4 Մայիս 2026 - 10:16 AMT
Բաքվում պահվող հայ գերիների ընտանիքները բաց նամակով դիմել են Հայաստանում գտնվող Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին՝ խնդրելով ներգրավել Պատանդների հարցերով Կանադայի ավագ պաշտոնյային և աջակցել Բաքվում պահվող հայերի անհապաղ ու անվերապահ ազատ արձակման ջանքերին, գրում է Sputnik Արմենիան՝ freearmenianprisoners.com կայքի վրա հղումով:
Երևանում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել մոտ 50 բարձր մակարդակի պատվիրակություն, որոնց թվում է նաև Քարնին։
Գերիների ընտանիքներն իրենց նամակում ընդգծել են, որ Կանադան ցուցաբերել է սկզբունքային առաջնորդություն՝ պայքարելով կամայական կալանքի և պատանդային դիվանագիտության դեմ։
«Ստեղծելով Պատանդների հարցերով ավագ պաշտոնյայի ինստիտուտ և լինելով Միջպետական հարաբերություններում կամայական կալանքի դեմ հռչակագրի առաջամարտիկ՝ Կանադան հաստատել է, որ պետությունների միջև հարաբերություններում մարդիկ չպետք է օգտագործվեն որպես քաղաքական լծակ: Ամենայն հարգանքով նշում ենք, որ մեր հարազատների հետ կատարվողը լիովին համապատասխանում է այս պարտավորությունների ոգուն և նպատակին»,-նշված է նամակում։
Ընտանիքները կոչ են արել Կանադային օգտագործել իր ձայնը, դիվանագիտական կապերն ու Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների և կամայական կալանքի դեմ հռչակագրին միացած այլ երկրների հետ հարաբերությունները՝ Ադրբեջանի վրա համակարգված ճնշում գործադրելու համար։
Նամակում շեշտադրվել է, որ Ադրբեջանի կողմից խաղաղության հանդեպ հայտարարված հանձնառությունը չի կարող վստահություն ներշնչել հայ հանրությանը, քանի դեռ հայ բանտարկյալները շարունակում են մնալ գերության մեջ։ Ընդգծվել է, որ միայն նրանց ազատ արձակումը և հայրենիք վերադարձը կարող են դառնալ իրական խաղաղության գործընթացի անփոխարինելի հիմք և վստահության ամրապնդման կարևոր միջոց։
«Ձեր այցը Երևան կարևոր հնարավորություն է ցույց տալու, որ կամայական կալանքին վերջ դնելու Կանադայի հանձնառությունը ոչ միայն խոսք է, այլև գործ։ Մեծագույն հարգանքով կոչ ենք անում Ձեզ հանդիպել Բաքվում պահվող բանտարկյալների ընտանիքների հետ, լսել մեզ և բարձրացնել հայ բանտարկյալների հարցը այլ երկրների ղեկավարների հետ Ձեր հանդիպումներում»,-նշված է նամակում։
Գերիների հարազատները նաև վստահություն են հայտնել, որ Կանադան կարող է սկզբունքային և կառուցողական դեր ունենալ իրենց ընտանիքների տառապանքների ավարտին հասնելու գործում։

Семьи армянских пленных, удерживаемых в Баку, направили открытое письмо премьер-министру Канады Марку Карни, находящемуся в Армении, с просьбой задействовать канадского уполномоченного по делам заложников и поддержать усилия по их немедленному и безусловному освобождению, сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на freearmenianprisoners.com .
В Ереван для участия в 8-м саммите Европейского политического сообщества прибыли около 50 высокопоставленных делегаций, в том числе Марк Карни.
В письме семьи подчеркнули, что Канада демонстрирует принципиальное лидерство в борьбе с произвольными задержаниями и «дипломатией заложников».
«Создав институт уполномоченного по делам заложников и выступая инициатором Декларации против произвольных задержаний в межгосударственных отношениях, Канада подтвердила, что люди не должны использоваться как политический инструмент. С должным уважением отмечаем, что происходящее с нашими близкими полностью соответствует духу и целям этих обязательств», — говорится в письме.
Семьи призвали Канаду использовать свой голос, дипломатические связи и отношения с Европейским союзом, США и другими странами — участниками декларации, чтобы оказать скоординированное давление на Азербайджан.
В письме подчеркивается, что заявленная Азербайджаном приверженность миру не может вызывать доверия у армянского общества, пока армянские пленные остаются в заключении. Отмечено, что только их освобождение и возвращение на родину могут стать основой подлинного мирного процесса и важным шагом к укреплению доверия.
«Ваш визит в Ереван — это важная возможность показать, что приверженность Канады прекращению произвольных задержаний — не только слова, но и действия. С глубоким уважением призываем вас встретиться с семьями удерживаемых в Баку, выслушать нас и поднимать вопрос армянских пленных на встречах с другими лидерами», — говорится в письме.
Родственники также выразили уверенность, что Канада может сыграть принципиальную и конструктивную роль в прекращении страданий их семей.
По имеющимся данным, ряд армянских деятелей, удерживаемых в Баку, получили длительные сроки заключения, включая Рубена Варданяна (20 лет) и Араика Арутюняна (пожизненно), а также других бывших представителей Нагорного Карабаха.