4 Մայիս 2026 - 10:48 AMT
Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը պատմական է մի քանի պատճառներով, հայտարարել է իր ելույթում հայտարարեց ԵԽ նախագահ Անտոնիու Կոշտան։ Նրա խոսքով՝ գագաթնաժողովի անցկացումը հնարավոր է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա նշել է, նաև, որ համաձայնագրի շնորհիվ է, որ բարելավվել են հարաբերությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև:
«Այսօր Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովն իսկապես պատմական է, որովհետև առաջին անգամ է, որ ԵՔՀ-ն հանդիպում է այստեղ՝ Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանին դնելով Եվրոպայի սրտում, հենց այնտեղ, որտեղ Հայաստանը պատկանում է»։
Այսօրվա գագաթնաժողովը հնարավոր է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնության շնորհիվ, որը խաղաղության պատմություն է Եվրոպայի համար։ Այս համաձայնագրի շնորհիվ է, որ բարելավվել են հարաբերությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, և դրա շնորհիվ է, որ այս տարածաշրջանն անցել է փոխակերպման ճանապարհով։
Փոխկապակցված ռազմավարական արդյունաբերական ոլորտները, շուկաները, տրանսպորտային միջանցքները, թվանշային ցանցը և էներգետիկ փոխկապակցվածությունն այսօր ավելին են, քան պարզապես ապրանքներ։ Նրանք վստահություն են ձևավորում, ստեղծում աշխատատեղեր և հարևաններին հնարավորություն տալիս կապվել պրակտիկ գործընկերային հարաբերությունների և համատեղ աճի ներքո։
Եվրամիությունը պատրաստ է վստահելի գործընկեր դառնալ և այս տեսլականը դարձնել իրողություն՝ ապահովելով այս պահի անդառնալիությունը խաղաղության և հնարավորությունների, բարգավաճման։ Կենսական նշանակություն ունի ամրապնդել Հայաստանի ժողովրդավարությունը, պայքարել արտաքին ազդեցությունների և ապատեղեկատվության դեմ։ Հայկական ժողովրդավարության ապագան միայն Հայաստանի քաղաքացիների ձեռքում է»,- ընդգծել է Կոշտան։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ տարիներ առաջ Հայաստանը այլ կերպ է ընկալվել միջազգային հանրության կողմից՝ նշելով, որ «ոթ տարի առաջ ոչ ոք չէր գա Հայաստան», հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ութ տարի առաջ այս երկիրը բազմաթիվ երկրների կողմից դիտարկվում էր որպես Ռուսաստանի դե ֆակտո արբանյակ, Նիկոլը կազմակերպեց թավշյա հեղափոխությունը և որոշեց ապառիսկայնացնել երկիրը»,- նշել է նա։

4 Май 2026 - 11:19 AMT
Саммит Европейского политического сообщества в Ереване является историческим по нескольким причинам, заявил председатель Европейского совета Антониу Кошта.
По его словам, проведение саммита стало возможным благодаря соглашению между Арменией и Азербайджаном, сообщает «Factor.am ».
Он также отметил, что благодаря этому соглашению улучшились отношения между Арменией и Турцией.
«Сегодняшний саммит Европейского политического сообщества действительно исторический, поскольку впервые проходит здесь, на Южном Кавказе, размещая Армению в сердце Европы, именно там, где ей место.
Этот саммит стал возможен благодаря соглашению между Арменией и Азербайджаном, которое является историей мира для Европы. Благодаря этому соглашению улучшились отношения между Арменией и Турцией, и регион встал на путь трансформации».
Он подчеркнул, что взаимосвязанные стратегические отрасли, рынки, транспортные коридоры, цифровые сети и энергетические связи — это не просто экономические элементы, а факторы, формирующие доверие, создающие рабочие места и способствующие партнерству и совместному развитию.
По его словам, Европейский союз готов стать надежным партнером для реализации этой перспективы, обеспечив необратимость текущего момента с точки зрения мира, возможностей и процветания.
«Крайне важно укреплять демократию в Армении и бороться с внешним влиянием и дезинформацией. Будущее армянской демократии находится исключительно в руках граждан Армении», — подчеркнул Кошта.
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что в прошлом Армения воспринималась международным сообществом иначе, отметив, что «восемь лет назад никто бы не приехал в Армению», сообщает «Aysor.am ».
«Восемь лет назад эта страна рассматривалась многими как де-факто спутник России. Никол организовал бархатную революцию и решил снизить риски для страны», — отметил он.