Արցախցիներն ու ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ բողոքի ակցիա են արել Կիևյան-Հալաբյան փողոցների խաչմերուկում՝ Մարզահամերգային համալիրի մոտ։ «Բարի գալուստ ժողովրդավարության հոգեհանգստին», «Ձեր լռությունը տաճարներ է քանդում», «Արցախը Հայաստան է», «ԵՄ-ին՝ այո՛, Փաշինյանին՝ ո՛չ», «Վերադարձրեք 19 քրիստոնյա հայերին», «ազատություն հայ գերիներին» հայերեն և անգլերեն գրառումներով պաստառներ են պահել ձեռքերում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ակցիային մասնակցող Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանըասել է․ «Բոլորս գիտենք, ընդ որում նաև եվրոպացի առաջնորդները գիտեն, որ մեր հանդեպ տեղի են ունեցել զանգվածային ոճրագործություններ։ Քաղաքական գործիչների մի մասը և փորձագետների մի մասը ասում են՝ ցեղասպանություն, մյուս մասը՝ էթնիկ զտում՝ պարզապես ցեղասպանության իրավական գնահատականից խուսափելու համար, ոչ ավելին», հայտնում է Factor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ անկախ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումից՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է ունենալ ինչպես վերադարձի իրավունք, այնպես էլ այդ իրավունքն իրացնելու հստակ ձգտում։
Ակցիայի մասնակիցները միջազգային հանրությանը կոչ են արել իրական քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու նշված իրավունքի իրագործումը։
«Ձեր ընդունած մարդու իրավունքների քաղաքականությունը Հայաստանը խախտում է։ Վե՛րջ տվեք նրան (ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին. խմբ․) հովանավորելուն, որպեսզի կարողանա մեր դեմ ավելի զորեղ ու զինված պայքարել։ Մենք պայքարում ենք մեր իրավունքների համար, ուզում ենք Հայաստանում ապրել արժանապատիվ և վերադառնալ Արցախ»,- դիմելով եվրոպացի պաշտոնյաներին՝ ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Արցախցիները ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Բաքվում դեռ պահվում են հայ գերիներ և պահանջել են, որ ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավարներն ու բարձրաստիճան պաշտոնյաները ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյաննանգլերենով դիմել է եվրոպացի պաշտոնյաներին՝ նշելով, որ հայկական հյուրընկալության, ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև ժպիտների ու ձեռքսեղմումների ետևում նրանք չեն նկատում այն ցավը, որն ապրում է հայ ժողովուրդը։
«Դուք չեք տեսնում դա, քանի որ ՀՀ ներկայիս իշխանությունը չի արտացոլում հայ ժողովրդի զգացմունքները, ապրումներն ու ցավը։ Դուք պետք է իմանաք, որ Բաքվում պահվող հայ գերիներն ուղղակի բանտարկված են իրենց ազգության համար, նրանց միակ «հանցանքը» հայ լինելն է։ Մի փակեք ձեր աչքերը, մի փակեք ձեր ականջները։ Հայ ազգը սա է պահանջում ամբողջ աշխարհից»,- ասել է Թանդիլյանը։
Բողոքի ակցիային մասնակցել են մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության և «Միասնության թևեր» նախաձեռնության։

4 May 2026 - 09:01 AMT
Artsakh Armenians and representatives of opposition political forces staged a protest at the intersection of Kievyan and Halabyan streets, near the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, ahead of the 8th summit of the European Political Community. They held placards in Armenian and English reading: “Welcome to the funeral of democracy,” “Your silence destroys temples,” “Artsakh is Armenia,” “Yes to the EU, no to Pashinyan,” “Return 19 Christian Armenians,” and “Freedom to Armenian prisoners,” Sputnik Armenia reports.
Former State Minister of Artsakh Artak Beglaryan, speaking outside the complex, said: “We all know, including European leaders, that mass crimes have been committed against us. Some politicians and experts call it genocide, others call it ethnic cleansing simply to avoid the legal qualification of genocide, nothing more,” Factor.am reports.
He stressed that regardless of the position of Armenia’s authorities, the people of Artsakh continue to have both the right of return and a clear determination to exercise that right.
Participants in the protest called on the international community to take concrete steps to ensure the realization of that right.
“Your adopted human rights policy is being violated by Armenia. Stop supporting him (Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan – ed.) so he can wage a stronger and more armed struggle against us. We are fighting for our rights, we want to live with dignity in Armenia and return to Artsakh,” one participant said, addressing European officials.
Protesters also drew attention to the fact that Armenian detainees are still being held in Baku and demanded that EU member state leaders and senior representatives exert pressure on Azerbaijan.
Mané Tandilyan, co-founder of the Country to Live party, addressed European officials in English, stating that behind Armenian hospitality, warm receptions, smiles, and handshakes, they fail to see the pain experienced by the Armenian people.
“You do not see it because the current authorities of Armenia do not reflect the feelings, experiences, and pain of the Armenian people. You must know that Armenian detainees held in Baku are imprisoned simply for their nationality; their only ‘crime’ is being Armenian. Do not close your eyes, do not close your ears. This is what the Armenian nation demands from the whole world,” Tandilyan said.
Representatives of several political forces took part in the protest, including the Country to Live party and the Wings of Unity initiative.