական շահարկում է և ոչ ավելին:
Կան մարդիկ, որ այդ թեմայով խոսում են, բայց չեն հասկանում՝ ինչի համար են խոսում և ինչ նպատակադրմամբ: Օրինակ՝ 100 տոկոսով համոզված եմ, որ կալուգացի օլիգարխը չի հասկանում՝ ինչ է ասում և ինչի համար է ասում: Իրեն հանձնարարում են, ինքն ասում է, ինքը չի հասկանում՝ ինչի մասին են խոսում: Ինքը հարցերի փոխկապակցվածությունն էլ չի հասկանում: Սա էժան քաղաքական շահարկում է: Ես հստակ պատասխանեցի, որ մենք նման հարց երբեք չենք քննարկել, երբե՛ք»,- ասել է նա։
Ապրիլի 29-ին Աղվերանում տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողովների 13-րդ հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը համաձայնեցրել և փոխանակել են սահմանազատման գործընթացի կազմակերպման, քարտեզագրման և փաստաթղթերի ձևակերպման կարգերին վերաբերող ուղեցույցների նախագծերը։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև բեռնափոխադրումների, նավթամթերքի մատակարարման և առևտրատնտեսական համագործակցության հարցեր։

30 April 2026 - 12:14 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan denied reports that Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, who visited Yerevan on April 29, had intended to travel to Jujevan, stating that such an issue “was not discussed,” Factor.am reports.
Rumors had circulated suggesting that Mustafayev planned to visit his birthplace.
Commenting on a meeting between Mustafayev and business representatives, Pashinyan said he is aware of the list of participants but will not disclose it to avoid exposing them to “bullying by marginal groups.”
Responding to a question on whether Mustafayev’s visit involved negotiations on the return of Azerbaijanis, Pashinyan said Armenia has never discussed and is not discussing such an issue with Azerbaijan, according to 1lurer.am .
“I also want to note that for some time now we have not been discussing with Azerbaijan the return of Armenians of Nagorno-Karabakh, the return of Armenians of Baku, or the return of Armenians from other places, because such discussions clearly have a provocative effect on the current political situation and can escalate tensions in both directions.
The same forces keep both issues heated on the political agenda—first escalating one topic, and when it does not yield sufficient effect, escalating the other. This is cheap domestic political speculation and nothing more.
There are people who speak on this topic without understanding what they are saying or for what purpose. For example, I am 100 percent sure that the Kaluga oligarch does not understand what he is saying or why he is saying it. He is instructed, and he repeats it without grasping the interconnection of the issues. This is cheap political manipulation. I have clearly stated that we have never discussed such matters—never,” he said.
On April 29, the 13th meeting of Armenian and Azerbaijani border delimitation commissions was held in Aghveran. The sides agreed and exchanged draft guidelines on organizing the delimitation process, mapping, and documentation procedures. Armenia’s Foreign Ministry said discussions also covered cargo transportation, petroleum supply, and trade and economic cooperation.