30 Ապրիլ 2026 - 14:07 AMT
Երևանն ու Դելին քննարկում են ռազմական տեխնիկայի համատեղ մշակման հեռանկարները, գրել է The New Indian Express պարբերականը՝ տեղեկություններ հաղորդելով Հայաստանի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի Հնդկաստան կատարած այցի մասին։
«Երևանն ու Դելին քննարկում են ռազմական տեխնիկայի համատեղ մշակման, ռազմավարական գործակցության խորացման և զինված ուժերի արդիականացման հեռանկարները», – ասվում է հրապարակման մեջ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Սեփական աղբյուրները վկայակոչելով՝ պարբերականը պնդում է, որ Հայաստանը քննարկում է հնդկական զինատեսակներն իր տարածքում արտադրելու տարբերակները։
«Հնդկաստանի Պաշտպանության միավորված շտաբի հաղորդագրությունից պարզ է դառնում, որ կողմերը քննարկում են ռազմական տեխնիկայի մշակման ոլորտում համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հնարավորությունը», – գրում է The New Indian Express-ը։
Թերթի պնդմամբ՝ այդ դեպքում հայ-հնդկական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դուրս է գալու «ավանդական գնորդ-վաճառող տրամաբանությունից դեպի համատեղ մշակում և տեղական արտադրության կազմակերպում»։
«Հայաստանն ուսումնասիրում է հնդկական արտադրության ՀՕՊ համակարգերն իր տարածքում արտադրելու կամ ինտեգրելու տարբերակները», – գրում է թերթը։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել է, որ Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, ավիացիայի մարշալ Ամար Պրիտ Սինգհի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Ասրյանը հանդիպել է նաև Հնդկաստանի պաշտպանության քարտուղար Ռաջեշ Կումար Սինգհի հետ։ Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։

Yerevan and Delhi are discussing prospects for joint development of military equipment, The New Indian Express reported, citing information about Armenian Chief of the General Staff Edward Asryan’s visit to India.
“Yerevan and Delhi are discussing prospects for joint development of military equipment, deepening strategic cooperation, and modernization of the armed forces,” the publication said, according to RFE/RL.
Citing its own sources, the outlet claims Armenia is considering options to produce Indian weaponry on its territory.
According to a statement from India’s Integrated Defence Staff, the sides are also discussing the possibility of establishing joint ventures in military technology development, The New Indian Express writes.
If implemented, the newspaper notes, Armenian-Indian military-technical cooperation could move “beyond the traditional buyer-seller logic toward joint development and organization of local production.”
Armenia is also exploring options to produce or integrate Indian-made air defense systems domestically, the report adds.
According to Armenia’s Defense Ministry, during his official visit to India, First Deputy Defense Minister and Chief of the General Staff, Lieutenant General Edward Asryan, met with Indian Air Force Commander, Air Chief Marshal Amar Preet Singh.