4 Մայիս 2026 - 09:11 AMT
Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ քննարկելու է Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում ևս մանրամասն անդրադարձ է լինելու այդ թեմային, հայտնում է News.am-ը:
«Այս ուղևորությունից անմիջապես հետո ես ևս մեկ քննարկում կունենամ նաև նախագահ Ալիևի հետ։ Դուք գիտեք, որ մենք միշտ փորձում ենք կատարել մեր դերը՝ միջնորդելու և օգնելու համար։ Ես հավատում եմ միջազգային իրավունքի հանդեպ հարգանքին, և ես շատ ուրախ եմ, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում նկատվել է լարվածության նվազում և սկսվել է նոր փուլ։ Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է աջակցել խաղաղության և կայունության այս նոր փուլին։ Այնպես որ, պետք է անենք այն ամենը, ինչ կարող ենք՝ իրավիճակը բարելավելու համար»,- նշել է Մակրոնը։

Президент Франции Эммануэль Макрон, находясь в Ереване, в ответ на вопрос журналиста заявил, что обсудит с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым вопрос армянских пленных, удерживаемых в Баку.
Он отметил, что данная тема также будет подробно рассмотрена в ходе беседы с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, сообщает «News.am».
«Сразу после этой поездки у меня состоится еще одно обсуждение с президентом Алиевым. Вы знаете, что мы всегда стараемся выполнять свою роль — посредничать и помогать. Я верю в уважение международного права и очень рад, что в последние месяцы наблюдается снижение напряженности и начался новый этап. Думаю, очень важно поддержать этот новый этап мира и стабильности. Поэтому мы должны сделать все возможное, чтобы улучшить ситуацию», — отметил Макрон.