30 Ապրիլ 2026 - 14:07 AMT
Երևանն ու Դելին քննարկում են ռազմական տեխնիկայի համատեղ մշակման հեռանկարները, գրել է The New Indian Express պարբերականը՝ տեղեկություններ հաղորդելով Հայաստանի ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի Հնդկաստան կատարած այցի մասին։
«Երևանն ու Դելին քննարկում են ռազմական տեխնիկայի համատեղ մշակման, ռազմավարական գործակցության խորացման և զինված ուժերի արդիականացման հեռանկարները», – ասվում է հրապարակման մեջ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Սեփական աղբյուրները վկայակոչելով՝ պարբերականը պնդում է, որ Հայաստանը քննարկում է հնդկական զինատեսակներն իր տարածքում արտադրելու տարբերակները։
«Հնդկաստանի Պաշտպանության միավորված շտաբի հաղորդագրությունից պարզ է դառնում, որ կողմերը քննարկում են ռազմական տեխնիկայի մշակման ոլորտում համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հնարավորությունը», – գրում է The New Indian Express-ը։
Թերթի պնդմամբ՝ այդ դեպքում հայ-հնդկական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դուրս է գալու «ավանդական գնորդ-վաճառող տրամաբանությունից դեպի համատեղ մշակում և տեղական արտադրության կազմակերպում»։
«Հայաստանն ուսումնասիրում է հնդկական արտադրության ՀՕՊ համակարգերն իր տարածքում արտադրելու կամ ինտեգրելու տարբերակները», – գրում է թերթը։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել է, որ Հնդկաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, ավիացիայի մարշալ Ամար Պրիտ Սինգհի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Ասրյանը հանդիպել է նաև Հնդկաստանի պաշտպանության քարտուղար Ռաջեշ Կումար Սինգհի հետ։ Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հնդկաստան համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։

Ереван и Дели обсуждают перспективы совместной разработки военной техники, сообщает The New Indian Express со ссылкой на визит начальника Генштаба ВС Армении Эдварда Асряна в Индию.
«Ереван и Дели обсуждают перспективы совместной разработки военной техники, углубления стратегического сотрудничества и модернизации вооруженных сил», — говорится в публикации, передает «Азатутюн».
Ссылаясь на собственные источники, издание утверждает, что Армения рассматривает возможность производства индийского вооружения на своей территории.
Согласно сообщению Объединенного штаба обороны Индии, стороны также обсуждают возможность создания совместных предприятий в сфере разработки военной техники, пишет The New Indian Express.
По данным газеты, в таком случае армяно-индийское военно-техническое сотрудничество выйдет за рамки «традиционной логики покупателя и продавца» и перейдет к совместной разработке и организации локального производства.
Также отмечается, что Армения изучает варианты производства или интеграции систем противовоздушной обороны индийского производства.
По данным Минобороны Армении, в рамках официального визита в Индию первый заместитель министра обороны, начальник Генштаба ВС, генерал-лейтенант Эдвард Асрян встретился с командующим ВВС Индии, маршалом авиации Амаром Притом Сингхом.
Стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в сфере обороны.
Асрян также встретился с министром обороны Индии Раджешем Кумаром Сингхом, где были обсуждены вопросы армяно-индийского сотрудничества в оборонной сфере.