4 Մայիս 2026 - 09:08 AMT
Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազը ժամանել է Երևան, որտեղ նրան դիմավորել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Թուրքիայի փոխնախագահը մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 8-րդ գագաթնաժողովին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հայկական կողմը պաշտոնական հրավեր է ուղարկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար, սակայն որոշվել է, որ նրա փոխարեն փոխնախագահը կգա Երևան։
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի` 2008 թվականի այցից հետո Յըլմազը թուրք ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որ գալիս է Հայաստան։
Մայիսի 5-6-ը կայանալիք արտգործնախարարության ամենամյա «Երևանյան երկխոսություն» դիվանագիտական ֆորումին մասնակցություն են հաստատել նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները։
Հարավային Կովկասում խաղաղության թեմային նվիրված պանելային քննարկմանը ներգրավված են լինելու Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում երկու երկրների ներկայացուցիչներ՝ Ռուբեն Ռուբինյանն ու Սերդար Քըլըչը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Քննարկմանը ելույթ է ունենալու նաև ադրբեջանցի բանախոս՝ Թոփչուբաշով կենտրոնի ղեկավար Ռուսիֆ Հուսեյնովը, ով քաղաքացիական հասարակության այցերի շրջանակում արդեն այցելել է Երևան։
Ֆորումին մասնակցությունը հաստատել են նաև թուրք և ադրբեջանցի այլ փորձագետներ։ Թուրքիայից Երևան է ժամանելու նաև Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության առաջին գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Մերվե Կավակչին։

Turkish Vice President Cevdet Yilmaz has arrived in Yerevan, where he was welcomed by National Assembly Vice Speaker Ruben Rubinyan, Panorama.am reports.
The Turkish vice president is participating in the 8th summit of the European Political Community (EPC).
Earlier, it was reported that the Armenian side had sent an official invitation to Turkish President Recep Tayyip Erdogan to attend the EPC summit, but it was decided that the vice president would travel to Yerevan instead.
Following Turkish President Abdullah Gul’s visit in 2008, Yilmaz is the highest-ranking Turkish official to visit Armenia.
Representatives from Turkey and Azerbaijan have also confirmed participation in the Foreign Ministry’s annual Yerevan Dialogue diplomatic forum, scheduled for May 5–6.
A panel discussion dedicated to peace in the South Caucasus will include representatives involved in the Armenia–Turkey normalization process—Ruben Rubinyan and Serdar Kilic, RFE/RL reports.
An Azerbaijani speaker, Rusif Huseynov, head of the Topchubashov Center, will also take part in the discussion. He has previously visited Yerevan במסגרת civil society exchange visits.
Other Turkish and Azerbaijani experts have confirmed their participation in the forum. Merve Kavakci, Deputy Secretary General of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation, will also travel to Yerevan from Turkey.