Ընտրություններին ադրբեջանական միջամտության մասին տեղեկությունները «Միասնության թևերը» կուղարկի ԵՄ-ին:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունում տեղի ունեցած քննարկմանը մասնակցել են «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը և նույն քաղաքական ուժի ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Լիպարիտ Դրմեյանը։ Հանդիպման հիմնական թեման կապված է եղել հունիսի 7-ին նախատեսված Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում Ադրբեջանից եկող հնարավոր արտաքին միջամտության հետ, որը դիտարկվել է որպես սպառնալիք Հայաստանի ժողովրդավարությանն ու ընտրողների անվտանգությանը։
Քննարկման ընթացքում ԵՄ պատվիրակությանը ներկայացվել են ապացույցներ, որոնք, ըստ ներկայացնողների, հաստատել են ադրբեջանական ագրեսիվ հռետորաբանությունը՝ կապված Հայաստանի դեմ պատերազմի հավանականության, նոր տարածքային պահանջների և այլ սպառնալիքների հետ, եթե Նիկոլ Փաշինյանն ու ՔՊ կուսակցությունը չվերընտրվեն։
Նշվել է նաև, որ «վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ինքն ադրբեջանական սպառնալիքները օգտագործել է որպես գործոն ընտրական գործընթացում՝ ուղղված ընդդիմության և ընտրողների դեմ»։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ «Միասնության թևերի» վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը գրավոր դիմել է Հայաստանում ԵՄ դեսպանին՝ առաջարկելով ռուսական ազդեցությանը հակազդելու հանձնառությանը զուգահեռ ուշադրություն դարձնել նաև Ադրբեջանից եկող սպառնալիքներին՝ ներկայացնելով համապատասխան փաստեր։
Նամակում ընդգծվել է, որ ընտրություններին արտաքին միջամտության դեմ պայքարը չի կարող լինել ընտրովի՝ կախված դրա աղբյուրից։ Հիշատակվել է նաև, որ Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանը վերաբերող Եվրախորհրդարանի 2026 թվականի ապրիլի 24-ի բանաձևում և դրա հիման վրա ներկայացված առաջարկներում նշվել է ռուսական միջամտությանը հակազդելու անհրաժեշտությունը։ Ըստ այդմ, եթե ԵՄ-ն միջոցներ է ձեռնարկել ռուսական միջամտության դեմ, ապա նույն մոտեցումը պետք է կիրառվի նաև ադրբեջանական միջամտության պարագայում։
«Միասնության թևերը» համոզմունք է հայտնել, որ ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանության հարցում հետևողականությունը, անկախ արտաքին դերակատարից, կարևոր նշանակություն ունի ինստիտուտների վստահելիության պահպանման և ընտրողների իրավունքների պաշտպանության համար։
Կարևորվել է նաև ԵՄ պատվիրակության կողմից տրված հավաստիացումը, որ միությունը մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահել արտաքին միջամտության բոլոր փորձերը՝ դրանք բացահայտելու և դրանց հակազդելու նպատակով՝ անկախ դրանց աղբյուրից։
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ «Միասնության թևերը» հետևում է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններին հնարավոր արտաքին միջամտության վերաբերյալ հրապարակումներին։
Արման Թաթոյանի առաջարկի հիման վրա ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, ըստ որի՝ ադրբեջանական միջամտության վերաբերյալ հրապարակումները և ադրբեջանական աղբյուրներից ստացվող այլ տվյալները փոխանցվելու են ԵՄ-ին՝ հետագա ստուգման և համապատասխան արձագանքի համար։ Այս քայլը գնահատվել է որպես կարևոր։
Հայաստանյան հասարակությանը փոխանցվել է, որ շարունակական քայլեր են ձեռնարկվելու՝ ապահովելու երկրի ժողովրդավարության և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը, ինչպես նաև ձևավորելու իշխանություն, որը զերծ կլինի արտաքին կախվածություններից և կգործի ազգային շահերի հիման վրա։ Միևնույն ժամանակ ընդգծվել է Հայաստանում ԵՄ գործունեության և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը, ինչպես նաև ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ քննարկելու ներկայացված դիմումները։

1 Май 2026 - 09:42 AMT
Партия «Крылья единства» заявила, что направит информацию о предполагаемом вмешательстве Азербайджана в выборы в Европейский союз.
Вопрос обсуждался на встрече в делегации ЕС в Армении с участием кандидата в премьер-министры Арман Татоян и кандидата в депутаты Липарит Дрмеян. Основной темой стала возможная внешняя интервенция со стороны Азербайджана в парламентские выборы, намеченные на 7 июня, которая рассматривается как угроза демократии и безопасности избирателей.
В ходе обсуждения делегации ЕС были представлены доказательства, которые, по словам участников, подтверждают агрессивную риторику Азербайджана, включая заявления о возможной войне против Армении, новых территориальных притязаниях и других угрозах в случае, если премьер-министр Никол Пашинян и партия «Гражданский договор» не будут переизбраны.
Также было отмечено, что «премьер-министр Никол Пашинян сам использовал азербайджанские угрозы как фактор в избирательном процессе, направленный против оппозиции и избирателей».
Встреча состоялась после письменного обращения Татояна к послу ЕС в Армении с предложением наряду с противодействием российскому влиянию уделить внимание и угрозам со стороны Азербайджана, представив соответствующие факты.
В письме подчеркивается, что борьба с внешним вмешательством в выборы не должна быть избирательной в зависимости от его источника. Упоминается также резолюция Европарламента от 24 апреля 2026 года о демократической устойчивости Армении, где отмечена необходимость противодействия российскому вмешательству. Следовательно, если ЕС предпринимает меры против российского вмешательства, аналогичный подход должен применяться и к азербайджанскому вмешательству.
«Крылья единства» выразили уверенность, что последовательность в защите демократических ценностей независимо от внешнего актора имеет ключевое значение для сохранения доверия к институтам и защиты прав избирателей.
В делегации ЕС заверили, что союз постоянно держит в центре внимания все попытки внешнего вмешательства с целью их выявления и противодействия независимо от источника.
В ходе встречи было отмечено, что партия следит за публикациями о возможном внешнем вмешательстве в выборы 7 июня в Армении.
По предложению Татояна достигнута договоренность о передаче публикаций и других данных из азербайджанских источников в ЕС для дальнейшей проверки и соответствующего реагирования. Этот шаг был оценен как важный.
Обществу Армении было сообщено, что будут предприниматься последовательные шаги для обеспечения защиты демократии и прав граждан, а также для формирования власти, свободной от внешнего влияния и действующей на основе национальных интересов. Одновременно подчеркнута важность деятельности ЕС в Армении и развития двусторонних отношений, а также готовность ЕС рассматривать представленные материалы.