30 Ապրիլ 2026 - 12:46 AMT
Հարցում․ Եթե ընտրությունը լիներ հաջորդ կիրակի, ՔՊ-ն կստանար 26․7% , «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 14.1%-ը, «Հայաստանը»՝ 8.2%
Եթե խորհրդարանականընտրությունները տեղի ունենային հաջորդ կիրակի, ապա ըստ «GALLUP International Association»-ի հարցման, կստացվեր հետևյալ պատկերը. ՔՊ-ին ձայնը կտար հարցվածների 26.7%-ը, «Ուժեղ Հայաստանին»՝ 14.1%-ը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին՝ 8.2%-ը, ԲՀԿ-ին՝ 7․5%-ը, «Միասնության թևերին»՝ 4.2%-ը, «Դեմոկրատիա, օրենք կարգապահություն» կուսակցությանը՝ 3.1%-ը:
«Լուսավոր Հայաստանին» իր ձայնը պատրաստվում է տալ հարցվածների 2.7%-ը, Հայաստանի Շնորհապետական կուսակցությանը՝ 2.3%-ը, «Նոր Ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությանը՝ 1.9%-ը, «Հանրապետություն» կուսակցությանը՝ 1.7%-ը, իսկ Քրիստոնեա-Ժողովրդավարական կուսակցությանը՝ 1.1%-ը, հայտնում է Aravot.am-ը:
Մյուս ուժերն այս հարցման արդյունքներով 1-ից ցածր միավորներ են ստացել:
Միաժամանակ, 5․7 տոկոսը նշել է, որ ընդհանրապես չի մասնակցելու քվեարկությանը, 3․3 տոկոսը նշել է, որ կփչացնի քվեաթերթիկը, 8 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել, իսկ 8․3 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանել հարցին։
Հարցին՝ «Եթե Խորհրդարանական ընտրություններն անցնեն անարդար, պատրա՞ստ եք արդյոք դուրս գալ փողոցային պայքարի՝ արդարություն հաստատելու համար», պատասխանները բաշխվել են հետևյալ կերպ․ 36.6 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ պատրաստ է դուրս գալ փողոց, 9.9 տոկոսը՝ ավելի շուտ պատրաստ է, 10.2 տոկոսը նշել է, որ ավելի շուտ պատրաստ չէ, 39.1 տոկոսը՝ միանշանակ պատրաստ չէ, իսկ 4.3 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել։
Հարցումն իրականացվել է հեռախոսային եղանակով՝ 1101 մասնակցի ներգրավմամբ։ Ընտրանքային սխալը կազմել է 3 տոկոս, իսկ տվյալները հավաքագրվել են ապրիլի 27-ից 29-ը ընկած ժամանակահատվածում։

30 Апрель 2026 - 12:58 AMT
Если бы парламентские выборы состоялись в следующее воскресенье, картина выглядела бы следующим образом, согласно опросу «Gallup International Association»: 26,7% опрошенных отдали бы голос «Гражданскому договору», 14,1% — «Сильной Армении», 8,2% — блоку «Армения».
Партия «Процветающая Армения» получила бы 7,5%, «Крылья единства» — 4,2%, партия «Демократия, закон и дисциплина» — 3,1%.
Как сообщает «Aravot.am», 2,7% готовы проголосовать за «Просвещенную Армению», 2,3% — за Армянскую благородную партию, 1,9% — за реформистскую партию «Новая сила», 1,7% — за партию «Республика», а 1,1% — за Христианско-демократическую партию.
Остальные политические силы, согласно результатам опроса, получили менее 1%.
В то же время 5,7% заявили, что вовсе не будут участвовать в голосовании, 3,3% намерены испортить бюллетень, 8% затруднились ответить, а 8,3% отказались отвечать на вопрос.
На вопрос «Если парламентские выборы пройдут несправедливо, готовы ли вы выйти на уличную борьбу для установления справедливости?» ответы распределились следующим образом: 36,6% заявили, что однозначно готовы выйти на улицу, 9,9% — скорее готовы, 10,2% — скорее не готовы, 39,1% — однозначно не готовы, а 4,3% затруднились ответить.
Опрос проведен по телефону с участием 1101 респондента. Погрешность выборки составила 3%, данные собраны в период с 27 по 29 апреля.