4 Մայիս 2026 - 08:20 AMT
Եվրամիության արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալասը, պատասխանելով ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հեռանկարի մասին հարցին, ասել է, որ ՀՀ-ն ինքը կորոշի:
«Հայաստանն ինքն է իր որոշումները կայացնում, այստեղ մեկ ամսից ընտրություններ են, իհարկե, եվրոպական հեռանկարը սեղանին է, և Հայաստանը ինքը կորոշի», – ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»:
Եվրոպական խորհրդարանում 2023թ. հոկտեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ կապերին, ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հնարավորինս խորացնել հարաբերությունները Եվրամիության հետ՝ այնքան, որքան դա ընդունելի կհամարվի ԵՄ-ի կողմից։
«Երկարաժամկետ հեռանկարում Եվրամիությունը և Հայաստանը վճռական են՝ ամրապնդելու իրենց տնտեսական կապերը՝ աշխատելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի ամբողջ ներուժը բացահայտելու ուղղությամբ»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:
2025թ. մարտին Հայաստանը ընդունել է «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը, որը ուժի մեջ է մտել նույն տարվա ապրիլին։

Глава внешнеполитического ведомства Европейского союза Кая Каллас, отвечая на вопрос о перспективе членства Армении в Европейском союзе, заявила, что Армения сама примет решение.
«Армения сама принимает свои решения, здесь через месяц пройдут выборы, конечно, европейская перспектива находится на столе, и Армения сама решит», — сказала она, сообщает «Азатутюн».
В Европейском парламенте в октябре 2023 года премьер-министр Никол Пашинян, говоря о двусторонних связях Армения-Европейский союз, подчеркнул, что Армения готова максимально углублять отношения с Европейским союзом — настолько, насколько это будет считаться приемлемым для ЕС.
«В долгосрочной перспективе Европейский союз и Армения полны решимости укреплять свои экономические связи, работая над раскрытием всего потенциала Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», — говорил Никол Пашинян.
В марте 2025 года Армения приняла закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», который вступил в силу в апреле того же года.