Ադրբեջանը կասեցնում է համագործակցությունը Եվրախորհրդարանի հետ: Այդ մասին դրույթը ներառվել է որոշման նախագծում, որը քննարկվել է Միլի մեջլիսի լիագումար նիստում։ Փաստաթուղթը դրվել է քվեարկության և ընդունվել է։
Որոշման համաձայն՝ Միլի Մեջլիսի և Եվրախորհրդարանի միջև համագործակցությունը դադարեցվում է բոլոր ուղղություններով, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Միաժամանակ դադարեցվել է նաև խորհրդարանի մասնակցությունը Եվրամիություն–Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի գործունեությանը։
Եվրանեստ խորհրդարանական վեհաժողովի կանոնադրության համաձայն՝ մեկնարկել է այդ կառույցում Միլի մեջլիսի անդամակցության դադարեցման ընթացակարգը։ Ընթացակարգի ընթացքում Միլի մեջլիսի պատվիրակությունը չի մասնակցելու Եվրանեստ խորհրդարանական վեհաժողովի միջոցառումներին։
Բաքուն նաև «դատապարտել է» ապրիլի 30-ին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը, որում իբր տեղ են գտել «Ադրբեջանի նկատմամբ անհիմն և կանխակալ դրույթներ»:
Եվրախորհրդարանի բանաձևը պահանջում է ազատ արձակել Բաքվում պահվող հայ գերիներին, վերահաստատվում է հանձնառությունը արցախահայերի իրավունքների պաշտպանության հարցում:

Азербайджан приостановил сотрудничество с Европейский парламент, соответствующее положение включено в проект решения, рассмотренный и принятый на пленарном заседании Милли Меджлис.
Согласно документу, взаимодействие между Милли Меджлисом и Европарламентом прекращается по всем направлениям, сообщает «Haqqin.az».
Одновременно приостановлено участие парламента в работе Комитета парламентского сотрудничества ЕС–Азербайджан.
В соответствии с уставом Парламентская ассамблея Евронест начата процедура прекращения членства Милли Меджлиса в этой структуре. На период процедуры азербайджанская делегация не будет участвовать в мероприятиях ассамблеи.
Баку также «осудил» резолюцию Европарламента от 30 апреля, заявив, что в ней содержатся «необоснованные и предвзятые положения» в отношении Азербайджана.
В резолюции содержится требование освободить удерживаемых в Баку армянских пленных, а также подтверждается приверженность защите прав армян Нагорного Карабаха.