Հայաստանի կապակցվածությունը կարևոր դեր է կատարում Եվրոպայի մատակարարման շղթաների համար, հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ գագաթնաժողովին ժամանելիս լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Ֆոն դեր Լայենը նաև ներկայացրել է այն թեմաները, որոնք քննարկվելու են Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում։ Դրանք ընդգրկել են Եվրոպայի անկախությունը, հատկապես՝ էներգետիկ անկախությունը, պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև մատակարարման հուսալի շղթաները, հայտնում է Արմենպրեսը:
Պաշտոնյան նշել է, որ Եվրոպան մեծապես կախված է ներմուծվող հանածո վառելիքից։ Այս կախվածությունը նվազեցնելու համար նա շեշտադրել է վերականգնվող և միջուկային էներգիայի նշանակությունը։
«Մենք պետք է ընդլայնենք էներգիայի արտադրության հնարավորությունները Եվրոպայում։ Դրանք ներառում են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները և միջուկային էներգիան, որոնք թույլ են տալիս մեզ էներգիա արտադրել ներսում։ Դրանք ավելի էժան են և ավելի հուսալի», – ասել է նա։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը նաև կարևորել է պաշտպանության և անվտանգության հարցերը։
«Մենք պետք է ամրապնդենք մեր ռազմական կարողությունները, որպեսզի կարողանանք պաշտպանել ինքներս մեզ», – ասել է նա՝ հավելելով, որ դրա համար առկա են ներդրումային հնարավորություններ, և այժմ անհրաժեշտ է արագացնել ռազմական արտադրության զարգացումը։
Որպես երրորդ կարևոր ուղղություն ֆոն դեր Լայենը նշել է մատակարարման հուսալի շղթաները՝ ընդգծելով համագործակցությունն ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունեցող երկրների հետ։ Նա առանձնացրել է Լատինական Ամերիկան, Հնդկաստանը և Ավստրալիան։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է նաև Հայաստանի դերը Եվրոպայի մատակարարման շղթաներում։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը «կարևոր» դեր է կատարում հատկապես Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև կապերի ապահովման հարցում։

4 May 2026 - 11:26 AMT
European Commission President Ursula von der Leyen, speaking to journalists upon arrival at the summit, said that Armenia’s connectivity plays an important role in Europe’s supply chains.
She outlined key topics for discussion at the 8th European Political Community summit in Yerevan, including Europe’s independence, particularly energy independence, defense and security, and reliable supply chains, Armenpress reports.
Von der Leyen noted that Europe remains highly dependent on imported fossil fuels and stressed the importance of renewable and nuclear energy to reduce this dependence.
“We must expand Europe’s energy production capacity. This includes renewable sources and nuclear energy, which allow us to produce energy domestically. They are cheaper and more reliable,” she said.
The European Commission president also emphasized the importance of defense and security.
“We must strengthen our military capabilities so that we can defend ourselves,” she said, adding that investment opportunities exist and that accelerating military production is now necessary.
As a third priority, von der Leyen highlighted reliable supply chains, stressing cooperation with countries that have free trade agreements. She specifically mentioned Latin America, India, and Australia.
In this context, she also emphasized Armenia’s role, noting that it plays an important part in connecting South Caucasus and Central Asia, contributing to Europe’s broader supply chain resilience.