Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում մեկնարկած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում ունեցած ելույթում անդրադարձել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի մասնակցությանը՝ ընդգծելով պատմական նշանակությունը։ Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, թեև հեռավար ձևաչափով, բայց առաջին անգամ մասնակցում է Հայաստանում անցկացվող միջոցառմանը։
«Բայց հույս ունենք, որ հնարավորություն կունենամ այցելել Ադրբեջան 2028 թվականին, երբ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովն այնտեղ անցկացվի»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ այժմ խաղաղություն է հաստատվել Ադրբեջանի հետ, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Արդեն 2 տարի է` ոչ մեկ չի տուժել Ադրբեջանի հետ փոխհրաձգության պատճառով։ Սրանք աննախադեպ տարիներ են մեր անկախացումից վեր։ Այժմ մենք սերտորեն աշխատում ենք Ադրբեջանի հետ, որ ամրապնդենք և ինստիտուցիոնալ դարձնենք մեր երկու երկրների միջև խաղաղությունը։ Սա առաջին անգամն է, որ Ադրբեջանի նախագահը մասնակցում է միջոցառման, որը տեղի է ունենում Հայաստանում, թեպետ հեռակա կարգով»,- Երևանում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին ասել է ՀՀ վարչապետը։
Հայաստան է այցելել նաև Թուրքիայի փոխնախագահը, և Փաշինյանը ընդգծել է, որ նա առաջին փոխնախագահն է, որը երբևէ ժամանել է Հայաստան։

Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на открывшемся в Ереване саммите Европейского политического сообщества, затронул участие Азербайджана и Турции, подчеркнув его историческое значение. Он заявил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев, хотя и в дистанционном формате, впервые принял участие в мероприятии, проводимом в Армении.
«Но мы надеемся, что у меня будет возможность посетить Азербайджан в 2028 году, когда там пройдет саммит Европейского политического сообщества», — сказал он, сообщает «Aysor.am».
Он отметил, что в настоящее время с Азербайджаном установлен мир, сообщает «Auroranews.am».
«Уже два года никто не пострадал в результате перестрелок с Азербайджаном. Это беспрецедентные годы с момента нашей независимости. Сейчас мы тесно работаем с Азербайджаном, чтобы укрепить и институционализировать мир между нашими двумя странами. Это первый случай, когда президент Азербайджана участвует в мероприятии, проходящем в Армении, пусть и в дистанционном формате», — заявил премьер-министр Армении на саммите в Ереване.
В Армению также прибыл вице-президент Турции, и Пашинян подчеркнул, что он стал первым вице-президентом, когда-либо посетившим страну.