Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրավիրված է Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) հերթական հանդիպմանը: Թուրքիայից դեռևս պաշտոնական հստակեցում չի եղել՝ արդյոք Էրդողանը կմասնակցի Երևանում նախատեսված հավաքին:
«Դեռ վաղ է ասել՝ արդյո՞ք Էրդողանը կմասնակցի։ Մասնակիցների ցուցակը դեռևս վերջնականապես չի որոշվել։ Նրա մասնակցությունը պարզ կդառնա առաջիկա օրերին»,- ասել է ԵՄ պաշտոնյան, գրում է Factor.am-ը BBC-ի թուրքական ծառայության վրա հղումով:
Եթե Էրդողանը չմասնակցի, ապա Թուրքիան չի ներկայացվի, քանի որ գործող կանոններով մասնակցել կարող են միայն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները, իսկ նախարարական կամ ավելի ցածր մակարդակի ներկայացվածություն չի ընդունվում։
«Ապագայի կառուցում. միասնություն և կայունություն Եվրոպայում» խորագրով հանդիպումը նախագահելու են Եվրամիության Խորհրդի ղեկավար Անտոնիո Կոշտան և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Խորը աշխարհաքաղաքական վերափոխումների փուլում կազմակերպված այս հանդիպման առանցքային ուղղությունները ներառել են ժողովրդավարական կայունության ամրապնդումը, կապերի խորացումը, ինչպես նաև տնտեսական և էներգետիկ անվտանգության ուժեղացումը, ինչպես ներկայացվել է
Թուրքիան մասնակցել է առաջին գագաթնաժողովին, որը անցկացվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում։ Էրդողանը ներկա է եղել նաև 2024 թվականի նոյեմբերի 7-ին Բուդապեշտում և 2025 թվականի մայիսի 16-ին Տիրանայում կազմակերպված հանդիպումներին։ Միաժամանակ, չնայած նրան, որ նա հրավիրված է եղել 2023 թվականին Իսպանիայում և Մոլդովայում, ինչպես նաև 2024 թվականին Միացյալ Թագավորությունում և 2025 թվականին Դանիայում անցկացված նիստերին, դրանց չի մասնակցել։
BBC-ն ընդգծել է, որ այս հանդիպումն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ համընկել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի ժամանակաշրջանին։ Եվրամիությունը, որը աջակցել է երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորմանը, գնահատել է, որ «հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացում այս կայուն ընթացքն արտացոլում է տարածաշրջանում արմատավորվող ավելի լայն դրական դինամիկան»։ ԵՄ գնահատմամբ՝ այդ զարգացումները կարևոր դեր ունեն երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության ապահովման համար։
Հրավերներ են ուղարկվել 48 երկրի ղեկավարներին, և ակնկալվել է, որ ներկա կլինեն ԵՄ բոլոր 27 անդամ պետությունները։ Թուրքիայից բացի, հրավիրվածների թվում ընդգրկվել են Ալբանիան, Անդորրան, Ադրբեջանը, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Վրաստանը, Միացյալ Թագավորությունը, Շվեյցարիան, Իսլանդիան, Չեռնոգորիան, Կոսովոն, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Լիխտենշտեյնը, Մոլդովան, Մոնակոն, Նորվեգիան, Սան Մարինոն, Սերբիան և Ուկրաինան։
BBC-ն նշել է, որ այս հավաքի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ առաջին անգամ հրավիրվել է եվրոպական մայրցամաքից դուրս գտնվող երկրի ղեկավար։ Մասնակիցների շարքում լինելու է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին, որը վերջերս ուշադրության կենտրոնում է եղել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների և գլոբալ կարգի վերաբերյալ իր դիրքորոշումների պատճառով։
«Եվրոպան և Կանադան պարզապես համախոհ գործընկերներ չեն. միասին մենք կառուցում ենք համաշխարհային դաշինք՝ խաղաղությունը, համատեղ բարգավաճումը և բազմակողմանիությունը պաշտպանելու համար»,- նշել է Կոշտան՝ անդրադառնալով Քարնիին ուղղված հրավերին։
Ռուսաստանը և Բելառուսը չեն ընդգրկվել մասնակցողների ցանկում՝ ակնհայտ պատճառներով։
Եվրոպական քաղաքական համայնքը ստեղծվել է 2022 թվականին՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախաձեռնությամբ։ Այն գործում է որպես ոչ ֆորմալ հարթակ, որտեղ լայն աշխարհագրական ընդգրկում ունեցող երկրների առաջնորդները հնարավորություն ունեն փոխանակել տեսակետներ և զարգացնել շփումները։ Հանդիպումները կազմակերպվում են տարին երկու անգամ՝ ռոտացիոն սկզբունքով․ մեկ անգամ ընտրվում է ԵՄ անդամ պետություն, մեկ անգամ՝ ոչ անդամ երկիր։ Երևանյան հավաքից հետո հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է անցկացնել Իռլանդիայում՝ 2026 թվականի նոյեմբերին։

30 Апрель 2026 - 13:09 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган приглашен на очередной саммит Европейского политического сообщества в Ереване, однако официального подтверждения его участия от Анкары пока нет.
«Пока рано говорить, будет ли Эрдоган участвовать. Список участников еще окончательно не определен. Его участие прояснится в ближайшие дни», — заявил представитель ЕС, пишет «Factor.am » со ссылкой на турецкую службу «BBC».
Если Эрдоган не примет участия, Турция не будет представлена, поскольку действующие правила допускают участие только глав государств и правительств, без возможности представительства на уровне министров или ниже.
Встреча под названием «Строим будущее: единство и устойчивость в Европе» пройдет под председательством главы Европейского совета Антониу Кошты и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. На фоне глубоких геополитических изменений ключевыми направлениями станут укрепление демократической устойчивости, развитие связей, а также усиление экономической и энергетической безопасности.
Турция участвовала в первом саммите, прошедшем 6 октября 2022 года в Праге. Эрдоган также присутствовал на встречах 7 ноября 2024 года в Будапеште и 16 мая 2025 года в Тиране. При этом, несмотря на приглашения, он не участвовал в заседаниях в Испании и Молдове в 2023 году, а также в Великобритании в 2024 году и Дании в 2025 году.
BBC отмечает, что эта встреча имеет особое значение, поскольку проходит на фоне шагов по нормализации армяно-турецких отношений. Европейский союз, поддерживающий полное урегулирование между двумя странами, оценил, что «этот устойчивый прогресс в процессе армяно-турецкой нормализации отражает более широкую позитивную динамику, укореняющуюся в регионе». По оценке ЕС, эти процессы играют важную роль в обеспечении долгосрочного мира и стабильности.
Приглашения направлены лидерам 48 стран, и ожидается участие всех 27 государств — членов ЕС. Помимо Турции, в список приглашенных вошли Албания, Андорра, Азербайджан, Босния и Герцеговина, Грузия, Великобритания, Швейцария, Исландия, Черногория, Косово, Северная Македония, Лихтенштейн, Молдова, Монако, Норвегия, Сан-Марино, Сербия и Украина.
BBC подчеркнула, что одной из особенностей встречи станет приглашение лидера страны за пределами европейского континента. В числе участников будет премьер-министр Канады Марк Карни, недавно оказавшийся в центре внимания из-за своих позиций по отношениям с США и глобальному порядку.
«Европа и Канада — это не просто партнеры с общими взглядами; вместе мы строим глобальный альянс для защиты мира, общего процветания и многосторонности», — отметил Кошта, говоря о приглашении Карни.
Россия и Беларусь не включены в список участников по очевидным причинам.
Европейское политическое сообщество было создано в 2022 году по инициативе президента Франции Эммануэля Макрона. Оно действует как неформальная площадка для обмена мнениями и развития контактов между лидерами стран с широкой географией. Встречи проходят дважды в год на ротационной основе: один раз в стране ЕС, один раз вне союза. После ереванской встречи следующий саммит запланирован в Ирландии в ноябре 2026 года.