Կանադան պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել ՀՀ-ին ընտրությունների անցկացման հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Երևանում գտնվող Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը:
Վարչապետը ողջունել է Մարկ Քարնիի և պատվիրակության այցը Հայաստան՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում։
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու և մեր երկիր այցելելու հնարավորությունն օգտագործելու համար։ Կարծում եմ՝ Ձեր մասնակցությունն այս ձևաչափն ավելի արդյունավետ է դարձնում, որովհետև ակնհայտորեն դա ընդլայնում է հայացքներն ու տեսակետները»,-նշել է երկրի ղեկավարը։
Մարկ Քարնին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին և կառավարությանը՝ այս կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար։ Կանադայի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին և ՀՀ Կառավարությանը՝ Իրանի հակամարտության հետ կապված կանադացիներին ցուցաբերված աջակցության համար։
Միաժամանակ, նա անդրադարձել է Եվրոպական միության հետ տարածաշրջանում իրականացվող մշտադիտարկմանը: Կանադայի վարչապետը նշել է, թե որքան տպավորված է վարչապետ Փաշինյանի առաջնորդությամբ տարածաշրջանային կայունության և հայ ժողովրդի համար ավելի մեծ բարգավաճման հեռանկարներ բերելու քայլերի հարցում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Կանադա երկկողմ բարեկամական հարաբերություններին և մտքեր փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Հունիսի 7-ին ՀՀ-ում կայանալիք ընտրություններին և ԵՄ առաքելությանն է անդրադարձել The Gardian-ը իր հոդվածում՝ նշելով, որԵՄ-ն Հայաստան է ուղարկել ռուսական քարոզչությանը և միջամտությանը հակազդելու մեջ մասնագիտացած փորձագետների խումբ՝ «ընդլայնելով իր աջակցությունը նախկին խորհրդային հանրապետությանը քաղաքական լարված ժամանակահատվածում»,
Նշվում է, որ խիստ խորհրդանշական իրադարձությունների շարքում ԵՄ առաջնորդները երեքշաբթի անցկացրել են Հայաստանի հետ իրենց առաջին գագաթնաժողովը՝ Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում մոտ 45 առաջնորդների համաեվրոպական հանդիպումից հետո։
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն խորացրել է Հայաստանի հետ կապերը, քանի որ Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազել է Ուկրաինա լայնածավալ ներխուժումից հետո, որը, ինչպես համարվել է, Մոսկվայի ուշադրությունը շեղել է այն մյուս երկրներից, որոնք նա դիտարկել է որպես իր «մերձավոր արտասահման»։
ԵՄ-ն ստեղծել է 20-30 քաղաքացիական փորձագետներից բաղկացած թիմ՝ Հայաստանում տեղակայված երկամյա առաքելության համար, որի «նպատակն է բարելավել արձագանքը ռուսական կիբերհարձակումներին, տեղեկատվական մանիպուլյացիային և միջամտությանը, ինչպես նաև հակազդել անօրինական ֆինանսական հոսքերին»։ Առաքելությունը, որի անձնակազմը և ժամկետը կարող են ավելացվել, ակնկալվում է, որ աշխատանքը սկսելու է հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ Առանձին, ԵՄ արտաքին ծառայությունը հայտարարել է «հիբրիդային արագ արձագանքման թիմի» մասին, որի կարճաժամկետ նպատակը եղել է արտաքին միջամտության դեմ պայքարը մինչև այդ ընտրությունները, որոնք դիտարկվում են որպես վճռորոշ՝ որոշելու համար, թե Հայաստանը կմնա՞ լայն առումով արևմտամետ ուղու վրա։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասն անցյալ ամիս ասել է. «Հայերը բախվում են ապատեղեկատվության զանգվածային արշավների և կիբերհարձակումների։ Երբ հայերը հունիսին գնան ընտրատեղամասեր, միայն նրանք պետք է ընտրեն իրենց երկրի ապագան»։
ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովը նկարագրել է որպես «հարաբերությունների կարևոր հանգրվան» և «խորհրդանիշ այն բանի, որ Հայաստանը աստիճանաբար, դանդաղ, աշխարհագրորեն վերակողմնորոշվում է դեպի Արևմուտք»։ ԵՄ-ն փորձում է բարելավել տրանսպորտային կապերն ու Հայաստանի կանաչ անցումը և սկսել է բանակցություններ, որոնք ի վերջո կարող են հայերին թույլ տալ կարճատև այցերի համար առանց վիզայի մեկնել դաշինքի տարածք։
Նշվում է, որ Հայաստանը երկար ժամանակ եղել է Ռուսաստանի ամենահավատարիմ դաշնակիցը Կովկասում, սակայն հիասթափություն է ապրել այն բանից հետո, երբ Մոսկվան ռազմական օգնություն չի ուղարկել 2020 և 2023 թվականների Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմների ժամանակ։
«Նույնիսկ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելուց առաջ Հայաստանը ձգտել է մոտենալ ԵՄ-ին։ Մարտին ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանում՝ Փաշինյանը ազդարարել է ԵՄ չափանիշներ ընդունելու մտադրության մասին, իսկ Հայաստանի խորհրդարանը նախորդ տարի օրենք է ընդունել՝ հայտարարելով ԵՄ անդամակցության հայտ ներկայացնելու մտադրությունը։
Սակայն Հայաստանը մնում է Ռուսաստանի ուժեղ ճնշման տակ․ Ռուսաստանը դեռևս նշանակալի առևտրային և անվտանգության գործընկեր է և ունի բազա Գյումրի քաղաքում։ Մոսկվան սահմանափակումներ է սահմանել հայկական ներմուծված հանքային ջրի և կոնյակի վաճառքի վրա, ինչը հիշեցնում է հարևանների նկատմամբ տնտեսական լծակներ կիրառելու նախկին փորձերը։ Վլադիմիր Պուտինը նաև զգուշացրել է Փաշինյանին, որ էժան ռուսական գազի մատակարարումները վտանգի տակ են, եթե Հայաստանը խորացնի ինտեգրումը Եվրոպայի հետ։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն անցյալ շաբաթ ԵՄ-ին կոչ են արել դուրս գալ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների խորհրդանշականությունից։ Ոչ պարտադիր բանաձևում Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է արել ապահովել ուժեղ միջազգային դիտորդական առաքելություն, ընտրական ենթակառուցվածքների կիբերանվտանգություն և քվեների գնման դեմ ամուր երաշխիքներ։
Ֆրանսիացի կենտրոնամետ եվրապատգամավոր Նատալի Լուազոն, որը մասնակցել է տեքստի մշակմանը, ասել է. «Բոլոր նրանց դեմ, ովքեր փորձում են ճնշում գործադրել հայ ընտրողների վրա, երկիրը դիմում է Եվրոպական միությանը՝ ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու հարցում օգնելու համար»,-ասվում է հոդվածում:

Canada is ready to support Armenia in conducting elections, Prime Minister Mark Carney said during a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan.
Pashinyan welcomed Carney and his delegation’s visit within the framework of the 8th European Political Community summit.
“I would like to thank you for accepting the invitation to participate in the European Political Community summit and for taking the opportunity to visit our country. I believe your participation makes this format more effective, as it clearly broadens perspectives and viewpoints,” the Armenian prime minister said.
Mark Carney thanked the Armenian government for the invitation and expressed gratitude for the assistance provided to Canadians in connection with the Iran conflict. He also referred to ongoing monitoring efforts in the region carried out in cooperation with the European Union, noting his impression of Pashinyan’s leadership in promoting regional stability and prosperity for the Armenian people.
The sides discussed Armenia–Canada bilateral relations and exchanged views on issues of mutual interest.
At the same time, the European Union has sent a group of experts to Armenia specializing in countering Russian propaganda and interference, “expanding its support to the former Soviet republic during a period of political tension,” according to The Guardian.
The report notes that EU leaders held their first summit with Armenia in Yerevan following a broader European Political Community gathering of around 45 leaders.
It also states that the EU has deepened ties with Armenia as Russia’s influence has declined following its full-scale invasion of Ukraine, which diverted Moscow’s attention from other countries it considers part of its “near abroad”.
The EU has established a team of 20–30 civilian experts for a two-year mission in Armenia aimed at improving responses to cyberattacks, information manipulation, and interference, as well as countering illicit financial flows. The mission is expected to begin work after the June 7 parliamentary elections.
Separately, the EU’s external service announced a “rapid hybrid response team” tasked with countering external interference ahead of the elections, which are seen as crucial in determining whether Armenia remains broadly on a pro-Western path.
EU foreign policy chief Kaja Kallas said last month: “Armenians are facing massive disinformation campaigns and cyberattacks. When Armenians go to the polls in June, only they should decide their country’s future”.
An EU official described the EU–Armenia summit as “an important milestone” and a symbol that Armenia is gradually reorienting toward the West. The EU is also working to improve transport links and support Armenia’s green transition, while launching talks that could eventually allow visa-free short-term travel for Armenians.
Armenia, long considered Russia’s closest ally in the Caucasus, has grown disillusioned after Moscow did not provide military assistance during the 2020 and 2023 Nagorno-Karabakh conflicts.
Despite efforts to move closer to the EU, Armenia remains under significant Russian pressure. Russia continues to be a key trade and security partner, maintains a military base in Gyumri, and has imposed restrictions on Armenian exports such as mineral water and brandy. Russian President Vladimir Putin has also warned that cheap gas supplies could be at risk if Armenia deepens integration with Europe.
Members of the European Parliament last week urged the EU to go beyond symbolic support, calling for strong international election monitoring, cybersecurity for electoral infrastructure, and safeguards against vote-buying.
French MEP Nathalie Loiseau, who contributed to the resolution, said: “Against all those trying to pressure Armenian voters, the country is turning to the European Union for help in holding free and fair elections”.