Եվրոպայի խորհուրդը երբեք չի փոխի իր որդեգրած դիրքորոշումները, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Երևանում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովում՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, ով իր ելույթում քննադատել է Եվրախորհրդարանին և Եվրոպայի խորհրդին՝ հայամետ բանաձևերի համար։
Մեցոլան արտահերթ ելույթ է խնդրել՝ ընդգծելով, որ նման քննադատությունները չպետք է մնան առանց արձագանքի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ալիևը, որը գագաթնաժողովին միացել է առցանց ձևաչափով, հայտարարել է, թե Եվրոպական խորհրդարանը և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը թիրախավորել են Ադրբեջանը՝ պնդելով, որ Բաքուն «Ղարաբաղում 2023թ․ վերջ էր դրել անջատողականությանը»։
«Կարծում եմ, որ անհամաձայնությունների որոշակի աստիճան ունեցող հանդիպումները մշտապես առողջ են, բայց ես կցանկանայի արագ արձագանքել՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական խորհրդարանն ուղղակիորեն ընտրված ներկայացուցիչներով ժողովրդավարական մարմին է։ ԵԽ բանաձևերն ընդունվում են մեծամասնության կողմից, և դրանց արդյունքները գուցե անհարմարություն են ստեղծում շատերի համար, բայց մենք երբեք չենք փոխի մեր աշխատակարգը և այն դիրքորոշումները, որոնք որդեգրել ենք»,– ասել է Ռոբերտա Մեցոլան։
Ապրիլի 30-ին Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է բանաձև, որով դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների անօրինական կալանավորումը և պահանջել նրանց անհապաղ ազատ արձակում։ Եվրախորհրդարանը նաև կոչ է արել ապահովել արցախահայերի անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը միջազգային երաշխիքների ներքո, ինչպես նաև պահանջել է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և առաջարկել իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

Председатель Европейского парламента Роберта Мецола, выступая на 8-м саммите Европейского политического сообщества в Ереване, заявила, что Совет Европы никогда не изменит свои принятые позиции, отвечая на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, который раскритиковал Европейский парламент и Совет Европы за проармянские резолюции.
Мецола запросила внеочередное выступление, подчеркнув, что подобная критика не должна оставаться без ответа, сообщает «Sputnik Армения».
«Я считаю, что встречи, на которых существует определенная степень разногласий, всегда полезны, однако хотела бы оперативно отреагировать, подчеркнув, что Европейский парламент — это демократический орган с напрямую избранными представителями. Резолюции парламента принимаются большинством, и их результаты могут вызывать неудобство у многих, но мы никогда не изменим ни наши процедуры, ни позиции, которые мы заняли», — заявила Мецола.
Алиев, подключившийся к саммиту в онлайн-формате, ранее заявил, что Европейский парламент и Парламентская ассамблея Совета Европы нацелены против Азербайджана, утверждая, что Баку «в 2023 году положил конец сепаратизму в Карабахе».
30 апреля Европейский парламент принял резолюцию, осуждающую незаконное удержание Азербайджаном армянских военнопленных и заложников, потребовав их немедленного освобождения. Также было призвано обеспечить безопасное, беспрепятственное и достойное возвращение армян Нагорного Карабаха под международными гарантиями, привлечь к ответственности за уничтожение армянского культурного и религиозного наследия и провести международную оценочную миссию.