4 Մայիս 2026 - 08:56 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի լիագումար նիստում ունեցած ելույթում ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը։
«Սա շատ կարևոր է։ Մենք մաղթում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին բացառապես խաղաղություն, որը տևական կլինի»,- ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նա հավելել է, որ չափազանց շատ երկրներ են ներկա, և կարևոր է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս բոլոր եվրոպացիների հետ միասին։
Մարզահամերգային համալիր մուտք գործելուց առաջ նա պատասխանել էր մի քանի հարցերի, սակայն անպատասխան է թողել հայ լրագրողի հնչեցրած հարցը՝ «ինչու՞ Բաքվին ռումբեր տվեցիք, որ հարվածի մեզ», հայտնում է Aysor.am-ը:
Զելենսկին Telegram-ի իր էջում, անդրադառնալով Երևան այցին և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցությանը, նշել է, որ սա Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցն է ՀՀ վերջին 24 տարվա ընթացքում, գրում է Auroranews.am-ը:
«Առաջին անգամ է, որ Ուկրաինայի նախագահը այց է կատարում, որը ցույց է տալիս մեր միասնականության մասշտաբը՝ նրանց, ովքեր կարևորում են կյանքը»,- շեշտել է նա։
Զելենսկին փաստել է, որ այս ժամանակահատվածում թե՛ Ուկրաինայում, թե՛ Հայաստանում նոր սերունդ է մեծացել, սակայն, չնայած տևական դադարին, այցն ինքնին ունի քաղաքական կարևոր նշանակություն։
Նա նաև շեշտել է, որ իր ժամանումը Երևան տեղի է ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, որին մասնակցում են միջազգային և եվրոպացի բազմաթիվ առաջնորդներ։ Ըստ Զելենսկու՝ այս հանգամանքը մեծացնում է իրադարձության կշիռը՝ ստեղծելով միջազգային երկխոսության լրացուցիչ հարթակ։

Президент Украины Владимир Зеленский, выступая на пленарном заседании Европейского политического сообщества в Ереване, приветствовал установившийся мир между Арменией и Азербайджаном.
«Это очень важно. Мы желаем Армении и Азербайджану исключительно мира, который будет долгосрочным», — сказал он, сообщает «Radar Armenia».
Он добавил, что присутствует очень много стран, и важно, что Армения выступает вместе со всеми европейцами.
«Это первый визит президента Украины, который демонстрирует масштаб нашего единства — тех, кто ценит жизнь», — подчеркнул Зеленский.
Перед входом в Спортивно-концертный комплекс он ответил на несколько вопросов, однако оставил без ответа вопрос армянского журналиста: «Почему вы дали Баку бомбы, чтобы ударить по нам», сообщает «Aysor.am ».
В своем Telegram-канале, говоря о визите в Ереван и участии в саммите Европейского политического сообщества, Зеленский отметил, что это первый визит президента Украины в Армению за последние 24 года, пишет «Auroranews.am ».
Зеленский констатировал, что за этот период как в Украине, так и в Армении выросло новое поколение, однако, несмотря на длительный перерыв, сам визит имеет политическое значение.
Он также подчеркнул, что его прибытие в Ереван состоялось в рамках саммита Европейского политического сообщества, в котором участвуют многочисленные международные и европейские лидеры. По словам Зеленского, это повышает значимость события, создавая дополнительную площадку для международного диалога.