4 Մայիս 2026 - 08:56 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի լիագումար նիստում ունեցած ելույթում ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը։
«Սա շատ կարևոր է։ Մենք մաղթում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին բացառապես խաղաղություն, որը տևական կլինի»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նա հավելել է, որ չափազանց շատ երկրներ են ներկա, և կարևոր է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս բոլոր եվրոպացիների հետ միասին։
Մարզահամերգային համալիր մուտք գործելուց առաջ նա պատասխանել էր մի քանի հարցերի, սակայն անպատասխան է թողել հայ լրագրողի հնչեցրած հարցը՝ «ինչու՞ Բաքվին ռումբեր տվեցիք, որ հարվածի մեզ», հայտնում է Aysor.am-ը:
Զելենսկին Telegram-ի իր էջում, անդրադառնալով Երևան այցին և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցությանը, նշել է, որ սա Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցն է ՀՀ վերջին 24 տարվա ընթացքում, գրում է Auroranews.am-ը:
«Առաջին անգամ է, որ Ուկրաինայի նախագահը այց է կատարում, որը ցույց է տալիս մեր միասնականության մասշտաբը՝ նրանց, ովքեր կարևորում են կյանքը»,- շեշտել է նա։
Զելենսկին փաստել է, որ այս ժամանակահատվածում թե՛ Ուկրաինայում, թե՛ Հայաստանում նոր սերունդ է մեծացել, սակայն, չնայած տևական դադարին, այցն ինքնին ունի քաղաքական կարևոր նշանակություն։
Նա նաև շեշտել է, որ իր ժամանումը Երևան տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, որին մասնակցում են միջազգային և եվրոպացի բազմաթիվ առաջնորդներ։ Ըստ Զելենսկու՝ այս հանգամանքը մեծացնում է իրադարձության կշիռը՝ ստեղծելով միջազգային երկխոսության լրացուցիչ հարթակ։

4 May 2026 - 09:16 AMT
Ukrainian President Volodymyr Zelensky, speaking at the plenary session of the European Political Community in Yerevan, welcomed the peace established between Armenia and Azerbaijan.
“This is very important. We wish Armenia and Azerbaijan peace, one that will be lasting,” he said, according to Radar Armenia.
He added that many countries are present, and it is important that Armenia stands together with all Europeans.
“This is the first visit by a president of Ukraine, demonstrating the scale of our unity, of those who value life,” Zelensky stressed.
Before entering the Sports and Concert Complex, he answered several questions but left unanswered a question from an Armenian journalist asking, “Why did you give bombs to Baku to strike us?”, Aysor.am reports.
In a Telegram post addressing his visit to Yerevan and participation in the European Political Community summit, Zelensky noted that this is the first visit by a Ukrainian president to Armenia in the past 24 years, Auroranews.am writes.
Zelensky observed that during this period, a new generation has grown up in both Ukraine and Armenia, but despite the long pause, the visit itself carries political significance.
He also emphasized that his arrival in Yerevan took place within the framework of the European Political Community summit, attended by numerous international and European leaders. According to Zelensky, this increases the weight of the event by creating an additional platform for international dialogue.