4 Մայիս 2026 - 10:48 AMT
Երևանում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը պատմական է մի քանի պատճառներով, հայտարարել է իր ելույթում հայտարարեց ԵԽ նախագահ Անտոնիու Կոշտան։ Նրա խոսքով՝ գագաթնաժողովի անցկացումը հնարավոր է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա նշել է, նաև, որ համաձայնագրի շնորհիվ է, որ բարելավվել են հարաբերությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև:
«Այսօր Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովն իսկապես պատմական է, որովհետև առաջին անգամ է, որ ԵՔՀ-ն հանդիպում է այստեղ՝ Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանին դնելով Եվրոպայի սրտում, հենց այնտեղ, որտեղ Հայաստանը պատկանում է»։
Այսօրվա գագաթնաժողովը հնարավոր է դարձել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնության շնորհիվ, որը խաղաղության պատմություն է Եվրոպայի համար։ Այս համաձայնագրի շնորհիվ է, որ բարելավվել են հարաբերությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, և դրա շնորհիվ է, որ այս տարածաշրջանն անցել է փոխակերպման ճանապարհով։
Փոխկապակցված ռազմավարական արդյունաբերական ոլորտները, շուկաները, տրանսպորտային միջանցքները, թվանշային ցանցը և էներգետիկ փոխկապակցվածությունն այսօր ավելին են, քան պարզապես ապրանքներ։ Նրանք վստահություն են ձևավորում, ստեղծում աշխատատեղեր և հարևաններին հնարավորություն տալիս կապվել պրակտիկ գործընկերային հարաբերությունների և համատեղ աճի ներքո։
Եվրամիությունը պատրաստ է վստահելի գործընկեր դառնալ և այս տեսլականը դարձնել իրողություն՝ ապահովելով այս պահի անդառնալիությունը խաղաղության և հնարավորությունների, բարգավաճման։ Կենսական նշանակություն ունի ամրապնդել Հայաստանի ժողովրդավարությունը, պայքարել արտաքին ազդեցությունների և ապատեղեկատվության դեմ։ Հայկական ժողովրդավարության ապագան միայն Հայաստանի քաղաքացիների ձեռքում է»,- ընդգծել է Կոշտան։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ տարիներ առաջ Հայաստանը այլ կերպ է ընկալվել միջազգային հանրության կողմից՝ նշելով, որ «ոթ տարի առաջ ոչ ոք չէր գա Հայաստան», հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ութ տարի առաջ այս երկիրը բազմաթիվ երկրների կողմից դիտարկվում էր որպես Ռուսաստանի դե ֆակտո արբանյակ, Նիկոլը կազմակերպեց թավշյա հեղափոխությունը և որոշեց ապառիսկայնացնել երկիրը»,- նշել է նա։

The European Political Community summit held in Yerevan is historic for several reasons, European Council President António Costa said in his remarks.
According to him, the summit was made possible thanks to the agreement reached between Armenia and Azerbaijan, Factor.am reports.
He added that this agreement has also contributed to improved relations between Armenia and Turkey.
“Today’s European Political Community summit is truly historic because it is the first time the EPC meets here in the South Caucasus, placing Armenia at the heart of Europe, exactly where it belongs.
This summit has been made possible thanks to the agreement between Armenia and Azerbaijan, which is a story of peace for Europe. It is thanks to this agreement that relations between Armenia and Turkey have improved, and that this region has embarked on a path of transformation.”
He emphasized that interconnected strategic industries, markets, transport corridors, digital networks, and energy links are more than just economic elements—they build trust, create jobs, and enable practical partnerships and shared growth among neighbors.
The European Union, he said, is ready to become a reliable partner to turn this vision into reality, ensuring that this moment becomes irreversible in terms of peace, opportunity, and prosperity.
“It is vital to strengthen Armenia’s democracy and to fight external influence and disinformation. The future of Armenian democracy lies solely in the hands of Armenia’s citizens,” Costa stressed.
French President Emmanuel Macron stated that Armenia was perceived differently by the international community years ago, noting that “eight years ago, no one would have come to Armenia,” Aysor.am reports.
“Eight years ago, this country was seen by many as a de facto satellite of Russia. Nikol organized a velvet revolution and decided to de-risk the country,” he said.