4 Մայիս 2026 - 09:08 AMT
Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը ժամանել է Երևան, որտեղ նրան դիմավորել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Թուրքիայի փոխնախագահը մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 8-րդ գագաթնաժողովին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հայկական կողմը պաշտոնական հրավեր է ուղարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար, սակայն որոշվել է, որ նրա փոխարեն փոխնախագահը կգա Երևան։
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի` 2008 թվականի այցից հետո Յըլմազը թուրք ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որ գալիս է Հայաստան։
Մայիսի 5-6-ը կայանալիք արտգործնախարարության ամենամյա «Երևանյան երկխոսություն» դիվանագիտական ֆորումին մասնակցություն են հաստատել նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները։
Հարավային Կովկասում խաղաղության թեմային նվիրված պանելային քննարկմանը ներգրավված են լինելու Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում երկու երկրների ներկայացուցիչներ՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Սերդար Քըլըչը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Քննարկմանը ելույթ է ունենալու նաև ադրբեջանցի բանախոս՝ Թոփչուբաշով կենտրոնի ղեկավար Ռուսիֆ Հուսեյնովը, ով քաղաքացիական հասարակության այցերի շրջանակում արդեն այցելել է Երևան։
Ֆորումին մասնակցությունը հաստատել են նաև թուրք և ադրբեջանցի այլ փորձագետներ։ Թուրքիայից Երևան է ժամանելու նաև Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության առաջին գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Մերվե Կավակչին։

4 Май 2026 - 09:30 AMT
Вице-президент Турции Джевдет Йылмаз прибыл в Ереван, где его встретил вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян, сообщает «Panorama.am ».
Вице-президент Турции принимает участие в 8-м саммите Европейского политического сообщества.
Ранее сообщалось, что армянская сторона направила официальное приглашение президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану для участия в саммите ЕПС, однако было решено, что вместо него в Ереван прибудет вице-президент.
После визита президента Турции Абдуллы Гюля в 2008 году Йылмаз стал самым высокопоставленным турецким чиновником, посетившим Армению.
Представители Турции и Азербайджана также подтвердили участие в ежегодном дипломатическом форуме МИД «Ереванский диалог», который пройдет 5–6 мая.
В панельной дискуссии, посвященной миру на Южном Кавказе, примут участие представители процесса нормализации армяно-турецких отношений — Рубен Рубинян и Сердар Кылыч, сообщает «Азатутюн».
В обсуждении также выступит азербайджанский спикер — глава Центра Топчубашова Русиф Гусейнов, ранее уже посещавший Ереван в рамках визитов гражданского общества.
Участие в форуме подтвердили и другие турецкие и азербайджанские эксперты. В Ереван также прибудет Мерве Кавакчи, занимающая должность заместителя генерального секретаря Организации черноморского экономического сотрудничества.