Արցախցիներն ու ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի մեկնարկից առաջ բողոքի ակցիա են արել Կիևյան-Հալաբյան փողոցների խաչմերուկում՝ Մարզահամերգային համալիրի մոտ։ «Բարի գալուստ ժողովրդավարության հոգեհանգստին», «Ձեր լռությունը տաճարներ է քանդում», «Արցախը Հայաստան է», «ԵՄ-ին՝ այո՛, Փաշինյանին՝ ո՛չ», «Վերադարձրեք 19 քրիստոնյա հայերին», «ազատություն հայ գերիներին» հայերեն և անգլերեն գրառումներով պաստառներ են պահել ձեռքերում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ակցիային մասնակցող Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանըասել է․ «Բոլորս գիտենք, ընդ որում նաև եվրոպացի առաջնորդները գիտեն, որ մեր հանդեպ տեղի են ունեցել զանգվածային ոճրագործություններ։ Քաղաքական գործիչների մի մասը և փորձագետների մի մասը ասում են՝ ցեղասպանություն, մյուս մասը՝ էթնիկ զտում՝ պարզապես ցեղասպանության իրավական գնահատականից խուսափելու համար, ոչ ավելին», հայտնում է Factor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ անկախ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումից՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է ունենալ ինչպես վերադարձի իրավունք, այնպես էլ այդ իրավունքն իրացնելու հստակ ձգտում։
Ակցիայի մասնակիցները միջազգային հանրությանը կոչ են արել իրական քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու նշված իրավունքի իրագործումը։
«Ձեր ընդունած մարդու իրավունքների քաղաքականությունը Հայաստանը խախտում է։ Վե՛րջ տվեք նրան (ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին. խմբ․) հովանավորելուն, որպեսզի կարողանա մեր դեմ ավելի զորեղ ու զինված պայքարել։ Մենք պայքարում ենք մեր իրավունքների համար, ուզում ենք Հայաստանում ապրել արժանապատիվ և վերադառնալ Արցախ»,- դիմելով եվրոպացի պաշտոնյաներին՝ ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Արցախցիները ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ Բաքվում դեռ պահվում են հայ գերիներ և պահանջել են, որ ԵՄ անդամ պետությունների ղեկավարներն ու բարձրաստիճան պաշտոնյաները ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյաննանգլերենով դիմել է եվրոպացի պաշտոնյաներին՝ նշելով, որ հայկական հյուրընկալության, ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև ժպիտների ու ձեռքսեղմումների ետևում նրանք չեն նկատում այն ցավը, որն ապրում է հայ ժողովուրդը։
«Դուք չեք տեսնում դա, քանի որ ՀՀ ներկայիս իշխանությունը չի արտացոլում հայ ժողովրդի զգացմունքները, ապրումներն ու ցավը։ Դուք պետք է իմանաք, որ Բաքվում պահվող հայ գերիներն ուղղակի բանտարկված են իրենց ազգության համար, նրանց միակ «հանցանքը» հայ լինելն է։ Մի փակեք ձեր աչքերը, մի փակեք ձեր ականջները։ Հայ ազգը սա է պահանջում ամբողջ աշխարհից»,- ասել է Թանդիլյանը։
Բողոքի ակցիային մասնակցել են մի շարք քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության և «Միասնության թևեր» նախաձեռնության։

4 Май 2026 - 09:02 AMT
Арцахцы и представители оппозиционных политических сил провели акцию протеста на перекрестке улиц Киевян и Алабяна, у Спортивно-концертного комплекса имени Карена Демирчяна, перед началом 8-го саммита Европейского политического сообщества. В руках они держали плакаты на армянском и английском языках с надписями: «Добро пожаловать на похороны демократии», «Ваше молчание разрушает храмы», «Арцах — это Армения», «ЕС — да, Пашиняну — нет», «Верните 19 христиан-армян», «Свободу армянским пленным», сообщает «Спутник Армения».
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян, выступая у комплекса, заявил: «Мы все знаем, в том числе и европейские лидеры знают, что против нас были совершены массовые преступления. Часть политиков и экспертов говорит — геноцид, другая часть — этническая чистка, просто чтобы избежать юридической оценки геноцида, не более того», сообщает «Factor.am».
Он подчеркнул, что независимо от позиции властей Армении народ Арцаха продолжает обладать как правом на возвращение, так и четким стремлением реализовать это право.
Участники акции призвали международное сообщество предпринять реальные шаги для обеспечения реализации этого права.
«Принятая вами политика в области прав человека нарушается Арменией. Прекратите поддерживать его (премьер-министра Армении Никола Пашиняна — ред.), чтобы он мог вести против нас более сильную и вооруженную борьбу. Мы боремся за свои права, хотим жить достойно в Армении и вернуться в Арцах», — заявил один из участников, обращаясь к европейским чиновникам.
Протестующие также обратили внимание на то, что в Баку продолжают удерживаться армянские пленные, и потребовали, чтобы руководители стран ЕС и высокопоставленные представители оказали давление на Азербайджан.
Соучредитель партии «Страна для жизни» Манэ Тандилян обратилась к европейским чиновникам на английском языке, отметив, что за армянским гостеприимством, теплым приемом, улыбками и рукопожатиями они не замечают ту боль, которую переживает армянский народ.
«Вы этого не видите, потому что нынешняя власть Армении не отражает чувства, переживания и боль армянского народа. Вы должны знать, что армянские пленные, содержащиеся в Баку, заключены просто за свою национальность — их единственное «преступление» в том, что они армяне. Не закрывайте глаза, не закрывайте уши. Этого требует армянский народ от всего мира», — сказала Тандилян.
В акции приняли участие представители ряда политических сил, в том числе партия «Страна для жизни» и инициатива «Крылья единства».