4 Մայիս 2026 - 11:16 AMT
«Հայաստան» դաշինքը կոչ է արել Եվրամիությանը աչք չփակել «ՀՀ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ժողովրդավարության տապալման վրա»։ Դաշինքի ներկայացուցիչներն ու նրանց աջակիցները հավաքվել են Մերգելյան այգում, այնուհետև երթով շարժվել դեպի Կ․ Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր, որտեղ անցնում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը։
«Եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կոչ ենք անելու աչք չփակել Հայաստանում դեմոկրատիայի հետընթացին ու արդեն անթաքույց միահեծան բռնապետության հաստատմանը։ ՀՀ-ում մենք այսօր ունենք տասնյակ քաղբանտարկյալներ, շինծու գործերով մարդկանց դատում են, անտրամաբանական մեղադրանքներով մարդկանց դեմ քրեական գործեր են հարուցվում, կալանավորում են։ Այս համատեքստում իրականում հանցանք կատարած անձանց դեմ երբեմն քրեական գործեր են հարուցվում, բայց այլ ընթացք չի լինում, օրինակ` հղի Սոնա Մնացականյանին վրաերթի ենթարկած վարորդի դեպքում։ Եթե Եվրոպան իրական բարեկամ է, ապա չի կարող աչք փակել այս ամենի վրա»,- ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ իրականությանը չի համապատասխանում այն պատկերացումը, թե ՀՀ իշխանությունը ներկայացնում է երկիրը որպես ժողովրդավարության պաշտպան, իսկ ընդդիմությանը՝ որպես արտաքին ազդեցության գործակալ։
Խաչատրյանը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին՝ նշելով, որ դրանք, իր գնահատմամբ, հերթական անգամ վկայում են այդ երկրի թշնամական մոտեցման մասին։ Նրա խոսքով՝ Ալիևը օգտագործել է հարթակը՝ հայկական իրականությունն ու պատմությունը խեղաթյուրելու նպատակով։
Մասնակիցներից մի քանիսը պահել են պաստառներ՝ տարբեր կոչերով։ Պաստառներից մեկի վրա պատկերված են եղել կապիկներ, որոնցից մեկի աչքերը փակ են, մյուսինը՝ բերանը, երրորդինը՝ ականջները, և գրություններ՝ «ԵՄ-ն ՀՀ-ում», «ԵՄ-ի մարդու իրավունքները ՀՀ-ում»։ Երթի ընթացքում հնչել են վանկարկումներ՝ «Ազատություն Բաքվող պահվող պատանդներին», «Ազատություն հայ քաղբանտարկյալներին»։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել մոտ 50 բարձրաստիճան պատվիրակություններ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը։ Երևանում է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Գագաթնաժողովը անցկացվել է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։

4 Май 2026 - 11:32 AMT
Альянс «Армения» призвал Европейский союз не закрывать глаза на «происходящее в стране и откат демократии».
Представители альянса и их сторонники собрались в парке Мергеляна, после чего направились шествием к Спортивно-концертному комплексу имени Карена Демирчяна, где проходит 8-й саммит Европейского политического сообщества.
«Мы призовем европейских высокопоставленных чиновников не закрывать глаза на откат демократии в Армении и формирование фактически единоличной власти. Сегодня в стране десятки политзаключенных, людей судят по сфабрикованным делам, возбуждают уголовные дела по нелогичным обвинениям, арестовывают. При этом дела против реально совершивших преступления иногда не получают развития — например, в случае с водителем, сбившим беременную Сону Мнацаканян», — заявил депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, представление о том, что власти Армении выступают защитниками демократии, а оппозиция — агентами внешнего влияния, не соответствует действительности.
Хачатрян также прокомментировал заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, отметив, что они, по его оценке, вновь демонстрируют враждебную позицию. Он добавил, что Алиев использовал площадку для искажения армянской реальности и истории.
Некоторые участники акции держали плакаты с различными лозунгами. На одном из них были изображены три обезьяны с закрытыми глазами, ртом и ушами с надписями «ЕС в Армении» и «Права человека ЕС в Армении». Во время шествия звучали лозунги: «Свободу заложникам в Баку» и «Свободу армянским политзаключенным».
Около 50 высокопоставленных делегаций, включая председателя Европейского совета Антониу Кошту, председателя Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен и президента Франции Эммануэля Макрона, прибыли в Армению для участия в саммите, проходящем в СКК имени Карена Демирчяна.