Հայաստանի կապակցվածությունը կարևոր դեր է կատարում Եվրոպայի մատակարարման շղթաների համար, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ գագաթնաժողովին ժամանելիս լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Ֆոն դեր Լայենը նաև ներկայացրել է այն թեմաները, որոնք քննարկվելու են Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում։ Դրանք ընդգրկել են Եվրոպայի անկախությունը, հատկապես՝ էներգետիկ անկախությունը, պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև մատակարարման հուսալի շղթաները, հայտնում է Արմենպրեսը:
Պաշտոնյան նշել է, որ Եվրոպան մեծապես կախված է ներմուծվող հանածո վառելիքից։ Այս կախվածությունը նվազեցնելու համար նա շեշտադրել է վերականգնվող և միջուկային էներգիայի նշանակությունը։
«Մենք պետք է ընդլայնենք էներգիայի արտադրության հնարավորությունները Եվրոպայում։ Դրանք ներառում են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները և միջուկային էներգիան, որոնք թույլ են տալիս մեզ էներգիա արտադրել ներսում։ Դրանք ավելի էժան են և ավելի հուսալի», – ասել է նա։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը նաև կարևորել է պաշտպանության և անվտանգության հարցերը։
«Մենք պետք է ամրապնդենք մեր ռազմական կարողությունները, որպեսզի կարողանանք պաշտպանել ինքներս մեզ», – ասել է նա՝ հավելելով, որ դրա համար առկա են ներդրումային հնարավորություններ, և այժմ անհրաժեշտ է արագացնել ռազմական արտադրության զարգացումը։
Որպես երրորդ կարևոր ուղղություն ֆոն դեր Լայենը նշել է մատակարարման հուսալի շղթաները՝ ընդգծելով համագործակցությունն ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունեցող երկրների հետ։ Նա առանձնացրել է Լատինական Ամերիկան, Հնդկաստանը և Ավստրալիան։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է նաև Հայաստանի դերը Եվրոպայի մատակարարման շղթաներում։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը «կարևոր» դեր է կատարում հատկապես Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև կապերի ապահովման հարցում։

4 Май 2026 - 11:27 AMT
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, общаясь с журналистами по прибытии на саммит, заявила, что связанность Армении играет важную роль в цепочках поставок Европы.
Она представила ключевые темы обсуждений на 8-м саммите Европейского политического сообщества в Ереване, включая независимость Европы, особенно в энергетике, вопросы обороны и безопасности, а также надежные цепочки поставок, сообщает «Арменпресс».
Фон дер Ляйен отметила, что Европа в значительной степени зависит от импортируемого ископаемого топлива, и подчеркнула важность возобновляемой и ядерной энергетики для снижения этой зависимости.
«Мы должны расширить возможности производства энергии в Европе. Это включает возобновляемые источники и ядерную энергетику, которые позволяют производить энергию внутри региона. Они дешевле и более надежны», — сказала она.
Глава Еврокомиссии также подчеркнула значимость вопросов обороны и безопасности.
«Мы должны укреплять наши военные возможности, чтобы быть способными защищать себя», — отметила она, добавив, что существуют инвестиционные возможности и необходимо ускорить развитие военного производства.
В качестве третьего приоритетного направления фон дер Ляйен выделила надежные цепочки поставок, подчеркнув сотрудничество со странами, имеющими соглашения о свободной торговле. В частности, она упомянула Латинскую Америку, Индию и Австралию.
В этом контексте она также отметила роль Армении, подчеркнув, что страна играет важную роль в обеспечении связей между Южным Кавказом и Центральной Азией, способствуя устойчивости европейских цепочек поставок.