Երևանում բացվել է Բելգիայի Թագավորության դեսպանատունը, որին ներկա են գտնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Բարտ դե Վևերը։
Արարողության շրջանակում երկու երկրների ղեկավարները հանդես են եկել ողջույնի խոսքով։
Վարչապետ Փաշինյանը իր խոսքում նշել է. «Սա Բելգիայի և Հայաստանի միջև զարգացող հարաբերությունների դրսևորումն է։ Մենք ունենք երկարատև պատմական կապեր, և մեր հարաբերությունները հիմնված են այդ ավանդույթների վրա։ Այն այժմ զարգանում է որպես ժամանակակից համագործակցություն՝ Հայաստանում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և զարգացման գործում»:
Նա կարևորել է, որ ժողովրդավարությունը բարգավաճում և հաջողություն կբերի մարդկանց, երկրի քաղաքացիներին, երկրին։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիային բոլոր նշված նպատակներին հասնելու գործում աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Վարչապետը նաև բարձր է գնահատել Բելգիայի աջակցությունը Եվրոպական Միության հետ համագործակցության գործում․ «Մենք դա ընկալում ենք որպես շատ համարձակ աջակցություն հայկական պետականությանը, ինքնիշխանությանը, անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարությանը և ավելի բարգավաճ, ավելի հաջողակ, ավելի ժողովրդավարական և ավելի ապագային միտված երկիր լինելու ձգտմանը»։
Նիկոլ Փաշինյանը ուրախությամբ է ընդգծել Հայաստանում Բելգիայի դեսպանատան բացման փաստը և նշել, որ այն խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար։ Վարչապետը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է բոլորին այս նշանակալի և կարևոր իրադարձության առիթով։
Իր խոսքում Բարտ դե Վևերն ընդգծել է, որ Բելգիայում կա մեծ հայկական համայնք, որը շարունակում է ծառայել որպես կենդանի կամուրջ երկու երկրների միջև։
Կարևորելով դեսպանատան բացումը՝ Բելգիայի վարչապետը նշել է․ «Սա, իսկապես, պատմական պահ է։ Խորը հպարտությամբ ենք բացում մեր դեսպանատունն այստեղ՝ քաղաքակրթության օրրաններից մեկում: Այս դեսպանատունն ավելին է, քան զուտ Բելգիայի և Հայաստանի միջև երկարատև կապի խորհրդանիշ։ Այն մեր ապագայի հանդեպ հանձնառության հանդիսավոր արտահայտությունն է․ հանձնառություն՝ խորացնելու մեր համագործակցությունը բիզնեսի, նորարարության, տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և գիտական փոխանակման ոլորտներում։ Հայաստանը կարևոր դեր է խաղում՝ որպես կայունության գործընկեր և հանդիսանում է ժողովրդավարական արժեքների փարոս ավելի լայն տարածաշրջանում։ Անորոշությամբ լի աշխարհում նման բարեկամությունները, գործընկերությունները կարևոր են: Բելգիան ամուր կանգնած է Հայաստանի կողքին և այդպես էլ կշարունակի։ Թույլ տվեք հստակորեն և համոզվածությամբ ասել, որ մենք կշարունակենք ամրապնդել մեր ազգերի միջև բարեկամությունը»։

В Ереване открылось посольство Королевства Бельгия, на церемонии присутствовали премьер-министр Никол Пашинян и премьер-министр Бельгии Барт де Вевер.
В рамках мероприятия руководители двух стран выступили с приветственными речами.
Премьер-министр Пашинян отметил: «Это проявление развивающихся отношений между Бельгией и Арменией. У нас есть давние исторические связи, и наши отношения основаны на этих традициях. Сейчас они развиваются как современное сотрудничество в укреплении и развитии демократии, верховенства закона и демократических институтов в Армении».
Он подчеркнул, что демократия принесет процветание и успех людям и стране. Никол Пашинян поблагодарил Бельгию за поддержку в достижении этих целей.
Премьер также высоко оценил поддержку Бельгии в вопросах сотрудничества с Европейским союзом: «Мы воспринимаем это как очень смелую поддержку армянской государственности, суверенитета, независимости, территориальной целостности, демократии и стремления стать более процветающей, более успешной, более демократической и более ориентированной на будущее страной».
Никол Пашинян с удовлетворением отметил факт открытия посольства Бельгии в Армении и подчеркнул, что оно станет стимулом для развития и углубления двусторонних отношений. Премьер вновь поздравил всех с этим значимым событием.
В своем выступлении Барт де Вевер подчеркнул, что в Бельгии проживает большая армянская община, которая служит живым мостом между двумя странами.
Отмечая важность открытия посольства, премьер-министр Бельгии заявил: «Это действительно исторический момент. Мы с глубокой гордостью открываем наше посольство здесь, в одном из очагов цивилизации. Это посольство — больше, чем просто символ многолетней связи между Бельгией и Арменией. Это торжественное выражение нашей приверженности будущему — приверженности углублению сотрудничества в сферах бизнеса, инноваций, технологий, инфраструктуры и научного обмена. Армения играет важную роль как партнер стабильности и является маяком демократических ценностей в более широком регионе. В мире, полном неопределенности, такие дружба и партнерства имеют особое значение. Бельгия твердо стоит рядом с Арменией и будет продолжать это делать. Позвольте ясно и уверенно сказать, что мы продолжим укреплять дружбу между нашими народами».