Եվրոպայի խորհուրդը երբեք չի փոխի իր որդեգրած դիրքորոշումները, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Երևանում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովում՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, ով իր ելույթում քննադատել է Եվրախորհրդարանին և Եվրոպայի խորհրդին՝ հայամետ բանաձևերի համար։
Մեցոլան արտահերթ ելույթ է խնդրել՝ ընդգծելով, որ նման քննադատությունները չպետք է մնան առանց արձագանքի, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ալիևը, որը գագաթնաժողովին միացել է առցանց ձևաչափով, հայտարարել է, թե Եվրոպական խորհրդարանը և Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը թիրախավորել են Ադրբեջանը՝ պնդելով, որ Բաքուն «Ղարաբաղում 2023թ․ վերջ էր դրել անջատողականությանը»։
«Կարծում եմ, որ անհամաձայնությունների որոշակի աստիճան ունեցող հանդիպումները մշտապես առողջ են, բայց ես կցանկանայի արագ արձագանքել՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական խորհրդարանն ուղղակիորեն ընտրված ներկայացուցիչներով ժողովրդավարական մարմին է։ ԵԽ բանաձևերն ընդունվում են մեծամասնության կողմից, և դրանց արդյունքները գուցե անհարմարություն են ստեղծում շատերի համար, բայց մենք երբեք չենք փոխի մեր աշխատակարգը և այն դիրքորոշումները, որոնք որդեգրել ենք»,– ասել է Ռոբերտա Մեցոլան։
Ապրիլի 30-ին Եվրոպական խորհրդարանը ընդունել է բանաձև, որով դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների անօրինական կալանավորումը և պահանջել նրանց անհապաղ ազատ արձակում։ Եվրախորհրդարանը նաև կոչ է արել ապահովել արցախահայերի անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը միջազգային երաշխիքների ներքո, ինչպես նաև պահանջել է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և առաջարկել իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

4 May 2026 - 10:25 AMT
European Parliament President Roberta Metsola, speaking at the 8th European Political Community summit in Yerevan, stated that the Council of Europe will never change its adopted positions, when responding to remarks by Azerbaijani President Ilham Aliyev, who criticized the European Parliament and the Council of Europe over pro-Armenian resolutions.
Metsola requested an unscheduled address, emphasizing that such criticism should not go unanswered, Sputnik Armenia reports.
“I believe that meetings where there is a certain level of disagreement are always healthy, but I would like to respond quickly by stressing that the European Parliament is a democratic body with directly elected representatives. The Parliament’s resolutions are adopted by a majority, and their outcomes may be uncomfortable for many, but we will never change our procedures or the positions we have adopted,” Metsola said.
Aliyev, who joined the summit online, had stated that the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe were targeting Azerbaijan, claiming that Baku had “ended separatism in Karabakh in 2023.”
On April 30, the European Parliament adopted a resolution condemning Azerbaijan’s illegal detention of Armenian prisoners of war and hostages, demanding their immediate release. It also called for ensuring the safe, unimpeded, and dignified return of Armenians of Nagorno-Karabakh under international guarantees, accountability for the destruction of Armenian cultural and religious heritage, and an international assessment mission.