Երևանում բացվել է Բելգիայի Թագավորության դեսպանատունը, որին ներկա են գտնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Բարտ դե Վևերը։
Արարողության շրջանակում երկու երկրների ղեկավարները հանդես են եկել ողջույնի խոսքով։
Վարչապետ Փաշինյանը իր խոսքում նշել է. «Սա Բելգիայի և Հայաստանի միջև զարգացող հարաբերությունների դրսևորումն է։ Մենք ունենք երկարատև պատմական կապեր, և մեր հարաբերությունները հիմնված են այդ ավանդույթների վրա։ Այն այժմ զարգանում է որպես ժամանակակից համագործակցություն՝ Հայաստանում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և զարգացման գործում»:
Նա կարևորել է, որ ժողովրդավարությունը բարգավաճում և հաջողություն կբերի մարդկանց, երկրի քաղաքացիներին, երկրին։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիային բոլոր նշված նպատակներին հասնելու գործում աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Վարչապետը նաև բարձր է գնահատել Բելգիայի աջակցությունը Եվրոպական Միության հետ համագործակցության գործում․ «Մենք դա ընկալում ենք որպես շատ համարձակ աջակցություն հայկական պետականությանը, ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարությանը և ավելի բարգավաճ, ավելի հաջողակ, ավելի ժողովրդավարական և ավելի ապագային միտված երկիր լինելու ձգտմանը»։
Նիկոլ Փաշինյանը ուրախությամբ է ընդգծել Հայաստանում Բելգիայի դեսպանատան բացման փաստը և նշել, որ այն խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար։ Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է բոլորին այս նշանակալի և կարևոր իրադարձության առիթով։
Իր խոսքում Բարտ դե Վևերն ընդգծել է, որ Բելգիայում կա մեծ հայկական համայնք, որը շարունակում է ծառայել որպես կենդանի կամուրջ երկու երկրների միջև։
Կարևորելով դեսպանատան բացումը՝ Բելգիայի վարչապետը նշել է․ «Սա, իսկապես, պատմական պահ է։ Խորը հպարտությամբ ենք բացում մեր դեսպանատունն այստեղ՝ քաղաքակրթության օրրաններից մեկում: Այս դեսպանատունն ավելին է, քան զուտ Բելգիայի և Հայաստանի միջև երկարատև կապի խորհրդանիշ։ Այն մեր ապագայի հանդեպ հանձնառության հանդիսավոր արտահայտությունն է․ հանձնառություն՝ խորացնելու մեր համագործակցությունը բիզնեսի, նորարարության, տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և գիտական փոխանակման ոլորտներում։ Հայաստանը կարևոր դեր է խաղում՝ որպես կայունության գործընկեր և հանդիսանում է ժողովրդավարական արժեքների փարոս ավելի լայն տարածաշրջանում։ Անորոշությամբ լի աշխարհում նման բարեկամությունները, գործընկերությունները կարևոր են: Բելգիան ամուր կանգնած է Հայաստանի կողքին և այդպես էլ կշարունակի։ Թույլ տվեք հստակորեն և համոզվածությամբ ասել, որ մենք կշարունակենք ամրապնդել մեր ազգերի միջև բարեկամությունը»։

The Embassy of the Kingdom of Belgium has opened in Yerevan, attended by Prime Minister Nikol Pashinyan and Belgian Prime Minister Bart De Wever.
As part of the ceremony, the leaders of both countries delivered remarks.
Prime Minister Pashinyan stated, “This is a manifestation of the developing relations between Belgium and Armenia. We have long-standing historical ties, and our relations are based on those traditions. It is now evolving into modern cooperation in strengthening and developing democracy, the rule of law, and democratic institutions in Armenia.”
He emphasized that democracy would bring prosperity and success to the people and the country. Nikol Pashinyan expressed gratitude to Belgium for its support in achieving these goals.
The prime minister also highly valued Belgium’s support in cooperation with the European Union: “We perceive this as very bold support for Armenian statehood, sovereignty, independence, territorial integrity, democracy, and the aspiration to be a more prosperous, more successful, more democratic, and more future-oriented country.”
Nikol Pashinyan welcomed the opening of the Belgian embassy in Armenia, noting that it would serve as a catalyst for the development and deepening of bilateral relations. He once again congratulated all participants on this significant and important event.
In his remarks, Bart De Wever emphasized that Belgium is home to a large Armenian community that continues to serve as a living bridge between the two countries.
Highlighting the importance of the embassy’s opening, the Belgian prime minister said, “This is truly a historic moment. We open our embassy here with great pride, in one of the cradles of civilization. This embassy is more than just a symbol of the long-standing bond between Belgium and Armenia. It is a solemn expression of our commitment to the future—a commitment to deepen our cooperation in business, innovation, technology, infrastructure, and scientific exchange. Armenia plays an important role as a partner for stability and serves as a beacon of democratic values in the wider region. In a world full of uncertainty, such friendships and partnerships are essential. Belgium stands firmly by Armenia and will continue to do so. Let me clearly and confidently say that we will continue to strengthen the friendship between our nations.”