30 Ապրիլ 2026 - 12:46 AMT
Հարցում․ Եթե ընտրությունը լիներ հաջորդ կիրակի, ՔՊ-ն կստանար 26․7% , «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 14.1%-ը, «Հայաստանը»՝ 8.2%
Եթե խորհրդարանականընտրությունները տեղի ունենային հաջորդ կիրակի, ապա ըստ «GALLUP International Association»-ի հարցման, կստացվեր հետևյալ պատկերը. ՔՊ-ին ձայնը կտար հարցվածների 26.7%-ը, «Ուժեղ Հայաստանին»՝ 14.1%-ը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին՝ 8.2%-ը, ԲՀԿ-ին՝ 7․5%-ը, «Միասնության թևերին»՝ 4.2%-ը, «Դեմոկրատիա, օրենք կարգապահություն» կուսակցությանը՝ 3.1%-ը:
«Լուսավոր Հայաստանին» իր ձայնը պատրաստվում է տալ հարցվածների 2.7%-ը, Հայաստանի Շնորհապետական կուսակցությանը՝ 2.3%-ը, «Նոր Ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությանը՝ 1.9%-ը, «Հանրապետություն» կուսակցությանը՝ 1.7%-ը, իսկ Քրիստոնեա-Ժողովրդավարական կուսակցությանը՝ 1.1%-ը, հայտնում է Aravot.am-ը:
Մյուս ուժերն այս հարցման արդյունքներով 1-ից ցածր միավորներ են ստացել:
Միաժամանակ, 5․7 տոկոսը նշել է, որ ընդհանրապես չի մասնակցելու քվեարկությանը, 3․3 տոկոսը նշել է, որ կփչացնի քվեաթերթիկը, 8 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել, իսկ 8․3 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանել հարցին։
Հարցին՝ «Եթե Խորհրդարանական ընտրություններն անցնեն անարդար, պատրա՞ստ եք արդյոք դուրս գալ փողոցային պայքարի՝ արդարություն հաստատելու համար», պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ․ 36.6 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ պատրաստ է դուրս գալ փողոց, 9.9 տոկոսը՝ ավելի շուտ պատրաստ է, 10.2 տոկոսը նշել է, որ ավելի շուտ պատրաստ չէ, 39.1 տոկոսը՝ միանշանակ պատրաստ չէ, իսկ 4.3 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել։
Հարցումն իրականացվել է հեռախոսային եղանակով՝ 1101 մասնակցի ներգրավմամբ։ Ընտրանքային սխալը կազմել է 3 տոկոս, իսկ տվյալները հավաքագրվել են ապրիլի 27-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում։

If parliamentary elections were held next Sunday, the following picture would emerge, according to a survey by Gallup International Association: 26.7% of respondents would vote for Civil Contract, 14.1% for Strong Armenia, and 8.2% for the Hayastan alliance.
The Prosperous Armenia Party would receive 7.5%, Wings of Unity 4.2%, and the Democracy, Law and Discipline party 3.1%.
According to Aravot.am, 2.7% of respondents said they would vote for Bright Armenia, 2.3% for the Armenian Noble Party, 1.9% for the New Force reformist party, 1.7% for the Republic party, and 1.1% for the Christian Democratic Party.
Other political forces received less than 1% in this survey.
At the same time, 5.7% said they would not participate in voting at all, 3.3% said they would spoil their ballot, 8% found it difficult to answer, and 8.3% refused to respond.
To the question, “If parliamentary elections are conducted unfairly, are you ready to take to the streets to establish justice?”, responses were distributed as follows: 36.6% said they were definitely ready to go to the streets, 9.9% said they were rather ready, 10.2% said they were rather not ready, 39.1% said they were definitely not ready, and 4.3% found it difficult to answer.
The survey was conducted by telephone with the participation of 1,101 respondents. The margin of error was 3%, and data were collected between April 27 and 29.